Fortsättning på förra veckans Fredagsfråga: Vad vi inte skulle sakna härifrån om vi flyttade till Sverige.




Hallå igen på fredagen!!


Idag blir det ingen “riktig” fredagsfråga, utan en liten fortsättning på det jag skev i förra veckan. Alltså en utsvävning som utgår från Helenas fråga då.
I fredags handlade frågan vad jag skulle ha svårast att vänja mig av med/sakna om jag flyttade hem till Sverige igen.
Det var väldigt kul att svara på det, och jag involverade även mina svenska vänner här i NoVA vad gällde ämnet.


Detsamma gäller idag.
I onsdags hade jag en liten tjejkväll hemma hos mig, då tog jag upp frågan: VAD är sämst med att bo där vi bor?


Senare i sommar kommer det sista inlägget i “serien”, då kommer det att handla om vad vi saknar från Sverige.


SO stay tuned för det.


Men idag blir det så att vi helt enkelt vänder på förra veckans stek och ägnar oss åt följande.


SOM alltid, detta gäller HÄR, i Northern Virginia.
Jag kan inte nog stryka under det. Frågar ni någon som bor på annat håll här i US kan ni få helt andra svar. 


  * Matpriserna. 

Maten är svindyr här. 
Det är ingen underdrift, den är galet dyr. 
Svenskar som kommer hit brukar dra öronen åt sig då de ser våra hutlösa matpriser. Jag har tagit med er på en tur i matbutiker förr, men nu råder svår inflation och allt är —om möjligt—ännu dyrare.
Ärligt talat, jag vet inte hur somliga klarar skivan här.
Tur att det finns så många så kallade “food banks” där volontärer delar ut matpåsar till folk som behöver dem. No questions asked, vem som helst får en matpåse. 

Men maten, den är så sjukt dyr. Jag skulle säga att det gäller på samtliga matkedjor.

Jag själv tycker ju att maten i Sverige och Finland är billig, så då fattar ni


 

Bild av Kaboompics via Pexels. 


* Semester.

Denna ringa semester.
DET är en gåta för mig hur det kan vara på detta sätt.
När du börjar ett jobb får du kanske en veckas ledighet det året, till att börja med, oftast två dock. Sedan finns ett antal PTO and/or sick-days (personal time off) som kan användas om du eller någon familjemedlem är sjuk, eller om du måste uträtta något ärende på arbetstid, exempelvis.

Men ja, två veckor är standard vad gäller semester, och det är sällan en amerikan tar två veckor på ett bräde. 
Många tar kanske en vecka på sommaren, och sparar resten till strödagar här och där. Eller så kanske man sparar till julen eller något annat.

Peter har fem veckors semester numera. Men glöm att han kan ta dem rakt av. Aldrig. 
Det skulle inte funka. Han kan ta en långhelg då och då. En vecka tar han på OBX (fast nej förresten, han kommer bara att ta någon dag ledig där, han kommer att jobba från huset på OBX) och sen veckan då Karolina gifter sig.

Hör man klagande? Nej aldrig, istället tycker jag att många amerikaner är specialister på att utnyttja helgerna, eller att göra en långhelg. Inget verkar för jobbigt. 
Men så blir det nog då man heller inget annat vet, och är van vid.

Dock, en skam är det. Amerikaner jobbar hårt också, det tycker jag.





Bild av Vincen Rivaud via Pexels


 
* Trafiken.

Den tog jag upp tidigare i veckan, så jag behöver inte skriva så mycket mer om det ämnet.


* Dyrt överlag. 

Ja det är dyrt överlag.
Jag vet egentligen inte om det är så mycket billigare att gå ut och äta här än i tex Stockholm. Tjänster är dyra likaså, hantverkare är dyra, frisörer är dyra., kläder är dyra, smink är dyrt …
Att USA är ett billigt land är en ren myt. 
Det var nog billigare då jag kom hit för länge sen, dåååå minns jag att jag slogs av hur billigt jag tyckte att mycket var. Men numera, nej.

För en svensk är nog bensin och diesel billigt, men här i US anses den dyr.
NU är bensinen dyrare än någonsin här.

Det ska bli intressant att höra vad min familj tycker då de kommer hit i september då de ser matpriser och annat.


* Somrar och fukten. 

Det är vad det är. Inget kan ändra på det. Hela amerikanska östkusten är en klibbig, våt, het filt på sommaren. Så har det alltid varit, och så förblir det säkert. 
Det jobbigaste är fukten, och den måste upplevas för att förstås. Många av er har ju varit här på sommaren så ni vet vad jag talar om. Vissa dagar kan man knappt sitta stilla ute i skuggan utan att man till slut får vika sig och gå in igen. Gruesome.

Det här gäller östra USA, delar av mellanvästern samt hela Södern.
Västerut är det torr värme, men ack så hett blir det i stora delar där på sommaren. Varmt och torrt.



 

Så här kan mina fönster se ut en fuktig dag. Bild av Roland Adriano via Pexels.



  * För korta vintrar.

Ja det tycker jag, många här håller säkert inte med mig. För dem är det en stor bonus att vintrarna inte är långa och prövande. Fastän jo, vintern som gick var tuff för att vara här. Men ofta saknar jag riktigt kyla och snö istället för gråmulna dagar och fem plusgrader.


* Stressen. 

Eftersom vi bor i DC-området med allt vad det innebär av politik, departement, CIA, FBI, State Department, Lobbyister, privata firmor, advokater … Ja YOU name it, är det en karriärstad av rang. 
Folk tjänar bra, är krävande och i det kölvattnet kommer en stress och ett “krav” på snabbhet. Gör det snabbt, helst igår, ta inte tid på dig någonstans, bara gör det du ska och släpp fram nästa person.
Det märks i vardagen. Jag är van vid att det går rätt snabbt i Stockholm också, så för mig var det ingen stor förändring direkt. Men många som kommer hit från andra ställen tycker det är jobbigt.



 

Bild av Raymond Tadena via Pexels


* Försäkringsdjungeln.

Oh man, vet inte ens var jag ska börja. 
Som jag skev i förra veckan, sjukvården här är GULD. Den är skitbra, helt enkelt.
Ja för oss som har försäkringar, märk väl.

MEN även med försäkring blir det ofta tjafs med försäkringsbolagen vad gäller vissa undersökningar, behandlingar och mediciner etc. För det mesta går det bra, men ibland kan det komma en riktigt hög räkning från en läkare och där och DÅ får man kontakta försäkringsbolaget och börja dividera med dem. Inte kul.
Det är Peter som får ta de samtalen i vår familj. Som tur är händer det inte ofta, men DET händer.


  ***


Ha nu en riktigt trevlig helg!

Comments

Yvonne said…
Det minnet har jag från NY också, där hittade vi ioch för sig bara små affärer som sålde mat, men redan då var det dyrt. Vin var också dyrt minns jag. Är det ännu dyrare nu så låter det hemskt. Kläder, smink och annat upplevdes ju som jättebilligt iaf på Outleten, GAP mfl, men det var 2019 det, mycket har hänt sen dess. Nu tror jag inte man skulle handla speciellt mycket om man åkte dit.

Semester är ju helt galet så kort tid, de som jobbar stenhårt måste ju ha svårt att hinna varva ner innan semestern är slut om man inte kan ta minst 3 v på raken. Men som du säger man är van och vet inte av något annat och då är det bara att gilla läget.

Världsläget gör väl sitt till vad gäller bensin och diesel och mycket annat också. Måtte det stabilisera sig och de här galenpannorna som styr och ställer till det för hela världen bli avsatta och nya, mindre maktgalna personer tar vid och lugnar ner läget betydligt. Läskigt är det som det är idag.

Hu, så läbbigt med fukten hos er, känna sig klibbig så fort man går ut genom dörren är verkligen ingen hit. Värme ska vara behagligt och tycker max +25 är tillräckligt. Jag är ju ingen älskare av vintern men har hellre kyla och lite snö än bara blask, men slipper gärna is och halka. Trots det gillar jag våra fyra årstider och skulle inte vilja bo här i Spanien permanent, pendla som vi gör är perfekt.

Stress är ju inte bra, men, men bara att gilla läget för så är det i storstäderna, kan tänka mig att det är lugnare tempo även hos er på mindre ställen.

Försäkringarna är ju helt galet dyra har jag förstått, men sååå skönt att kunna ha bra sådana.

Tack för intressant inlägg som vanligt och det får en att tänka till hur bra vi har det i Sverige även om det finns folk som har det tufft även hos oss så är det inte ens i närheten av hur det är i USA. Ha en jättefin helg säger jag och skickar kramar.
Halloj!
Tack för ett intressant inlägg- Alltid kul att veta hur det är npgon annan stans.
Ha en skön och härlig helg nu.
Kram Carin
Annika said…
Skulle definitivt inte sakna varken matpriserna (speciellt just nu) eller trafiken! Jag var på svensk mataffär och fyllde en hel vagn med mat - verkligen till bredden - för samma pris som det kostar att veckohandla (en kvarts vagn) på min lokala Vons. Håller också med om semestrarna - själv kan jag ju som akademiker inte alls klaga på mina tre månader på sommaren men Johnny har samma som Peter, dvs. nästan ingen tid ledigt.

Jag skulle inte heller sakna polishelikoptrarna och sirenerna. Vet inte hur det är där du bor men i San Diego använder polisen ofta helikoptrar för att jaga bovar eller patrullera - det blir mycket oljud om nätterna.

Och på tal om oljud: skulle inte sakna fläktar, luftkonditionering eller elvärme eller varmluftssystem. Jag tycker inte om ljuden på dem (att de brummar eller låter) eller att det blåser torr luft genom huset hela tiden.

Och jag skulle inte sakna det klorerade odrickbara kranvattnet och att behöva filtrera vatten eller köpa vatten jämt. Det känns ganska lyxigt att kunna dricka kranvattnet i Sverige :).

Vi har ju inte klibbig hetta som på Ostkusten eller i södern men å andra sidan har vi vildbränderna - brandrisken och ibland -röken skulle jag inte heller sakna!
Kram och ha en bra fredag!
Annika said…
Yvonne: DET tror jag, och NYC är en dyr stad till att börja med också. Outlets är ofta toppen, det har du såååå rätt i!! Där går det att fynda. Sen finns butiker som ROSS, TJ MAXX mfl där det går att hitta billigt. Men på det hela taget ... nej.
Semestern är ett hån närapå. Jag fattar det inte, men det är sällan och aldrig jag hör ngn klaga.
Precis, nu är det inflation av sällan skådat slag och det har ju absolut med världsläget att göra.
Fukten och hettan är vad den är, jag skulle INTE sakna den!! Inte alls.
Håller med dig, fyra årstider är ett måste.
Försäkringen har vi via Peters jobb, och den kostar en del. Men den är ett rent måste, utan den går det inte. Och ja, det är fantastisk bra vård då, men bolagen kan knorra ändå.
TACK kära Yvonne för att du tyckte det var intressant läsning. Du har så rätt, i Sverige har alla rätt till vård och bra sådan. OCH semester och föräldraledighet, äldrevård ... allt sånt.
Yvonne, ha en TOPPENHELG!!
Kramar!!
Annika said…
Carin: TACK Carin! Tycker också sånt är intressant.
DU med, ha det toppen på ALLA sätt över helgen.
Stora kramar!!
Annika said…
Annika: VISST är det otroligt att vi tycker att maten i Sverige är så prisvärd. Alltså ja, jag har också gått och fyllt upp kundvagnar och sen har det kanske kostat motsvarigheten till 100 dollar. HÄR går det ju fan inte att köpa den minsta matkasse och hamna under 100. Peters och min veckohandling är på 250-300 dollar, och då är inte helgmaten inräknad i den.
Semstern ja, ja du har ju sommarlov och det är underbart. Min svägerska är vice rektor på en HS, och hon är sk 12 month employe, hon har bara två veckors semester hon med. Men sen har hon förstås jullov och påsklov. Men ändå ...
JOOOOODÅÅÅÅ, här kan helikoptrar hovra både natt och dag, och de åker runt, runt, runt ... Tycker det är SÅÅÅ jobbigt, så jag håller HELT med dig där.
God damn it, Annika ... du borde ha suttit med oss häromkvällen och kommit med dina kloka ord, håller med om ALLT!
AC är extremt jobbigt att höra, när man sitter på decket hör man grannarnas gå av och på, inne surrar det ständigt av den. Smma på vintern, med allas värmepumpar ,,, haha.
Check på kranvatten, vi filtrerar via frysen. Annars är det som att dricka en swimming pool.
Check igen på vädret, du har dina skogsbränder och torka ...
Ja jösses, tack för att du kom med ytterligare punkter och ha en rikligt fin helg i Svedala. KRAMAR!!!!
Channal said…
Hej Annika! Intressant att läsa, särskilt om matpriserna och semestern. Det där med att USA skulle vara “billigt” lever verkligen kvar som en gammal föreställning, men mycket verkar ha förändrats. Just semesterdelen känns nästan svårast att förstå ur ett svenskt perspektiv; två veckor om året låter väldigt lite. Samtidigt imponerande hur amerikaner verkar vara så bra på att maxa sina långhelger och få ut mycket av den tid de faktiskt har ledigt.

Trevlig helg och KRAM till DIG! Anna
Cari said…
Intressant inlägg, som vanligt. Din blogg är alltid kul att läsa.

Billigt tror jag bara vi tänker om kläder mm på outlets. Om de finns kvar?

Den korta semestern och frånvaro av föräldraförsäkring, dagis/förskola, är nog det jag skulle ha svårast att förstå. Men det är klart alla tänker olika.
BP said…
Senast jag var i USA var 1994 på VM i Los Angeles. Innan dess var vi fyra gånger i Florida, där vi reste runt med hyrbil. Å vad vi tyckte det var billigt där. "A burger for a buck" till exempel. Hotellkuponger för lyxhotell på bensinstationer. Japp, dt är nog ett minne blott skulle jag säga.
Semestern i USA är ett dåligt skämt. Som du skriver även i USA jobbar man hårt, troligen hårdare än i många andra länder. Så människorna borde vara värda mera en två veckor/år.
Ha en fin helg nu!