Ett Dagen B inlägg: Stressdrömmar och annat smått och gott.




Hej på onsdagen!


Jag har börjat drömma stressdrömmar.
Det är så jobbigt. Ja ni vet vad jag menar.  Stressdrömmar är så stöniga vad de än handlar om.
Alla dessa drömmar rör bröllopet i olika skepnader. I somliga av dem kommer jag försent och missar alltihopa. Vaknar med hjärtklappning, och LÄTTNAD över att det bara var en dröm.
I andra är jag på ett bröllop, sitter vid ett bord och jag fattar inte förrän det är över att jag varit på KAROLINAS bröllop. 
De här drömmarna kommer numera med jämna mellanrum. Antar att det är naturligt eftersom vi ju snart är framme vid Dagen B, hur overkligt det än verkar i dagsläget.



 


OCH det är inte ALLS så att jag gör allt.  LÅÅÅNGT därifrån.  Karolina är så organiserad och jag är full av beundran.  Hon skulle kunna jobba som festfixare.  Dessa drömmar kommer ändå.  Kan berätta att Karolina hemsöks av dessa drömmar likaså, i ännu större utsträckning än jag.


För jo, det är faktiskt svårt att tänka att vi är nära nu.
För visst kan jag väl räkna det som nära. NÄRA kommer allt NÄRMARE för varje dag.


Peters smoking är fixad till punkt och pricka och han ser SÅ bra ut i den.
Min klänning är ju fixad, men inte skor, inte kuvertväska, inte accessoarer och inte “shape wear”. 
TUR att min nya bästis, ChatGPT, finns. I den har jag lagt in en bild på mig i min klänning och sen fick jag tillbaka en hel lista på hur jag bör ha håret, make-up’en, naglarna, smycken, väska och underkläder. Mycket bra.


Eftersom jag inte vill visa er den klänning jag köpt förrän till bröllopet (den dagen, och veckan innan, får ni får hänga med via Instagram) ska jag visa er vad BRA det är med ChatGPT när den är som bäst.
Klänningen jag har på dessa AI-bilder är den klänning jag faktiskt NÄSTAN köpte. Det stod mellan denna och den jag valde. SÅ ni ska veta att den här klänningen var en stark kandidat.


 

Alltså AI gör något konstigt med ens ansikte 😅.  Men annars tycker jag att de kommer med mycket bra förslag.  Kommer absolut inte att ha skor med öppen tå.  Håret kommer att se ut på liknande sätt som ovan.  


Jag tror inte att jag är så stressad inför denna dag, men det är jag nog när allt kommer omkring. Måste iallafall ta tag i alla accessoarer nu.
OCH om klänningen ska justeras är det innan juli är slut som det måste ske. SÅ lite stress känner jag allt i vaket tillstånd också.


Som jag skrev tidigare är källaren full med saker som ska med till bröllopet.
Jag har också en del uppgifter som jag ska bli klar med, som ligger på mig. Det är ingen big deal.
En av dem ÄR faktiskt en galge till Karolinas brudklänning som den ska hänga på när fotografen tar sina bilder. Jag har redan beställt den, på Etsy. Hoppas att den kommer snart. 
Ni vet, en sådan som jag fnös åt för några månade sedan. Nu fattar jag att den galgen är lite viktig, haha. Ja ni ser som man kan ändra sig. Det är mycket jag skrattat--och himlat med ögonen åt-- som jag numera helt accepterat, och rättat in mig i leden efter, haha.
Skrattar bäst som skrattar sist, eller hur var det nu ... 


Peter övar sitt tal nästan dagligen.
Jag tar tid på hur lång tid det tar, och kommer med synpunkter.
Peter övar sin dans, alltså den far-dotter-dans som de ju har fått hjälp med av Karolinas kompis, Kristin. Jag tror den dansen sitter nu. 
När Karolina kommer tillbaka i augusti ska de öva tillsammans igen, och sen ska de givetvis öva dagarna innan bröllopet. Då är vi på The Jersey Shore och det känns bra. Sedan “flyttar” vi till hotellet i River Vale på torsdagen och då är det också “Welcome party”, och jag tror att det blir närmare 80 personer på den festen. Den festen äger rum på en restaurang som vi ha hyrt. Tror det blir en bra fest dagen innan Dagen B. 


Det känns bra att snart få dra till The Outer Banks. När jag är tillbaka därifrån återstår det endast att köra rätt in i kaklet vad gäller Dagen B.


Ha nu en riktigt fin och bra onsdag.

Comments

Yvonne said…
Sådana stressdrömmar är verkligen inte kul, men en fas att gå igenom när en så viktig händelse som att ens dotter ska gifta sig och det är mycket som snurrar i skallen på en. Men konstigt är det allt som kan dyka upp i en dröm och tusan så skönt att vakna och inse att det bara var en dröm.

Så fin klänning och accesoarerna till, blir spännande att få se den klänningen du till slut valde i september.

Blir nog perfekt med en fin galge som brudklänningen hänger på när fotografen ska ta sina bilder.

Ja, öva på talet förstår jag man måste göra många gånger och även dansen så allt sitter som det är tänkt. Spännande tider ni har att vänta er och blir nog skönt med en vecka på OBX och ladda alla batterier innan allt drar igång på riktigt.

Kul att få läsa om alla förberedelser ni har att tampas med innan den stora dagen, så tack för det.
Ha en jättefin onsdag och ett lass med icke-stresskramar skickar jag.
Anonymous said…
Stressdrömmar... ja de är hos mig med.. ibland undrar man hur hjärnan funkar på nätterna för i dagsljus är det ju inte lika knasigt... ha ha
Jag ska göra bukett till en brud i augusti, det är ju ärofyllt och dagtid är jag på banan i tanken men på nätterna... kära min värld vilka scenarion som kommer och hälsar på i drömmarna...
Jättesnygg klänning och frisyr! Ska bli kul att se den andra klänningen och hela du sen.. kommer att bli så himla fint !
/Vendela
Channal said…
Hej Annika! Jag vet! Stressdrömmar har en märklig förmåga att dyka upp!! När jag vaknar efter dem är jag HELT SLUT!! Jag är övertygad om att allt kommer att falla på plats och att du kommer att stråla på bröllopet. Och nu väntar The Other Banks som du älskar! Njut ordentligt av varje stund och ha en alldeles fantastisk resa.

KRAM till DIG!! Anna
Hej Annika!
Ja fy sjutton för stressdrömmar, det var länge sen jag upplevde det nu men jag kan förstå att du genomgår dom nu, med allt som är på tapeten... även att det förstås är roliga saker som väntar :)
Underbart med OBX, ha en fantastisk semester där och hoppas att du slipper stressdrömmarna där ;)
Ska bli roligt att få se en riktig bild på slutresultatet av dig i din bröllopsoutfit, utan inblandning av AI ...;)

Kramar!!
Anonymous said…
Förstår att du har stressdrömmar. Hjälp alltså! Så mycket att tänka på. Kommer ihåg när jag börjat på nya jobb och drömde mig igenom allt på nätterna. Det var inte kul. Men det kommer att gå jättebra på Karolinas bröllop. Snyggt hår! Kramar Marika
Anonymous said…
Ja FY för stressdrömmar, men jag förstår att de kommer inför en så stor dag och allt som ska göras innan.

Klänningen är verkligen fin och frisyren är snygg! Det ska bli roligt att se den du valde och vilka accessoarer du väljer.

Skönt att ni ska åka till OBX och ladda batterierna (och solbrännan ;-) ) .
Ha en bra dag!
KRAMAR /Humlan
Annika said…
Yvonne: Ja det säger en hel del, de där drömmarna. OCH nej, inte konstigt alls. Vore nästan underligare om jag inte hade dem. DET är sååå skönt att vakna från dem, drar en suck av lättnad. Alla går ut på att jag missar bröllopet eller inte förstår att det är Karolinas bröllop.
Att leka i ChatGPT och få bildförslag är verklgien roligt och BRA. Den har hjälpt mig en hel del. Så kul. Ja den klänningen jaga ar på bilden där älskade jag.
TACK Yvonne, det är bra att du tycker det eftersom det är en så stor del av mitt liv nu. Ofattbart att det är så nära i tiden nu.
OBX ska bli otroligt skönt.
Stora kramar till dig, fina Yvonne!!!
Annika said…
Vendela: De där stressdrömmarna alltså, de är så otrevliga ... På nätterna går hjärnan verkligen bananas och ger oss en bild på hur vårt undermedvetna känner. TUR att det inte är så dagtid, haha. Men ÅÅÅ så fint, Vendela, att du ska göra en brudbukett. JA verkligen ansvar där, jag förstår att dessa drömmar hemsöker dig också. Kan tänka mig att i vissa har du typ bara några få ängsblommor eller ogräs att jobba med.
Skulle vilja se den buketten sen. Kan tänka mig att den blir såååååååå fint. Lägg ut den på Insta, och så hoppas jag du dyker upp i mitt flöde. Man vet ju aldrig numera. ISF så måste du säga till mig att kolla.
TACK, ja den klänningen var en stark kandidat. Ha en jättefin dag, Vendela!!
Annika said…
Channal: Visst är de så otrevliga, och det är skönt att vakna ur dem, pust. Ja de kan verkligen trötta ut en, och man måste nästan gå upp en stund för att bryta dem så att de INTE kommer tillbaka. Ska bli så skönt med OBX.
Massor med kramar till DIG!!!!
Annika said…
Sara: De är sååå jobbiga och de återkommer med jämna mellanrum. OCH mer lär det ju bli. GULP. Frågan är, kommer jag att sova en blund natten före?? Precis, det är ju roliga saker som väntar. ÄNNU värre om det är ngt man gruvar sig massor för, då tenderar ju de där drömmarna att komma också.
Jajamen, AI ska inte göra sig besvär när Dagen B är här. Men jag ska försöka hålla ngt av mina konton aktivt under den veckan. Kanske mitt resekonto eftersom det är mer privat. I september känner jag att bloggandet kan bli mkt lidande. Iaf halva månaden.
KRAMAR!!
Annika said…
Marika: Ja och mer lär det bli, haha. De lär väl komma allt oftare ju närmare dagen vi kommer. JUST det, att börja ett nytt jobb ... en grogrund för stressdrömmar. Och typ att drömma om jobbet under en viss tid sedan man börjat. SÅ inte kul. Vet exakt. Tack, ja håret tror jag blir bra på ngt sånt sätt.
Kramar!
Annika said…
Humlan: De är hemska, de där drömmarna. Men ja, de kommer som ett brev på posten innan man ska göra ngt stort.
Klänningen älskade jag, och jag var i valet och kvalet ett tag.
OBX blir bra på många sätt, hoppas vädret blir bra ... ser sådär ut när jag kollar in det. BLÄ!
Kramar!!!