Åska, Mindre kul, IGEN, Glad för ... Och, nästa blogginlägg.




Hallå alla torsdagsmänniskor!


* Varje dag. 

Närapå varje dag—så här i sommarens hetaste månad— bryter ett åskväder ut framåt sena eftermiddagen. 
Det kan vara riktigt grymma urladdningar med skyfall därtill. De håller i sig ett tag medan de ilsket hovrar övar oss. Först märker man att det mörknar med fart, sedan kommer ilvinden och sen är det SHOWTIME!!
Det här är inget ovanligt, det hör till under sensommaren då det är vansinnigt hett och därtill fuktigt. De där åskvädren går över relativt snabbt.


* Mindre kul …

… är det då de slår ut ens internet … Det hände häromkvällen efter en sådan urladdning jag skriver om i punkten ovan. 
Peter och jag satt och kollade en YouTubare på TV som vi följer. Plötsligt bara snurrade det där Apple-hjulet på rutan.
Vi provade med andra strömningstjänster och YouTubeTV, via vilken vi ser linjär TV. Allt dött.
Fram med luren. Samma där. Inget wifi!

Och genast blir man helt ställd. Inget internet … VA! Vad ska i göra nu?
Peter fick ett SMS från vår internetleverantör om att åskan slagit ut någon server, eller vad det var. De jobbade med problemet och de trodde att internet skulle vara tillbaks om någon timme.

Vad vi gjorde? Vi gick och la oss, haha. Klockan var inte ens 21. Men vi knatade till sängs och låg och läste i någon timme.

Nä, vi kände ingen panik alls. Det är värre när det strular under dagtid, speciellt för Peter som jobbar hemifrån. Och för mig med med bloggen och annat som ju går via wifi.
Mobilerna funkar ju ändå eftersom vi bara kopplar upp oss mot vårt mobilnät. Vi har ganska dålig uppkoppling mot 5G i vårt hus, men det funkar ändå. Tack och lov. 

Men visst är det sårbart när tekniken strular.

Det är ofrånkomligt en jobbig känsla att vara utan nätet, och wifi. Stressigt liksom.
Den som säger annat, hen ljuger ... 😜
Har inget att klaga på egntligen dock, tänker på Anna i Portugal som snart ska vara utan wifi i tre veckor eftersom deras Starlink ska bytas ut. Nu väntar hon och hennes Roger på en ny, men den kommer först om två veckor. Nyttigt med detox förstås.
MEN ÄNDÅ--- hang in there Anna!!


* Det hände igen …

… Min Google Chrome blev utsatt för något slags “hack” som egentligen inte är något hack. Utan något som kan “läggas på” en startsida med hopp om att datorns ägare ska klicka på en länk, eller ringa ett nummet.

Det går jag ju INTE på, såklart.

Återigen, ta ett foto och skicka till “min nya bästis”—ChatGPT.
Och ännu en gång lotsade Chat mig rätt på det bästa sätt. Vi gick djupare in i alla konstiga “settings” (rena grekiskan för mig allting) som finns för att stoppa detta problem för gott.

I och med detta rök all min gratistid på Chat.
Vad göra? Vänta i sex timmar tills jag kunde ställa nästa fråga?
No way, det blev så att jag betalade för Plus. Så nu kan jag använda mig av tjänsten så mycket jag vill för 20 dollar i månaden. Vet inte om jag kommer att fortsätta när månaden är slut, men kanske?
Karolina och Mike betalar för sitt, men de använder det ganska mycket i sina jobb.
Jag hade iallafall inget val, jag vill ju lösa det här problemet en gång för alla.

Men ja, i mitt tyckte är det ju helt otroligt att Chat funkar. OCH att det på det bästa, lättaste sätt leder mig till problemet. Fixat.
När jag tvekar över något, ja då skickar jag en bild på det jag inte fattar. Sedan kommer Chat direkt med en lätt förklaring.

Jag vet att detta med AI är som att öppna “a can of worms”, åsikter finns i alla läger. 
Men AI är här för att stanna. Det är lika bra vi blir kompisar. Men med det sagt, att använda det med förstånd.
OCH nej, jag kommer aldrig, aldrig att låta AI skriva texter åt mig. DET kommer inte att hända.

Men se här, jag bad Chat retuschera ett par gamla bilder. 
Bilderna är på min mormor och morfar då de förlovade sig och då de gifte sig.
De foton jag har är blekta och lite slitna.
Meningen med dessa foton (förutom att jag älskar dem) är att Karolina och Mike ska ha ett bord på bröllopet med bröllopsfoton av familjemedlemmar. Jag har som uppgift att "framkalla" dem och beställa pappersfoton av dessa via Shutterfly. Alltså kolla skillnaden! Chat när det är som bäst!



 

Fixat, I LOVE IT!!  Det här fotot ska jag göra papperskopia av och rama in till Karolinas bröllop. 



* Glad ändå …

… att jag vuxit upp helt utan nätet och den digitala världen.
Generation X for the win! Vi ser på detta med klara ögon och vi VET verkligen hur livet var innan nätet kom.

Märker ju att dagens unga inte ens kör en meter utan GPS, som Vaze eller Google Maps.
Tror knappt att de yngre kan tyda en urtavla.
De är usla på att läsa en karta.
Tror knappt att somliga kan väderstrecken.
Slå i lexikon är också svårt. 
Att kunna läsa skrivstil, nope
De kan med näppe få till en namnteckning (fast det kan jag knappt längre heller om sanningen ska fram, haha).
Deras handstil är svårläst. 

OOOPPPS … nu låter jag som en verkligt gammal tant.
Och ja, det är väl så att den äldre generationen alltid skakat på huvudet över den yngre. Så var det då jag växte upp, då min mamma och pappa växte upp och så vidare …
En dag kommer Generation Z också att skaka på huvudet åt den yngre skaran.
Så blir det i tiders evighet … amen …

Däremot kan de en massa som vi inte kan, inte minst den nya tekniknen, så det så.

FAST med det sagt, jag är så glad att jag växte upp utan nätet, sociala medier, att vi fick lära oss att skriva med penna och papper, att vi kan läsa kartor och slå i lexikon. Vi kan slänga ett halvt öga på en analog klocka och vi vet direkt vad klockan är. Right on, baby!!


* Vi ses på onsdag igen!

Som ni vet, mitt bloggande kommer inte få riktigt ordentlig struktur förrän någon gång efter bröllopet. 
Nu blir det ett litet uppehåll fram till onsdag i nästa vecka. Här kommer iallafall ett par foton från veckans prommisar.




NU önskar jag alla och en var ett fint veckoslut och en bra början på nästa vecka.
Vi ses på onsdag igen för den som vill det!





Comments

Elisabeth said…
Åska kan vara fascinerande, men jag är ändå glad att det inte är så mycket åska i Sverige. Det är så starka krafter och det är rätt skrämmande. Jobbigt också när den slår ut internet, för visst är det jobbigt att vara utan nät. För mig handlar det mycket om en känsla av att vara "isolerad", att inte kunna ha kontakt med världen, så att säga. För slås även mobilnätet ut kan man (i Sverige vill säga) inte ens ringa eller skicka sms, utan då slutar det också fungera. Extra jobbigt blir det naturligtvis när man är beroende av nätet för att kunna jobba.

Skönt att du kunde få hjälp av ChatGPT även denna gång. Det är faktiskt fantastiskt att han kan hjälpa till med dylika frågor, även om hen krävde betalt för att fortsätta i ditt fall. ;-) Själv betalar jag inte för ChatGPT, och kommer inte att göra heller, även om jag använder det en hel del på jobbet (faktum är att mitt användande av ChatGPT till säkert 90 % är kopplat till jobbet). Jag skulle heller aldrig kunna få ChatGPT betalt av jobbet, utan det skulle jag i så fall få betala ur egen ficka.

Vilka fantastiska retuscherade foton du gjort! Helt otroligt, de ser helt nya ut. Man förstår hur de såg ut en gång i tiden, innan tidens tand hade blekt och slitit dem. Det blir verkligen fint med dem på Karolinas bröllop.

Jag är också glad att jag (delvis) växte upp i en tid utan internet. Även om internet dök upp under min uppväxt utspelade sig större delen av den utan. Minns fortfarande när jag kopplade upp mig på nätet för första gången, då gick jag i åttan och skulle snart fylla 15 år. Och som vi alla vet var internet i slutet på 90-talet och början på 2000-talet något helt annat än idag.
Yvonne said…
Åska gillar jag inte, tycker det är skitläskigt och hoppas alltid den snabbt ska dra förbi. Usch och Fy!

Vara utan internet är inte kul, man känner sig verkligen tom och instängd när man inte kan göra något, säkert nyttigt men tråkigt. Man är så van att allt bara ska fungera och vips gör det inte det. Bra din kompis ChatGPT kunde hjälpa dig och lotsa dig rätt och på bästa sätt. Tror nog också AI är här för att stanna även om det i vissa lägen känns läskigt.

Fantastiskt vad fotona blev fina, helt otroligt! Blir ju jättefint att ha på bröllopet.

Jag är också glad att jag inte vuxit upp utan den digitala världen, utan har kunskapen om hur allt fungerar före allt blev digitalt. Tycker det är hemskt att barn idag knappt kan skriva med papper och penna och skrivstil är inte många som kan, knappt ens texta på papper. Men bra de kan den nya tekniken när en annan behöver deras hjälp, ha ha.

Ha en fint slut på veckan och nästa onsdag är det ännu närmre den stora dagen för dig. Så vackra bilder, älskar den med både fjäril och humla på samma bild och visst ser man att att der ser fuktigt ut där vid vattnet.

Kramar!
Cari said…
Åska är häftigt och roligt om jag är på en säker plats. Men visst kan det ställa till med olyckor.

Angående digitalt kontra analogt använder vi vanliga kartor då vi planerar resor, tycker också om att följa hur vi reser på en karta. Men att hitta in i, och ut ur, städer då är GPS:en perfekt. Det är så man undrar hur sjutton vi hittade innan vi hade den hjälpen.

Önskar er en fin helg och ser fram emot nästa veckas blogginlägg.
Anonymous said…
Ja att vara utan internet är en prövning. Vad beträffar att inte köra någonstans utan gps så finns det även äldre som gör så. T e x moi hahaha! Kartor har jag alltid haft svårt för men fick ju snällt göra det i början här. Annars kom jag ingen vart alls. Och kom jag någonvart ändå hittade jag inte hem. Underbar bild på fjärilen och humlan! Kram Marika
Cari said…
Glömde att kommentera fotona på din mormor och morfar. Så fina de blev.
Och vilken bra idé att ha foton på släktingar på bröllopet.
Annika said…
Elisabeth: Så van vid åskan så här sommartid. Men det kan vara riktigt obehagligt ibland, tanker mest på om den skulle slå ner i gamla träd utanför etc.
Ogillar starkt att inte vara uppkopplad. Och när wifi går, då kan vi inte se på TV övh. Så länge mobilnätet funkar är det OK. Samma här, om det slås ut kan vi inte ringa heller, OCH det var lögn sen vi gjorde oss av med vår fasta telefon. Om hela mobilnätet slås ut ... glöm det, då blir det mkt otäckt. Men wifi och nätet får inte vara borta mer än en kort stund.
Som du säger, extra jobbigt för de som jobbar hemifrån. Det går inte utan wifi.

Elisabeth, jag hade inget val! HAHA. Vi var mitt i problemet när Chat poppade upp och sa att min gratistid för några timmar var slut. Jag var tvungen att hala upp stålar, haha. Annars hade jag inte gjort det. Jobbet borde betala åt dig, tycker jag.

JAA, jag blev helt paff när jag vad Chat gjorde med dessa bilder. Wow wow wow. Det blir perfekt att göra papperskopia på.

Ja du vet ju absolut, som Millennial hur livet var före nätet också.
SOM du säger, då var nätet så annorlunda mot vad det är idag. SÅ väldigt sant.
Annika said…
Yvonne: Vet, åska kan vara så otäckt. Alltså verkligen. Ogillar verkligen då den är nära och det smäller och blixtrar på samma gång och huset skakar. MKT otäckt. Men jag har nog blivit rätt van vid den annars, tror jag. Just det där att det drar ihop sig nästan varje em. Ogillar åska enormt nattetid, och vid sommarstugorna. DÄR är det otäckt.

Att vara utan nätet är förlamande också. Verkligen inte kul.

Visst är AI här för att stanna, och somligt är läskigt med det. Ibland vet man inte vad som är på riktigt, och vad som inte är det. Och att det kan dras för långt. Men just i sådana här situationer med teknik och datorstrul. DÅ är det rent oslagbart.
SÅ pedagogiskt som det också.
OCH ja, att låta AI retuschera gamla bilder, DET är ju helt fantastiskt. Det kommer att bli så fint då de är inom glas och ram.

Absolut, tack och lov att vi inte hade internet när vi växte upp för det, så glad för det.
MEN ja, de yngre kan sååå mkt mer än vi vad gäller den nya tekniken. DÄR ligger vi lä, haha.
Tycker det är förfärligt att inte få skriva med papper och penna, så måste det ju börja. Och att skriva i skrivböcker. De bore få lära sig så mkt mer av "det vi kan" i skolorna. För ja, internet kan ju faktiskt slås ut.

TACK Yvonne, det var kul att ta de där bilderna på humla och fjäril.

Stora kramar och ha en toppenfin helg!!
Annika said…
Cari: Det är det, om man är på ett säkert ställe. Annars är det obehagligt, men jag är inte lika rädd för den längre. Det beror säkert på att jag fått vänja mig vid den sommartid. Men visst, även här hemma klan det vara nog så otäckt, ffa eftersom vi har så höga träd så nära huset.

Älskar kartor. Det är så mkt roligare att planera via en papperskarta än via datorn. Sen ja, visst kör vi också på GPS när vi är osäkra. Så bra.

Tak Cari, önskar dig en toppenhelg och så "hörs vi" på onsdag igen!
Annika said…
Marika: DET är en prövning som heter duga. Ogillar det starkt. Det bara SKA funka, punkt slut. HAHA, du kör helt på GPS, OK hahah, tror dig. Vart du än ska? Mkt bra hjälpmedel ÄR det. TACK för att du gillar bilden på humlan och fjärilen. KRAMAR!!
Annika said…
Cari igen: TACK!! Jamen visst blev det helt otroligt FINT!! Tycker också det är jättefint att Karolina vill ha bilder på släktingar under festen.
Channal said…
Go'kväll Annika! Åh vilka underbara bilder! AI är fantastiskt!! Har bilder på mina mor- och farföräldrar från förra sekelskiftet. Vill få dem skarpare. Vilken app använder du? Tänk, detta gjorde min mamma för hand... hon var retuschör. Fixade trasiga gamla bilder!

Åska var länge sedan! Nej tack! Det gillar jag inte! Jag skulle fixa att vara utan nätet. Tänker ofta på hur det var innan. Tror vi skulle må bra av det. Men sen gör ju bloggvärlden mig glad! Min vitaminspruta!! Vi är vanemänniskor!

KRAMAR till DIG! Anna
Anonymous said…
Så fina bilder Annika på din mormor och morfar💖💖! Och oj vad man kan se dig i din mormor... Hur gamla är de på korten? Känslan i bilderna är fantastiska; de verkar som om de var ett så rart par med mer 'vanliga' festkläder på sin stora dag. Var det vanligt att man inte hade vit brudklänning då/på den tiden kanske? Och inget i håret... Din morfar ser däremot ut att vara mer uppklädd. Tack för att du visar! Jag blev faktiskt lite rörd över det vackra paret. Kram, Annika 🌻
Anonymous said…
Ja FY vad åska kan ställa till det! Skönt ändå att de kunde fixa till det på några timmar och att inte er egen elektronik gick sönder.
Förra sommaren var vi här i radhusslingan utan bredband i två dagar efter ett åskväder, få var hemma men en familj med två tonåringar var det och pappan tyckte glatt att det kunde vara nyttigt för ungarna att vara utan nätet och tv några dagar. Vi fick besked om att det skulle ta tid att laga, så vi gick inte bara och väntade. Jag läste också mycket under tiden, det var inga problem, framför allt för att vi visste att de jobbade med det men att det skulle ta några dagar. Men att vara utan uppkoppling när man behöver det för jobbet eller annat viktigt som måste göras, då är det riktigt jobbigt!

Så jobbigt med de där "hacken" men tur att du nu vet vart du ska vända dig och att du kan fixa det själv. Jag har inte alls använt mig av ChatGPT, men skulle absolut göra det för att få sådan hjälp!
Och fotona blev ju jättefina! Att kunna retuschera gamla bilder "själv" är ju fantastiskt. Vilken trevlig idé att ha bröllpsfoton av familjemedlemmar!

Visst är det skönt att ha vuxit upp utan nätet, det tycker jag också! Jag blir förvånad ibland över att yngre inte kan självklara saker som vi har gjort i så många år.

Jag har också läst gårdagens inlägg och jag förstår att du/ni tycker att tiden har gått (för?) fort! Jag tycker att det inte var länge sedan du började berätta om bröllopet och alla förberedelser och då kändes det som att det var väldigt lång tid till dagen B. Nu är ni nästan där!
Jag hoppas att du ska känna glädje över det här året som ni har planerat och förberett, glädje över hur dagarna runt och den stora dagen har varit och sedan vemod över att det nu är över.
Men jag fattar inte att det är mindre än en månad kvar!!

Tänk så mycket små fiffiga detaljer det finns som man inte har en aning om, att man kan häkta upp släpet efter ceremonin så att hon kan rör sig lättare! Jag har verkligen lärt mig en hel del under detta ditt "Inför Bröllopet"-år! :-)
Smart av dig att ha med dig ett par sköna skor och en lättare klänning, bara att veta att du kan byta om du vill är ju skönt!

Alla era kläder är ju sådana som man inte bara kan trycka ihop och "knöla in" i en bil, så skönt att ni har flera bilar och verkligen kan få upp kläderna utan att skrynkla till alltför mycket.

Det här blev en lång tvådagars-kommentar! Jag önskar er en skön helg, förhoppningsvis utan att väder och annat ställer till det för er!
KRAMAR/Humlan

Susjos said…
Det är inte klokt vad tekniken går fort framåt, håller med dig i allt det nya som dagens ungdomar är så duktiga på, medans vi äldre har fullt upp med att hänga med!
Chatgpt, min nya idol också, jösses så snabbt och bra man får hjälp!
Dina foton är ju magiska när de blev fixade med hjälp av "Chat"!!! WOW säger jag bara, nu får jag leta upp gamla foton och se om jag kan få hjälp!
Ha det fint!
KRAM!!!!
Anonymous said…
Hej Annika. Äska gillat jag inte det värsta ja vet kommer de till kvällarna nätterna Gar ja p ligg å drar tätje uvi höve . Bilderna av mormor o morfar blev ju så fina. Varifrån kom din morfar då han hade finskt efternamn.
Ha det fint
Kram Margaretha
Hej Annika!

Underbart foto med fjärilen och humlan <3
Jag tycker om åska, åtminstonne i en miljö som känns trygg, jag minns en gång när vi var ute i de småländska skogarna och plockade svamp och åskan plötsligt smällde till, då var det mindre kul, haha :D
Dessvärre är inte mina hundar så förtjusta i åska så jag tycker synd om dom när det smäller och dånar, men som sagt, jag tycker det är mysigt :)
Ja, som sagt, Cgpt, har både fördelar och nackdelar, och vi måste ju köpa hela paketet, både det man gillar och inte gillar. Fotona blev jättefina även om jag också gillar den där lite grumliga vintage-känslan på gamla foton <3

Ha en underbar helg!!
Stor kram!
Annika said…
Channal: TACK vännen!! AI är det är som allra bäst. Jag bara häpnade när jag såg resultaten av det. Helt fantastiskt!! Anna, kör dem i ChatGPT, det är vadd jag gjorde. OCH detta var din mammas jobb, vilket fint jobb. Ett jobb jag skulle gilla att ha. Ett jobb som ja... AI nu tagit över ... Lite sorgligt ändå när vi tänjer på att det ar din mammas fina yrke.
Ja vi vet ju iallafall hur det var INNAN nätet kom, och et gick ju alldeles utmärkt det med. Mkt gott och ont har kommit ur det.
Exakt, bloggvärlden är guld och ja ,,, nätet o övrigt också när det inte utnyttjas till lägner, mobbing och stöld.
Kramar och trevlig helg!!!