Vinterdäck? Snöröjning, Kyla, Explosioner och Ett filmtips.




Hej torsdag!



* Vinterdäck. 

Fick frågan om vi har vinterdäck häromdagen. Svaret på den är, nej! Jag vet inte någon som har vinterdäck här. Vi kör omkring på sommardäck året runt. Somliga har allvädersdäck, och jag ska ärligt talat säga att jag inte vet om vi har sådana på vår bil. Fast min gissning är, det har vi inte.

Det är ju just därför det blir så svårt för så många när vi får drabbningar av detta slag.
Då gäller det att komma ihåg att vanligtvis får vi inte snösmockor av den rang vi fick över helgen.
Eller ja, det var ju snarare en märklig is och snöblandning. En där isen la sig på toppen i tunga sjok. Alltså, hemskt.

Läste att det inte varit så här kallt under så lång tid som det är nu på 150 år. 
SO there, inte konstigt att jag inte kan minnas dess like, haha.

Det är annorlunda i de norra delarna av USA. Ja, som Minnesota (som ju är högst aktuellt nu), Wisconsin, Michigan. Montana med fler stater i norr. Där blir det isande kallt och de har snö i massor hela vintrarna. Jag är hyfsat säker på att de har vinterdäck.
Snökedjor har nog alla som bor i bergigare trakter iallafall, även här i Blue Ridge Mountains och i Appalackerna

Vi får vara glada att vi har en bil med fyrhjulsdrift och en bil som har“snöläge" om så skulle behövas.. 

Jag tog körkort här i US.
Just därför har jag aldrig tränat halkkörning. Att köra bil på snö och is tycker jag verkligen inte om. Jag undviker det så långt jag bara kan.
Det är helt OK att köra när vägarna är plogade. De stora vägarna plogas ju alltid snabbt. Tack och lov. Då  är det värre på småvägar, där kan det slira på bra.

Så nej, inga vinterdäck. OCH för det allra mesta behövs de inte heller, de allra flesta vintrar får vi ett par snabba snödrabbningar och sen töar det bort. Den här vintern är unik.



* Snöröjning.

Ni såg den lilla "bobcatten" på min gata på bild igår. Den är bra när det ska skottas ihop högar, ploga upp gästparkeringar och så vidare.
Annars är det ju större fordon som sköter snöröjningen. På stora vägar är det plogbilar som kör, på mindre (som på min gata) är det mindre "truckar" med plog som röjer gatan.
Sen kommer bobcatten och tar bort snövallar, kör ihop dem och röjer gästparkeringar och större gångar utanför folks hus. Vi har en smal, lång gång till vårt hus och den får vi vackert ta hand om på egen hand. OCH det var när jag röjde den gången jag svor och hackade snöis-sjok i sinne innan jag kunde skotta bort snön. WHAT a bitch it was!

Nej, nej ... givetvis kan inte snöröjningen här jämföras med den i Norden. Ni har ju ett mycket kallare och vintrigare klimat än vad vi har. Vägarna här sandas inte, de saltas. Innan vi får snöfall preppar man alla större vägar med en saltlösning som ligger som ränder på asfalten.

Problemet nu är inte vägarna, de är bra. Problemen nu är parkeringsplatser där snöhögar ligger i drivor, och trottoarer som inte sett skymten av en plog.




Sjok, det är sånt här vi dealat/dealar med.  Sjoken är tunga, och kanske 7 cm tjocka, eller mer.  Många av dem har vi lyft bort, och de är verkligen inte lätta att handskas med.



* Kylan. 

Som jag skrivit tidigare i veckan är det isande kallt. OCH det ger sig icke.
PÅ kvällarna, nätter och tidiga morgnar kan jag höra hur det knäpper av kyla i träväggarna i vårt hus. Sanningen är ju den, vi har väggar som är bedrövligt isolerade.
Just nu, när jag skriver detta, sitter jag uppkrupen i min soffhörna med min laptop i knäet. Jag sitter i ett hörn, och genom den kontakt som sitter i väggen drar det isande luft. Det drar från listerna vid golvet också.
Det är inte konstigt att det knäpper i träet under dygnets kallaste timmar.

Jag minns detta från min mormor och morfars hus också. MEN de bodde ju i Närpes i Österbotten och där var det minsann kalla vintrar. Jag minns sportlov då vi var där och det var -30 och under. I deras gedigna trähus knäppte det också när tempen låg långt under nollan.



 

Here and now.


* Träd som exploderar.

DET har jag läst, och hört, en del om på sista tiden. Det är när trädens inre vätska fryser till is i stammen. I sådana fall kan trädet ibland explodera.
Faktum är att jag hört sådana smällar. Även det i Närpes på vintern. Det låter som pistolskott. Och jag minns att vi blev lite rädda, men då sa mormor att det bara är ett träd som exploderat i kylan.
Jag har inte hört det många gånger, bara några få. Men jag vet hur de låter.

Det varnas om att det kan hända här också eftersom träden ju inte är vana vid så sträng kyla.

Intressant fenomen.

Har ni hört träd som exploderat?
Och knäpper det i era trähus när det blir riktigt, riktigt kallt?



* Fimtips

I söndags satt jag här i soffan och läste tidningar på Readly medan Peter sa att han skulle kolla in filmen Frankenstein. Alltså den nya, den som är Oscarsnominerad. Var jag också intresserad av att se den? Nä, sa jag, men titta du. Jag sitter här och läser istället.

MEN inte blev det så, jag började titta jag också. OCH föll som en fura.
Jag tyckte jättemycket om denna inspelning av Frankenstein. Ärligt talat, tror inte jag ens sett någon tidigare film om Frankenstein och hans monster heller. Fast nu blev jag fast i den tragiska historian.
Den om Victor Frankenstein som vill skapa en människa av kroppsdelar från döda människor i sitt egendomliga slott. En galen vetenskapsman och hans besatthet.
Sedan får ju detta monster liv, och han är dessutom odödlig.

Fast vem är egentligen monstret? Vem är den skrämmande personen?
Just det, det tål att tänkas på. Är monstret den hemska? Kanske inte ändå.

Filmen är rent visuellt så VACKER!!



Se den, se den!


***


Vänner, ha nu en jättefin torsdag!

Comments

Yvonne said…
Just i år verkar vinterdäck ha varit bra att ha hos er, men tur att det är en ovanlig vinter detta och inte normalläge. Det är absolut inte kul att köra bil när det är halt, ibland glashalt. Här i Stockholmsområdet saltas det ju rätt friskt och vägarna ska helst vara som sommarvägar året om vilket resulterar i att det säkert inte är kul när de kör norrut, till fjällen osv. Men, men övning ger färdighet och fattar man att hålla ner hastigheten så lär man sig det också.

Vi har jättebra snöröjning i vår kommun, stor skillnad mot i t ex Solna och Bromma där Stockholms Kommun sköter den biten. Är ju säkert större utmaning där än vad vi har hos oss på många sätt, men tråkigt när man åker in till stan och trottoarerna är så illa plogade så man går med livet som insats på vissa ställen. Då är det bättre att som vi bo några mil utanför stan, ha ha.

Sådana här vintrar tackar jag högre makter för våra hyfsat välisolerade hus och alla värmekällor vi har att ta till, luftvärmepumpar, värmegolv i hall och badrum och elelement i vissa rum dit pumpen har svårt att nå. Har inget minne av att jag hört knäppandet av kyla, kanske inte samma i mexitegelhus. Träd som exploderar har jag hört om på TV dessa kalla veckor men aldrig upplevt det heller trots att jag är uppvuxen långt upp i norr.

Tack för filmtips, behövs denna tid på året då det är både mörkt och kallt, just nu -8

Kramar i stor lass