Welcome to June, kids!
As always, I hope your weekend has treated you well.
I hope that the sun shone over all of you.
My new absolute favorite summer drink, Campari spritz. Campari, grapefruit juice and prosecco!
Around 25 C (around 80F), no humidity and so much sunshine. I love it.
It’s been lots of hanging on the deck this weekend, looooove.
Lots of walking as well.
Peter and I took off for DC early Saturday morning.
Our destination? The Washington Zoo.
We have not been there in over 20 years. Crazy!!
The zoo here in DC is part of The Smithsonian and therefore it is free to visit.
All the Smithsonian institutions are free to the public. It is part of America’s public treasure.
More roses in waiting.
We saw the pandas and many other animals.
BUT, I have a bit of a hard time visiting zoos in general. I feel so bad for the caged, wild animals. It hurts to see a tiger walking around on very limited space, it is SO sad to see elephants behind gates.
So no, not my thing really.
I have no desire to go back anytime soon. BUT that being said, Washington Zoo is a nice place to visit for families.
Bring good walking shoes and be prepared for the hilly terrain. NO, I did not take any pictures at all simply because I think those kind of pictures are totally boring.
My summer bench.
So very nice.
Sunday, grocery shopping bright and early and then a good FaceTime with sis and bro-in-law.
We booked a hotel by the Jersey shore where we’ll hang out a couple of days before we move to the “wedding hotel”.
Have a good one, y’all!!














Comments
På zoo har nog inte jag heller varit på över 20 år, men minnet av "halvdöa" instängda djur finns kvar.
Vilka vackar rosor, ni ligger långt före oss med blomningen. Våra pioner har stora knoppar, men hinner tyärr inte slå ut innan vi åker till Spanien på måndag, så vår granne/husvakt/goda vän brukar skicka bilder när de slagit ut, så vackert!
Mums, den där smashburgaren ser verkligen lockande ut, mums! Tjusig kopp att ha bland de vackra rosorna. Hortensior är sååå vakra, ljuvliga.
Tack för promenaden bland vackra blommor .
Kramar!
Djurparker har jag ett mycket kluvet förhållande till. Vi besökte ofta zoo/djurparker då barnen var små.
Numer tycker jag mest de är sorgliga. Men så skriver de, djurparkerna, att de arbetar med skydd av hotade arter. Om det stämmer och om det fungerar är det bra. Annars bara sorgligt.
Jag har inte varit på zoo på eviga tider. Det närmaste jag varit på senare år är väl Skansen? Innan dess tror jag det var zoo i Philly år 2000... Kanske är dags igen? Men jag har lite svårt för de fångna djurens situation. Hoppas du får en fin vecka! Kram.
/Hälsningar Vendela
Låter som en toppenhelg som du haft.
Så mycket vackert som blommar nu hos dig.
Ha en ny bra vecka.
Kram Carin
Så fina bilder på dina blommor och på sommardrink.
Din sommardrink låter verkligen som något för mig, jag gillar Campari, jag gillar grape och vem gillar inte prosecco? :-)
Ha en fin dag!
Kramar! /Humlan