Midsommar, IKEA, Sommarbloggandet och Foton Karolina skickat från bröllopet i Skottland.




Hej på torsdagen!


*  Midsommar imorgon!

Ja imorgon är det midsommar i Svea Rike, och i andra nordiska länder. 
Midsommar, så nära en nationaldag det går att komma i Sverige. Ja den 6 juni är ju lite flytande för de flesta, inklusive mig själv. 

Midsommar, mångas älsklingsdag på hela året.
Det var min pappas favorithelg, och det är också min bror Staffans bästa helg på året. Säkerligen är ni många som håller med dem. 
Midsommar, så svenskt det kan bli. Jag hoppas att ni alla imorgon ska få en midsommar som blir exakt som ni vill ha den.
Vädret lär ju ska bli bra iallafall, har jag läst. DET är fint.

Midsommar är ingen helg jag saknar.
Det är lite märkligt, men jag har aldrig tyckt om den.
Jag ogillade starkt som barn att dansa runt midsommarstänger och hålla främlingar i handen. Det var inte kul i min värld. OCH värst av alla ringdanser var “Skära, skära havre” och “Tre vackra flickor i en ring.” Ja ni vet, när man skulle grabba tag i någon för att inte bli lämnad. USCH!! 
Sedan, i tonåren, kom stressen och pressen på vad man skulle göra på midsommar. Fanns det någon fest vi ville gå/var bjudna på?
Eller skulle vi vara hemma hos någon av oss?
Som tur är var vi ett litet gäng tjejkompisar som höll ihop, i vått och torrt.   Vi lyckades alltid få till något firande.
Men jag minns ju att vi hela tiden bara såg fram emot att midsommaren skulle vara över. Det var så skönt när det blev midsommardag.
Säger som jag brukar denna tid på året, om jag bara hade fått prata förstånd med mitt yngre jag och mina kompisar hade jag sagt, ta det lugnt. Njut av här och nu och bry er inte alls om “vad alla andra gör”. Det spelar ingen roll, ni har det kul och ni kan inte ha det bättre en kväll som denna. Släpp pressen på midsommarstressen NU. DET spelar nämligen noll och INGEN roll

I vuxen ålder har jag ju haft lättare att gilla midsommaren. Den där pressen och stressen försvann. Det är heller inte ofta jag varit hemma i Sverige på just midsommar. Det är heller inget jag någonsin strävat efter att vara.
Men de åren då vi varit i Sverige har det varit fantastiskt kul. Speciellt då vi var i Småland ett år, på landet i Håkans farmors gamla hus. Det var underbart med naturen och sommaren runt knuten. OCH fastän det regnade nästan hela dagen var det roligt. Karolina var kanske runt 11 år det året? Måste leta i gamla dagböcker samt kolla gamla foton.

Här i USA har jag väl firat litegrann.
Ibland har någon kompis bjudit på midsommarfest här. Det har varit kul. Fast jag har varit minst lika nöjd de åren då ingen ordnat midsommarfirande, haha. 
På lördag är vi bjudna på en sådan fest igen, men det är ett kombinerat fotbolls/midsommarparty.
Sverige spelar ju mot Nederländerna på lördag klockan 13 vår tid. Men Peter och jag är även bjudna till lille Theos (Peters systersonson) treårsdag. Den festen börjar klockan 15. Därför kan vi se lite av matchen hemma innan vi åker till det poolpartyt.
Sedan bär det av hem till min kompis Sara som har den kombinerade midsommar-fotbollsfesten. Vet att hon kommer att ha TVn på för alla som är intresserade av de andra matcherna som spelas på lördag också. 

Men rent krasst är midsommaren en svår helg att flytta på.
Dock, det är många utlandssvenskar som firar med nöje. Jag är nog en av de få som inte är speciellt taggad. OH well. 

Midsommar är det, och nu går solen ner 20:38 och den går upp igen klockan 05:44. 
Nätterna är svarta och varma.
Och härmed ska jag säga det som pappa alltid sa, NU vänder det.




ChatGPT to the rescue, haha.  Ingen saknarhelg för Your Truly, men jag vill att ni alla ska få en fantastiskt fin midsommar!




* IKEA!

Stopp och belägg, hold your horses!! SAY WHAT!!!???
HURRA och BRA!!
Idag öppnar en ny IKEA-butik här i Fairfax!
YIPPEY!!!!
DC-området har redan två stora IKEOR. Detta blir den tredje. Och den ligger bara 10 kilometer från mig.  Dessutom  kan jag ta snabba småvägar hela vägen dit.
De andra två butikerna ligger ungefär en timme från mig. En i College Park i Maryland. För att komma dit måste jag ut på The Beltway (den tungt trafikerade ringled som går runt DC).
Den andra ligger i Woodbridge, Virginia och om jag slipper resvägen dit som tar en timme är det bra. 

Dock, den nya butiken i Chantilly är inte en IKEA i full skala, vilka de två andra är.
Den är något mindre, men den har ju både show-rooms, restaurang och en avdelning som säljer svenska matvaror (de avdelningarna är inte vad de brukade vara, så jag har inget större hopp om den).
Kanske är den i storlek med IKEA i Gallerian i Stockholm? Misstänker det.

Men det är helt fantastiskt att få en IKEA typ nästgårds dit jag kan åka och köpa ljus och husgeråd när jag känner för det.
De andra två IKEORNA har jag brukat planera för några dagar innan jag åker dit. Men nu så, nu kan jag åka då jag känner för’t— YAY!!
Jag planerar att besöka nya IKEA imorgon, ja på självaste midsommarafton.

För jo, här är ju morgondagen en helt vanligt fredag.




Nya IKEA, kommer alla gånger att visa er bilder därifrån.  Lokalen är en gammal mässhall som lagt ner.



* Bloggen i sommar.

Imorgon tar jag ledigt från min blogg.
De flesta av er läsare har iallafall fullt upp med att fira midsommar då.

Sedan efter midsommar kommer jag att upprätta något slags sommarschema här på min blogg. Jag vet inte rikligt hur jag ska lägga upp det ännu. 
Under en normal sommar är jag ju i Norden. Då är det blogguppehåll från den dag jag åker fram tills någon vecka efter att jag kommit tillbaka. Eftersom jag inte ska åka till Norden i sommar kommer jag att hålla igång bloggen. Men med lite andra rutiner.

Ibland kommer jag nog att skippa tisdagarna, andra gånger fredagarna. Så räkna med tredagarsblogg fram till i mitten av augusti eller så.
Somliga veckor kan det nog bara bli en tvådagarsblogg, men det löser sig! Jag hojtar om det.

Men bloggande BLIR det i sommar iallafall.
Med upphåll då vi ska till Outer Banks eller om vi ger oss av på någon annan resa. Men det är ju bara en veckas uppehåll eller så. 

Jaja, vi får se hur det blir. Ni lär märka av det. Jag låter er få veta i förhand.


 

Bild av Jess Bailey Designs via Pexels.


* Några bilder från Karolina.

Karolina och Mike har ju varit på bröllop i Skottland, vilket jag skrivit om.
De som gifte sig var Karolinas kompis, Sophie, som Karolina känt sedan middle och high school (högstadiet och gymnasiet), och hennes Robin (från Boston). 
Karolina ingick i ett litet järngäng av kompisar som alltid höll ihop, Sophie, Carlie, Sasha och Brandon. Den kompisgruppen håller tät kontakt än idag trots att de är utspridda över US, två är i Boston, en i Florida, en i Wisconsin och så Karolina i LA
Föräldrarna bor alla kvar i Reston, så kompisarna ses alltid på jularna. Men de besöker även varandra under under året. Och jag tror att deras grupp-chatt går varm dagligdags.

Alla fyra var brudtärnor/Bride’s man på Sophies bröllop.
Alla dessa fyra kommer att vara tärnor/Bride’s man på Karolinas bröllop också.

Här kommer lite bilder. Det är nu helt “legit” att visa dessa foton eftersom bruden själv redan lagt ut fotografier på sociala medier.




Vänner, ha nu en UNDERBAR midsommar!!!
Vi hörs på tisdag igen!

Comments

Yvonne said…
Ja, nu står midsommar inför dörren och jag är inte heller någon större fan av den helgen, hemma regnade det och här i Spanien alldeles för varmt, ha ha. Nå, vi brukar fira med god mat och dryck och det räcker bra. Ibland uppåt 20 pers men i år är det bara vi och våra närmsta vänner och vi har bokat in oss på ett svenskt ställe som serverar midsommarbuffé. Blir skönt att slippa laga någon mat och bara gå ut och äta allt gott och vi slipper kliande kransar i håret, hi hi.

Kul med IKEA så nära, jag gillar den i Gallerian om man bara ska ha småkrafs och slipper åka till Barkarby. Här har vi en ca 6 mil söderut och en beställningsbutik i ett stort köpcentra ca 15 min med bil. Både här och hemma är det ju mest småsaker man behöver så ofta köper jag det hemma och tar med i resväskan om det behövs.

Kul att du bloggar även nu fast det är sommar, det ser jag fram emot.

Vilket skojigt bröllop de var på och brudgummen i kilt, kul. De fick ett fint och roligt bröllop trots att vädret kanske inte var det bästa, men det får man ju ha i beräkningen. Har brudgummen någon anknytning till Skottland eller var det på kul att välja det?

Tack för kul inlägg och ha en jättefin helg
Kramar!
Channal said…
Hej Annika! Åh, vilket fint bröllop i Skottland! Så vackert brudpar, och vilken upplevelse att få vara med om det.

Och vilken lyx med en IKEA så nära nu! Det låter nästan som den bästa midsommarpresenten!! Hoppas ditt besök där blir lyckat.

Så klokt det du skriver om att säga till sitt yngre jag att släppa pressen. Själv har jag nog aldrig riktigt känt någon midsommarpress (däremot julstress!). För mig har det mest handlat om en fin helg med sill, jordgubbar, blommor och dans runt midsommarstången.

Vilken härlig bild på dig Annika🌸🌿🍓 Önskar dig en riktigt fin midsommarhelg, oavsett hur mycket eller lite du firar!

Kramar till DIG!! Anna
Elisabeth said…
Som du säkert minns firar jag inte midsommar alls, och då menar jag verkligen inte alls, utan midsommarafton är som en vanlig, ledig sommardag. Jordgubbar är förvisso gott, men det kan jag lika gärna äta en annan dag, till betydligt lägre pris... ChatGPT lyckades i alla fall riktigt bra med midsommarbilden!

Vad trevligt med IKEA så nära! Själv bor jag väl sisådär en och en halv timme (med bil) från närmsta IKEA-varuhus. Detta trots att jag bor i Småland, där det borde ju finnas extra många IKEA-varuhus. ;-)

Roligt att du kommer att fortsätta blogga i sommar, om än till viss del i mindre skala. :-)

Sååå fina bilder från bröllopet! Typiskt med regn dock, men det ska väl betyda lycka. ;-) Är också mycket imponerad av att Karolina och hennes kompisar fortfarande har så nära kontakt. Visst, det är lättare nuförtiden än förr, men ändå, det är bra jobbat.
Halloj!
Här kommer vi äta sill och potatis men något annat midsommarfirande blir det inte.
Så kul med IKEA i närheten. Önskar dig en bra dag där i morgin.
Många fina bilder från bröllopet i Skottland.
Ha en fin dag.
Kram Carin
Anonymous said…
Vilka härliga bilder från bröllopet! !
Jag är inte heller någon större fan av midsommar.. men det ska bli skönt att vara ledig i tre hela dagar och njuta väder och vind.
Ha en skön helg!
/Hälsningar Vendela
Hej Annika!

Jag har ju alltid älskat midsommar i Sverige och har massor med härliga och fina minnen av det <3 Här blir det inte alls samma sak och är ju en helt vanlig dag, jag jobbar och ska dessutom till sjukhuset, så inget speciellt firande faktiskt.
Så härligt med ett Ikea nära, det är jag ju bortskämd med också, vi har väl ca 15 min promenad för att komma dit, det är ett lite mindre Ikea men det duger absolut <3
Så fina bilder från bröllopet och brudgummens outfit, daang! Så coolt!
Skottland är en plats jag skulle vilja besöka, kan tänka mig att det är vackert :)
Ha en fin helg och "ledighet" nu :)
KRAM!!
Annika said…
Yvonne: Svårt att hitta ett happy medium vädermässigt på midsommar, haha. Tror det ska bli fint i Stockholmstrakten, men jag läste om åska och skurar idag så vem vet.
Jag ska göra lite godsaker som gubbröra och så ska vi ha räkmackor till middag imorgon. Men annars? Not much.
Tycker ni ordnat det bra för er, låter toppen. BRA att gå ut.

SÅ kul med IKEA så nära. Perfekt för småkrafs. Love it. Ska bli såååå intressant att se hur den ser ut, och hur stor den är. Det är en gammal mässhall, så helt liten är den inte. Nåväl, får se imorgon.

Jodå, bloggen ska hållas sjudande i sommar. Ovanligt, men det blir kul.

Ja vilket fint bröllop. Igår när vi pratade med K fick vi en genomgång av hur hela dagen gick till, sååå roligt. VET inte om Robin har påbrå från Skottland, men det skulle INTE förvåna mig. Måste fråga K.

TACK för din fina kommentar!! HA en underbar midsommar!! KRAMAR!!
Annika said…
Channal: VISST var det SÅÅÅ fint. Jag känner ju Sophie så det stack till i mitt hjärta då jag såg hur vacker hon är som brud. Hade inte väntat mig ngt annat heller.
IKEA, såååå glad för att de öppnar så nära mig. Längtar efter att åka dit. Idag har de premiäröppning, men jag väntar tills imorrn ;)
Ja tänk om man kunnat prata lite förstånd med sitt yngre jag. Rest i tiden och stått där som ngn creepy gammal tant inför sitt 20-åriga jag. HAAH. Har sett för mkt The Way Home, märker jag. DEN serien borde du se, Anna. SÅÅÅÅ bra. Netflix!
ChatGPT och alla dess tjänster, gotta love it. Det är det närmaste midsommar jag kommer.

ANNA, ha en jättefin helg med dina nära och kära. KRAMAR!!!!
Annika said…
Elisabeth: VET, vi är själsfränder där. Jag är lite äldre än du, så kanske du med tiden kommer att laga liiiiite midsommarmat (vilket jag ska göra). Men visst, jag hade lika gärna kunnat totalstrunta i det.
ChatGPT, den lyckades finfint, haha.
IKEA gläder mig sååå mkt. Att kunna köpa småsaker därifrån när jag vill. UNDERBART!! Ska bli såå intressant att se hur affären ser ut. Bildbevis kommer :-)
Bloggen ska sjuda, det lovar jag. Ovanligt, men kul!
VISST är bilderna från bröllopet såååå fina. ÅÅÅÅÅ!!! Regn och 14 grader, men är det Skottland så ÄR det. K sa att hon frusit hela tiden i UK, fniss!! Ja de där gänget är SÅÅÅ tighta från högstadiet, så roligt.
Annika said…
Carin: DET är min sorts midsommar, gillar hur ni ska göra!!
IKEA, såååå kul. Jag är så taggad på att åka dit.
Tack, ja jag var ju bara tvungen att lägga ut lite bilder från Skottland, hihi. KRAMAR och ha en UNDERBAR midsommar!
Annika said…
Vendela: TACK!! Ja jag kunde inte låta bli att lägga ut. Midsommar så .... ja skönt med lite ledigt, det är inte dumt alls.
Trevlig midsommar till dig och jag skickar en midsommarkram härifrån!
Annika said…
Sara: BRA!! Tror att det är mååååånga som njuter och tycker det är underbart. Vi som inte gillar det så mkt är nog en minoritet, trots allt.
Vanlig dag hos dig med imorgon, som på det flesta ställen bortsett de nordiska länderna. Sjukhuset också ...
IKEA, ja jag tror det kommer att bli ngt sådant som du har nära dig, inget full size, men med showroom, ljus och sånt. PLUS köttbullar, haha.
VET! SÅ coolt med bröllopet. Gillar också kilten, gillar allt.
Ja de älskade Skottland och de blev helt betagna av Edinburgh.
TACK Sara, jaga hoppas allt är så bra det kan med dig. Skickar stora och varma kramar!!!