Did you all have a nice weekend?
We had a good one.
With a CRAZY temperature drop of 17 degrees C, or 31F. It is weird!!
On Saturday it was 28 C, or 83 F.
Sunday it was 11 C, or 52 F.
It is strange.
So AC OFF in the house, heat ON--AGAIN.
It is a fact, the weather is getting more and more extreme.
Personally, I am kind of happy that the heatwave we had is gone for now. The heat will return, of course. But I am so content with cooler temps.
We even have a freeze warning this week. Nuts.
What I’ll do this week-- planting all the pots, and barrel, in my front yard.
I will also decorate my little yard (Täppan) with all kinds of whimsical seasonal artifacts.
The thing is, it has to be cozy and cute even outside.
Another thing I’ll tackle this week is the sealing of the deck, I’ll figure it’ll take two sessions.
But that is what I’ll do. It'll be so nice once it is done.
Then come Saturday, Peter and I can set up the deck for the season!!
I cannot wait. The deck turns into our extra room during the warm season.
The only photo taken this past weekend, happy hour on deck Saturday afternoon. It is not even my pic, it is Peter's.
Being the freak that I am, I already know that we are late with the deck set-up this year.
I always jot down, year after year, what date we have the deck ready for the season. I also put a note on what date we winterize it.
I also know exactly each year when we turn the AC on in the spring. I also know when the heat in the house goes on for the first time in the fall.
I know exactly what date I switch my wardrobes in the spring and fall. I did that on Saturday, by the way. So now it is summer in my closet ...
All I have to do is to go back to my diaries and check.
You see, diaries for the win ;-D
Friends, I hope you are all having a very good Tuesday!

Comments
Jisus vilket väder ni har, verkligen upp och ner och lite rädd blir man ju med alla dessa märkliga temperaturer. Vi har också haft upp mot +24 grader och i inlandet uppåt +28, helt galet i april.
Göra i ordning utomhus väntar för oss från 1 maj, vi åker hem den 30 april och får då sätta igång direkt med det jobbet, blir nog mest min man som får göra utomhus, ha ha.
Bra att skriva dagbok, själv kollar jag på bilder på mobilen för att komma ihåg saker och ting. Fick en jättefin 10-års dagbok av gamla jobbarkompisar när jag slutade jobba men den har tyvärr bara blivit liggande på en hylla.
Blir spännande att se hur långt våren hemma har kommit, vet att vitsipporna blommar och körsbärsträden i Kungsan står i blom. I vår lilla täppa har både pionerna och rabarbern tittat upp för drygt en vecka sedan. Maj är oftast en helt underbar månad hemma som jag inte vill vara utan och vi är alltid hemma då ända till skolorna slutar.
Ha en fin tisdag och glöm inte fira namnsdagen idag
Kramar
Det låter verkligen som stora skillnader i temperaturer, förstår att det är lite frustrerande. Förhoppningsvis har blomknoppar och annat klarat sig trots denna utmaning. Mysigt att ni har kunnat dra igång altanens utesäsong iallafall! Lycka till med jobbet där och så hoppas jag att inte allt pollen ställer till det allt för mycket.
Att föra dagbok är toppen! Det är så jag tar hjälp av mig själv för att sköta odlandet. Min odlingsdagbok är toppen! Dessutom påminns jag om att det är okej att inte vara så fyrkantig, utan bara se specifika datum som rekommendationer.
Hoppas att du får en finfin vecka, Annika! Kram på dig.
Vad härligt att ta tag i decket och täppan. Här ligger pollen överallt också. Varje gång vi ska använda uteköket eller sitta vid bordet behöver det torkas av först. Även om det gjordes för bara några timmar sedan. Otroligt!
Har försökt med dagbok flera gånger, men det håller aldrig länge, så nu har jag slutat att försöka.
Ha en underbar dag, vi ska på utflykt!
Kramar
Så är det ju, vädret blir alltmer extremt. Både vad galler kyla och värme, iallafall om jag ska gå efter det här året.
OCH ni åker hem lagom till första maj. GUD så mysigt att ni får njuta av maj i Sverige. Det var min favorit när jag bodde där.
Ja mina dagböcker är ovärdeliga när det kommer till mkt. MEN det är jättebra med bilder också. Brukar kolla tillbaka varje dag vad om hände i min bildbank. Roligt, och bra att veta.
JA jag har sett vitsippor blomma i Sthlm och jag vet att körsbären i Kungsan är som finast nu. Ni kommer hem till en perfekt tid.
Helt rätt att vara i Sverige nu tills fram till skolorna slutar, åååå!!
Stora kramar!!
JAAA, haha, ni fick lika namn du och syster. KAN tro att det blev lite missförstånd där ibland. När jag presenterar mig får ngn ny här tor de ofta att jag heter Monica, så det blir att rätta direkt :-)
Frost inatt, Monnah. Iskallt ute nu, men soligt och vackert och blomstren verkar ha klarat sig och jag ska ut i kylan och olja in ... BLÄ: Det kunde gott få vara lite varmare ...
Superbra att skriva upp, gillar det verkligen och det är så bra att kunna gå tillbaka och läsa hur lätt som helst. Just i trädgården förstår jag att det är toppen att ha det nerskrivet.
Detsamma kära Monnah, ha en riktigt fin vecka. Stora kramar!!
Fattar Anna, haha. MEN jag vet ju att du håller koll ändå.
HA en underbart bra utflykt!!
Kramar!!!
Mitt namn, Anna, var jag ensam om under min skoltid. De flesta hette Ann. Det var mycket Ann, Annika, Anette, Anneli, Susanne, Marie och Helene. Idag heter många barn istället Astrid, Märta, Signe, Vera och andra namn som vi då tyckte var tantnamn… lite roligt hur det går i cykler.
Verkligen galet väder ni har!! Jag hänger knappt med i dina svängar. Känns som att det blir mer och mer extremt för varje år. Här ligger temperaturen ganska jämnt mellan 9 och 15 grader. Mysigt ni hade det på er fina altan!! Peter kan ju fota han också👍🏻 Det kan inte min Lasse😂
KRAMAR till dig!! Anna
I Sverige kan jag tro att namnet är mkt ovanligt bland småbarn idag. OCH bland alla som är under 40, haha. Anna är ett klassiskt namn, funkar överallt och i alla tider. Inga problem för en Anna i ett engelskspråkigt land. Ett bra namn. edu har så rätt, idag är det tantnamnen vi inte gillade inne. Men vi väntar på Birgitta, Barbro, Kerstin, Margareta o dylika namn. DE lär komma.
Anna, hahaha ... vet du, jag tycker inte heller P kan fota direkt, haha. Men han lyckades med en bild på en vinflaska iaf. HAHAHA. Annars, not so much, haha. MEN vi älskar dem ändå. Kramar i massor till dig!!
Kramar!!
Oj det är verkligen varierande temperaturer hos dig. Vi har lite svalare mornar men dagarna har varit ljuvliga här och holt sig lite över 20 strecket.
Så kul att få fixa till ert däck och plantera fint i j krukor och rabatter.
Kram Carin
Ja, era temperaturer är ju galna och togs till oh med upp i BBCs weather report. Helt galet. Lika galet är att jag här i Täby har kunnat njuta av 14 dagar i följd med bara sol. Det har då aldrig hänt, åtminstone kan jag inte minnas det. Temperaturerna däremot är nollgradigt med frost under i stort sett alla nätter. Dagstempen ligger här på mellan 9 och 13,5 grader. Söder om Stockholm är det 2-4 grader varmare. Och då skiljer ändå vara två mil...
Pollen - ingenting där heller - än...
Ni har verkligen absurda temperatursvängningar. Och frost, såhär års?! Det måste väl vara ovanligt hos dig? Här är vädret helt underbart för närvarande. Björkarna har börjat slå ut, och det är bara så vackert.
Så skumt med ert väder alltså, vilka svängar. Men jag minns ju det från Sverige också, vi kunde hänga i trädgården och bada i poolen och det var typ 27-28 gr ute, sen från en dag till en annan blev det 12 gr och regn :D Hej hå!
Så fint det ser ut där på decket, så härligt när man börjar göra i ordning det :)
Här har vi haft en helt underbar aprilmånad med perfekt väder i princip varje dag hittills, 22-24 gr och strålande sol, väldigt njutbart <3
Kramar!!
Annika är jätte poppis här och i Tyskland.
Kramar, Lisa
Det var fel olja igår, såååå besviken. Så nu måste vi börja om. Men, men ... Kramar till dig!
Tror faktiskt du har koll ändå, utan att skriva upp.
Kul att BBC nämnde vårt väder, det är som en bergådalbana.
ÅÅÅÅ vad fint med 14 dagars sol i rad, det är inget som nånsin tas för givet. Inte hos mig heller, än mindre hos dig. Lustigt det där att det skiljer en del på så liten distans. Har märkt att gränsen går vid ett visst ställe. Och sen det där med köldhål, ställen som ofta är kallare än andra fas man är i samma stad, typ. Pollen, det kommer ... det är det enda vi riktigt vet till 100 hos dig, haha.
I din åldersgrupp finns nog inte så många Annikor. Anna sp klassiskt ja, Sara också skulle jag nog säga. Men ja resten där är nog totalt typiska din åldersgrupp. När jag gick i lekis var vi tre Annikor, jag var mellan-Annika. Lill-Annika var kortare än jag, och stor-Annika större--haha. Men sen i grundskolan var jag ensam Annika. På gymnasiet var vi återigen massor, fyra tror jag.
Elisabeth var väl kanske inte så vanligt i din årskurs? Inte i min heller. Vanligt mellannamn dock, Karolina heter Elizabeth i mellannamn, min syster heter Elisabeth i mellannamn.
I Karolinas klass fanns en Elizabeth, kallad E-beth. Var du Bettan? Beth? Eller Elisabeth, chansar på det sista, :-D.
Frost då här års är ovanligt, det skulle jag säga. Läste igår (efter att jag skrivit det här inlägget) att det varit förödande för samtliga vingårdar omkring oss. De har förlorat 80-90% av årets skörd, tror de. HUR sorgligt. Usch för så här sen frost.
ÅÅÅ björkar, det bästa trädet i världen... SAKNAR!!
Så det kunde vara så pass skillnad hos er också i Sverige?
CRAZY!!
Ja decket ja, blev fel olja och jag hann en bit ... såååå j-a trist. Så det måste luckras upp och börjas om ...
Härliga och jämna temps hos dig. Love it. KRAMAR!!
Annika vet jag är ett mkt bra namn i den tyskspråkiga världen. HIHI. Lisa funkar överallt. KRAMAR!!