Hur viktigt är inte ljusinsläppet i ett hem?
Hur viktigt är det inte att få in dagsljus?
I mitt tycke, SÅ vansinnigt viktigt.
Drar ni för era gardiner hemma under dygnets ljusa timmar?
Drar ni för dem under de mörka timmarna på dygnet?
Det skulle aldrig falla mig in att sitta bakom fördragna gardiner här i mitt hus.
Bara tanken på det det gör mig, i sanning, deprimerad.
Grejen är den, det är SÅ många som har neddraget, och fördraget, här dygnet runt.
Varje gång jag går förbi ett hus som är helt fördraget förundras jag.
HUR står de ut i halvdagern därinne?
Jag skulle få cellskräck av att sitta bakom neddragna persienner dygnet runt.
Kort sagt, kan nog säga att Peter och jag (så gott som) aldrig drar för våra gardiner eller stänger våra persienner. Inte ens nattetid.
Den enda gången jag verkligen stänger mina persienner i köket är när jag är ensam hemma nattetid. DÅ stänger jag dem totalt. Men så fort jag kommer ner i köket på morgonen öppnar jag dem direkt. IN med ljuset!
Numera är det länge sedan jag var ensam hemma på nätterna. Innan pandemin reste Peter ganska mycket i tjänsten.
I och med att Covid drog in över världen upphörde alla hans resor.
Numera kör de alla möten digitalt online..
Jag är inte ledsen för det.
Men jag höll på att vänja mitt mörkräddsrädda jag vid att börja känna mig bekväm nattetid under hösten 2019.
Nu är jag nog tillbaka på ruta ett igen, är jag rädd.
Fast tillbaka till ämnet, vi drar inte för.
Vi drar aldrig för i vårt sovrum heller.
Det finns ingen som kan se oss där. Ingen kan titta in på oss när vi hänger i vardagsrummet heller.
Det är bara en mörk golfbana utanför. Och inte minst, ett stort deck.
Faktum är att det inte finns några störande gatljus heller. Reston är ju så noga med att inte nyttja “light polution” så det är ganska mörkt på vägarna nattetid.
Vilket är en helt annan historia som jag kanske kan skriva mer om framöver. Det är inte helt positivt, TRO MIG!!!
Men som sagt, sovrummet är mörkt. Vi drar inte för.
Jag känner mig instängd bakom fördragna gardiner.
Men här i US skulle jag säga att sju hus av tio drar ner, och har neddraget, dygnet runt.
Det här tror jag är ett fenomen som går igen över hela US.
Alltså inget som bara sker här där jag bor.
Jag vet ju att det är så här i flera länder. Alltså, att det inte alls egentligen är något som är unikt för just USA.
Kanske är det bara det faktum att jag kommer från Sverige som gör att jag vill ha IN ljuset till max.
Det kanske är vi nordbor som strävar mest efter det?
Eller vi som en gång bott i Norden.
Vem vet?
Jag tror även att här-- i USA--handlar det mycket om att värna om sitt privatliv likaså. Ingen ska få se in, typ. I det fallet sitter nog många hellre bakom gardiner än öppnar dem.
Själv bryr jag mig inte om någon tittar in medan jag lagar mat, eller när vi äter, eller när vi spelar spel och hänger i köket. För ja, det är egentligen bara i köket det är insyn.
Vi bor också så pass långt från trottoaren och parkeringen att de enda som går förbi här är mina allra närmsta grannar. Ett par. Skönt.
På sommaren KAN det delvis vara en helt annan sak. DÅ drar Peter och jag för med tjocka mörkläggningsgardiner i vårt sovrum under dagtid. Varför? För att hålla solens starka strålar ute.
På natten, då vi ska sova, drar vi däremot ifrån gardinerna. Men under heta dagar ser vi till att dra för dessa tjocka gardiner. Det hjälper bra faktiskt.
Samma sak här på mellanplanet, i vardagsrummet. Jag kan dra för gardinerna då också under dagtid. Men vår AC är väldigt effektiv på mellanplanet så det är inte lika kritiskt att dra för där.
Och ja, ni har ju sett mina gardiner i mitt vardagsrum (se tordagens Bloggtia om vardagsrum). De tunna gardinerna håller inte ute värmen under en varm sommardag.
Hur är det med dig?
Drar du för?
Eller vill du ha in så mycket ljus det bara går dagtid?
Drar du för när mörkret faller?
OCH dina grannar, har de oftast fördraget eller är det tvärtom?
Med detta önskar jag alla en finfin onsdag!



Comments
Vi har också bara insyn från en sida (kök och på övervåningen 3 sovrum) och där har vi grannar precis mittemot som då och då drar ner persienner i ALLA fönstren, ser förfärligt ut och jag skulle bli galen av att vara så instängd. Vi är ju totalt 10 hus, 5 på varje sida i vår radhuslänga och de är nog de enda som drar för. Vi tror att hon mittemot inte mår bra psykiskt alla dagar och därför drar ner på det viset, men bara att titta ut och se ut när allt är så fördraget gör mig nojig, ha ha.
Vi har också fått nya grannar i vår länga som inte har en enda gardin i hela huset, vilket också är lite speciellt. Tycker det är ok om man gör det i moderna hus, men det passar liksom inte i våra hus. Själv skulle jag nog inte vara utan gardiner även om huset var nytt, tycker det tillför mycket för hemtrevnad med gardiner.
Kul inlägg, tack för det hälsar jag och önskar dig en fin onsdag
Kramar!
Precis som du drar jag inte heller för i sovrummet. Dels ligger det så placerat att det inte är speciellt mycket insyn, dels vill jag inte stänga ute ljuset. Ja, såhär års är det förstås mörkt både på kvällen och när jag vaknar, men på våren/sommaren är det ju SÅ skönt att få in ljuset. Ljuset stör mig aldrig, och jag är dessutom av åsikten att det är naturligt för kroppen att sova mindre när det är ljusare, och att det därmed inte är dåligt att vakna tidigare än man annars gör.
Mina grannar gör lite olika. Vissa verkar ständigt ha ned-/fördraget, men de flesta släpper in ljuset.
Jag undrar för övrigt också hur de som har fördraget står ut med halvdagern! Blir det inte trist? Känner även igen detta med att ni drar för gardinerna sommartid, för att stänga ute solen/värmen. Gjorde likadant när jag bodde i Tyskland och det var riktigt varma dagar.
Första gången jag var utomlands var 1978, i England. Det jag reagerade mest på var att alla fönster var täckta med gardiner… inga blommor eller lampor i fönstren. Jag tyckte det kändes både konstigt och lite omysigt. Jag har verkligen undrat varför det är så?
Samma sak när vi åkte buss genom Tyskland och Nederländerna i våras… nästan alla fönster var fördragna. Jag skulle bli galen och känna mig instängd! Kul inlägg om olika kulturer, gillar verkligen!
KRAM till dig! Anna
Alltid så mycket ljus som möjligt är viktigt. Men, för det finns två men... Vi stänger fönsterluckorna när vi ser OS på dagen, för annars ser vi inget på filmduken.
På sommaren stänger vi luckorna där solen gassar in. Men vi öppnar dem igen så fort solen försvunnit från respektive fönster.
Vi har inte ens fördraget på natten, för jag vill gärna vakna med ljuset (solen går ju aldrig upp före 6 här.
Tycker det är jobbigt när vi stänger nu under OS, vill egentligen ha in ljuset, men det är ju bara ett fönster som vi gör så på.
Förresten, när det stormade stängde vi luckorna med, bara på en sida av huset, det kändes så fruktansvärt instängt men var nödvändigt för att skydda fönster (och oss) om något skulle komma flygande. Även då stängde vi bara på den sidan vinden kom ifrån, på balkongen stänger vi bara fönsterluckorna sommartid på förmiddagen.
Portugiserna har stängt sina luckor hela tiden också, i alla fall i vår by. Jag kan dock förstå det eftersom husen ligger precis utmed vägen och ger full insyn annars. Men det är mörkt inne, kändes som att gå in i en grotta de gånger jag varit inne i ett hus här.
Jag har inte ens gardiner i mina fönster faktiskt, just av anledningen att jag verkligen vill ha in allt ljus som bara är möjligt.
Kramar
Här ser man fler hus som har det fördraget (permanentboende) än att det är uppdraget.
Vi själva har alltid uppdraget dag som natt. Kanske möjligtvis att jalusin kan åka ner sommartid på dagen i sovrummet men det är sällan.
Kram Carin
Folk älskar fördragna gardiner och persienner här. Italien samma sak! Dessutom har man i princip inte tex blombrädor framför fönstren så blommor och sånt syns aldrig. Jag som kom från Sverige tyckte det var jättemärkligt i början förstås, klart man vill ha in dagsljuset, haha :D
Nu har jag väl vant mig och blir lite smått påmint fascinerad när jag kommer till Sverige och ser alla puttinuttiga fina fönster :)
Här hemma har vi tunna skira gardiner som släpper in ljus så mycket som det går även de heta sommardagarna, och jag mörklägger aldrig, inte ens på natten då jag tycker om att vakna till det naturliga ljuset :)
Efter 10 år utomlands inser man attt det inte finns några rätt eller fel, man konstaterar att alla gör olika och alla kommer vi från olika vanor och det är inget konstigt med det :) Jag reagerar helt enkelt inte på samma saker längre utan det bara är så :)
Men ljus vill jag iaf :D
Kramar!!
Vi har inte ens rullgardiner i sovrummet, men maken tar på sig "ögonmask" på sommaren då det naturliga ljuset påverkar honom. Själv sover jag gott i alla ljus/mörker. Kul ämne! Kram.
Det är verkligen effektivt att dra ner mot värmen. Det hjälper bra. Ni gör exakt som P och jag, Yvonne. Mkt effektivt. Och att sen dra bort när solen inte längre bränner in. BRA att ni har AC ändå, Yvonne. En riktig räddare i nöden under riktigt heta dagar i Sverige.
Det som du berättar om er gata och er granne som alltid har fördraget. Som du säger, det kan ju vara så att hon har riktigt dåliga dagar. Men de andra husen har öppet. Skönt det iaf. Jag tycker också det är trist att se grannar som alltid har fördraget (och det är många det), men jag ser dem inte direkt från mitt kök. Jag är som du annars, blir nojig av att se det, haha.
Håller med, vill INTE vara utan gardiner heller, just det där med hemtrevnad, och att faktiskas kunna dra för om solen gassar in under sommaren. Vill inte vara utan jag heller,
TACK snälla Yvonne för att du gillar inlägget. Kramar!!