Ack och OOO så skönt med helg igen, eller vad säger ni?
Idag fortsätter jag med serien Fredagsfrågan.
Den kommer att fortsätta fram tills att jag börjar visa er julpynt från olika butiker.
Efter det tar Fredagsfrågan paus till en bit in på nyåret.
You all know the drill, ställ en fråga till mig om USA, livet här, eller vad ni vill.
Kommer inte att ta upp något politiskt, så inga sådana frågor.
Och såklart inte för privata, men that goes without saying!
Fire away i kommentarsfältet eller maila mig, adressen finns i högerkolumnen.
***
Dagens frågor kommer från min kära bloggvän Monnah.
Monnah undrar följande ...
* Nu vet jag inte om Karolina önskar eller att planerar att för barn, men skulle ni kunna flytta på er för att vara nära barnbarn?
Jag vet att de vill ha barn. Men jag vet inte när. Bägge två har sagt att de vill flytta till NY/NJ när det är dags att bilda familj. Ja de har pratat om en sån flytt länge. Jag brukar säga, jag tror det när jag ser det.
Personligen har jag absolut ingen lust att flytta till Kalifornien. Inte alls. Och allra minst till LA-området.
Så jag säger nej, i stunden.
Men som vi alla vet, man ska aldrig säga aldrig …
Carmel-by-the-sea.
Men visst, det vore ju underbart om Karolina och Mike flyttade till östkusten.
Fast som sagt, I believe it when I see it.
Catalina Island.
Yes, yes på denna fråga. När Peter går i pension räknar vid med att tillbringa mycket tid i Finland vid sommarstugan. Det blir säkert en hel del i Stockholm också. Men visst, absolut räknar vi med att vara i Europa under lång tid framöver.
Det finns ett krux. Precis som för turister som kommer till US får en icke-EU medborgare tillbringa max 90 dagar inom Schengen. Det är ju exakt samma regel som gäller här för många turister från västvärlden. Man kan stanna max 90 dagar i US på ESTA.
Efter 90 dagar måste en icke EU-medborgare ut ur EU under 180 dagar.
Så ja, jag vet inte om det finns något sätt att kringgå detta? Måste läsa på.
Jag får ju stanna så länge jag vill både i Europa (och såklart i US), men det är lite annorlunda för Peter.
Med den här utsikten!
Jag trivs ju bra i US, och jag tror nog vi blir kvar här.
Men ja, vi kommer att tillbringa mycket tid i Europa framöver. Eller om något år, rättare sagt.
Och att färdas längs den här lilla vägen på väg mot stugan.
Tvivlar starkt på att vi lämnar Restonland.
Ett tag lekte vi verkligen med tanken på att flytta till Colorado. MEN jag tror inte det blir av. Vi har så stor del av våra liv här, familj och vänner. Plus att vi stortrivs i Northern Virginia. När jag kommer tillbaka från andra platser är det alltid en underbar känsla att komma hem.
Peter på vandring i Vail.
På det sättet kan vi kuska runt i US och Kanada när lusten faller på. Vi ser fram emot att tillbringa MYCKET tid i just Colorado, Utah, Wyoming etc. Ja, i alla stater west of the Rockies faktiskt. Det ser jag fram emot.
I dagsläget har vi inga planer på att sälja vårt hus.
Men som alltid, det är bäst att låta ALLT vara osvuret. SÅ mycket har livet lärt mig iallafall.
***
Kära vänner, ha en jättefin helg!!










Comments