Ensam, Kyla, Snö, Netflix-tips och Klänningen.




Hallå torsdag!



* Ensam.

Just nu har vi väldigt kallt, för att vara här. Eller ja, idag ska det väl bli någon mildare mellandag med 9 grader som högsta temperatur.
För övrigt har vi haft minusgrader hela veckan.
Under mina morgonrundor har det varit 8-10 minusgrader. Det har varit solig, eller rättare sagt, jag har mött soluppgången. Men det gör jag ju varje dag när jag är ute på min runda.

När det är åtskilliga minusgrader ute är jag ganska ensam på mina rutter.
Jag stöter inte på de människor jag vanligtvis möter under mina rundor. En och annan hundägare finnes längs min väg, förstås.  

Så kommer jag traskande, utan hund, påbyltad i mössa, halsduk och täckjacka. För visst klär jag mig varmt, fattas bara. Vill verkligen inte frysa. Kommer man från Sverige vet man hur man ska klä sig i minusgrader. Jag går mig svettig, så ofta tar jag av mig mina vantar längs vägen för att kyla ner mig på så sätt.
Mina lår är alltid iskalla när jag kommer hem. Jag känner av det först då. När jag travar på känner jag inte hur kalla mina lår är.

Det är faktiskt lite lustigt hur otroligt ensam jag är under mina morgonrundor när termometern kryper under nollan.

Nej, vi har ingen snö. Total barmark råder. Jag slipper vara rädd för att halka, vilket är en fördel. Jag kan ta ut mina steg så mycket jag bara orkar. 
Halka, vinterns totala baksida.

Men snö saknar jag.
Ryktet säger att vi ska få en del av den varan över helgen.
Vi får se, jag TROR det då jag SER det. 



… ser man shorts och flipflops dyka upp med jämna mellanrum. Speciellt på män och tonårskillar. FATTAR inte, fryser de inte ihjäl?
Frågan är, orkar de inte dra på sig braller och vettiga skor?
Är det ren lättja?
Eller ska de visa sig tuffa? Ja gudarna vet, i mitt fall ser det iallfall bara töntigt ut med shorts och flipflops  när tempen ligger under noll. Ja faktiskt så fort det är under 15 plusgrader ser det skumt ut.
Inser att jag har sjukt svårt för denna syn under vintern här, haha.



Vankas det snö blir folk som tokiga. Det hamstras från mataffären som om vi skulle bli insnöade i veckor. Köerna är löjligt långa. Det är skrattretande. OM vi blir insnöade rör det sig oftast bara om en dag eller två.
Det som handlas mest är mjölk, bröd och toapapper (av någon skum anledning).
Det var ju samma sak under pandemin. Toapapper var hårdvalua och fick ransoneras av butikerna. Fattar inte, haha. Hyllorna för toapapper och hushållspapper gapade tomma då. Detsamma gällde rengörningsmedel, tvål och desinfektionsmedel.
Allså tack och lov att den tiden är över.
Ingen snö här dock.
Ännu.


* His and Hers.

Peter och jag har plöjt igenom miniserien, His and Hers, på Netflix denna vecka.
En thriller som fått väldigt goda omdömen i både amerikanska och svenska tidningar.
Och visst, serien levererar.

Den handlar om det olyckligt gifta, separerade paret Jack och Anna i en stad utanför Atlanta i Georgia. Jack är polis och Anna är ett före detta nyhetsankare som nu återigen jobbar som reporter på fältet efter ett långt, oförklarligt uppehåll från media.
Ett mord har skett i den lilla staden. Sedan sker ett till.  Vad ligger bakom dessa? VEM är mördaren?
Paret jobbar på lösningen från varsit håll alltmedan de är förbi av avsky för varandra.
Varför är detta pars förhållande så dunkelt? Vad döljer de?
OCH hur involverade är det själva i denna härva? Det är gåtor deluxe innan lösningen kommer.

Jag ger serien 3.5 i betyg av 5 möjliga.

 



* Klänningen.

Jag vill tacka er alla som kommenterade min MOB-klänning i tisdags.
Det var en ren fröjd för mig att läsa att ni alla gillar min klänning! TACK!!!
MOB är alltså en vedertagen förkortning av Mother of the Bride.
Alla sådana förkortningar får man lära sig när man ger sig in i bröllopshärvan.
SIL (son-in-law), DIL (daughter-in-law, MOG (mother of the groom), FOB (father of the bride), FOG (father of the groom) , FSIL (future son in law), FDIL (future daughter in law), MOH (maid of honor), MAH (Matron of honor) och en hel del andra förkortningar som dyker upp med jämna mellanrum, phew!

Jag är så galet nöjd med mitt köp.
Nu ska jag hitta skor som är bekväma och snygga på samma gång.
Jag ska även tänka ut hur jag vill ha mitt hår, smycken och andra accessoarer. Trevligt, trevligt.
Lyckost mig, jag får sminkning och håruppsättning på plats dagen B.

Det blir en lång dag. Karolina säger att vi ska infinna oss redan vid 8 på morgonen för smink och uppsättning.
Vi som får detta “på köpet” är Karolina (SÅKLART), jag och Maria (Mikes mamma).
Resten får klara sig själva :-)  Alltså Karolinas brudtärnor. Men som Karolina säger, alla hennes kompisar är SÅÅÅ duktiga på smink och hår att det inte gör något. Jag är däremot inte speciellt duktig på vare sig smink eller hår, så jag tar tacksamt emot.


  ***


Ni ska alla ha en riktigt fin torsdag så ses vi här imorgon igen!

Comments

Anonymous said…
Vilket trevligt område du verkar bo i och mysigt med promenader i vacker natur. Bor du i ett sådant "radhus" vid vattnet som man ser på fotot? Väldigt fint i så fall... Härligt att ni nu har fått lite vinter och hoppas snön kommer :). Trevlig helg som snart stundar! Kram, Annika
Gomorron Annika!
Alltså, hahhaha, jag kan verkligen förstå att folk utan hund inte är ute innan soluppgången i -10 grader, det hade jag inte varit heller, helt klart :D
Väldigt vackra vyer längs med din väg har du iaf, isformationerna är så läckra och jajemen, det är klart man måste krossa is på vatten med foten, älskar det. Dock extremt sällsynt för mig numera ;)
Varför folk går runt i shorts och flipflops i den temperaturen kan man verkligen fråga sig, jag är bara glad att slippa så länge det är möjligt, haha...
När termometern går ner mot ~plus 20 gr från 35 eller nåt är jag så glad att kunna klä mig snyggt igen :D Rediga kläder och skor så att säga ;)
Jaja, vi är alla olika
Så lyxigt att få smink och hår fixat av ett proffs, förstår att du ser fram emot det :)
Ha en fortsatt fin dag!!
Kramar!
Annika said…
Annika_. Tack, ja jag trivs sååå bra här. ÅÅÅÅ nej, bor inte vid vattnet. Bor vid en golfbana. Men jag skulle inte ha dugg emot att bo i de där radhusen, de är sååå fina.
Kallt har vi iaf, mkt kallt. VI får väl se om det blir snö. Är alltid tvek på sådan när de flaggar för den. KRAMAR!
Annika said…
Sara: HAHA, du med alltså. Nä det är bara jag som går där som den knäppa svenskan, fniss!! En gång, för många år sedan, var det ngn som kommenterade att jag var ute i kylan. En hundägare. Han så, du är ute även fast du inte har hund!? Ja sa jag, älskar kylan. Swedish you know.
Han garvade och sa, well THAT explains it.
Tack, älskar mina rutter, har olika. Men det är alltid via någon av sjöarna.
Älskar att krossa is på vattenpölar. Förstår att det är sällan du får göra det i dagsläget, hihi,
Sara, du bor på rätt plats för dig, det är då säkert.
VET, samma .. så fort det blir höst och lite kallare är det jag spm med största nöje börjar klä mig rejält och snyggt igen. Bort med sommarens flamsiga klänningar och shorts.
In med tjocktröjor och boots. YESS!!!
Sara, ha det allra bäst. KRAMAR!!
Brysselkakan said…
Haha! Vår äldste son kommer ofta hit i shorts under vintern, dock inte flipflops. Om han fryser? Nej, hävdar han och jag tror honom faktiskt. Han har en neurologisk sjukdom som bla gör att i kyla stelnar musklerna (tex när han vaknade i barnvagnen som bebis och grät så fastnade ögonen ihopknipna) men han känner inte av detta i benen när han bär short på vintern. Dock om han blir nedkyld så klart.

Vi har också fått tillbaka kylan, all den vita fina snön har dock tinat bort (kvar är skitiga snövallar) men det snöade lite i natt så blev lite vitt igen, inte mycket mer än 2-3 cm.

Det där med kalla lår känner jag igen! Man känner det inte medan man går eller cyklar utan när man kommer hem.

Kul med alla de där förkortningarna! Ingen aning om det är samma här.
Annika said…
Brysselkakan: OH men då förstår jag ju hur han känner och tänker. Helt klart en giltig förklaring. Absolut.
Och det finns givetvis en mängd liknade, det tror jag med. Men också många som bara inte ids. Det tror jag. Men du har givetvis rätt, absolut finns det förklaringar i många fall.
Trist det där när det snöar, töar, snöar, töar, smälter undan etc. Alltid lite fint när snön lyser upp iaf. Får se vad vi får över helgen. Tror det då jag ser det.
Kalla lår ja, det känns verkligen inte när man är ute och går. Det kommer först hemma. Du med alltså.
Fick lära mig alla dessa förkortningar sen jag gick med i de där grupperna, haha. Ja, undrar om det förkortas på liknande sätt hemma? Vore kul att veta.
BP said…
Welcome to my world;-) Du har åtminstone sol trots kylan. Det har inte vi. Vet inte när jag solen senast. Den riktiga kylan hade vi ju för några veckor sedan, men sedan dess har vi fått olika omgångar av snö.
Kan inte heller skryta med så läckra isformationer som du gör, inte med dessa underbara speglingar heller. Det är nog aningen mera attraktivt hos dig, även under vintertid.
Skrattade gott åt alla förkortningar - gissar att det finns ett BL (BbröllopsLexikon) i USA:-))))

Kul med frissa och makeup dagen B. Hur kul som helst. Men du, glöm inte att fota typ före och efter:-)
Elisabeth said…
Kan tänka mig att du är ganska ensam på dina rundor! Kallt här också, och i morse blåste det så mycket att det kändes som att jag hela tiden flyttades lite vänster, för vinden kom från höger (från havet). Vantar förresten, det är något jag nästintill alltid måste ta av mig, även i kyla. Fryser nästan aldrig om händerna när jag är utomhus, däremot kan jag bli kall om händerna när jag sitter och skriver på datorn. Och haha, ja, jag kan inte heller motstå frestelsen att krasa sönder isen på vattenpölar!

Shorts på vintern är skumt, även om det förstås kan finnas logiska förklaringar. Men jag skulle helt klart reagera om jag såg någon iklädd shorts nu.

Fina isformationer! Här kan det bli en del spännande sådana nere vid havet, om det blåser samtidigt som det är kallt. Måste nog ta mig en titta på eventuella sådana i helgen.

Ja, varför hamstrar folk toalettpapper inför eventuell snö? Man kan verkligen undra! Å andra sidan ska jag väl inte säga något, för jag har alltid ett lager med toapapper hemma. (Så att jag ska klara eventuella snöstormar. ;-)) Om snöstorm hotade här skulle jag snarare bunkra choklad och andra godsaker, för att trösta mig med i det otäcka vädret. ;-) Jag håller tummarna för att ni får snö i helgen, eftersom du längtar så mycket efter det!

Intressant med alla dessa förkortningar. Jag hade ingen aning om att det fanns så många olika.
Humlan said…
Vilka fina bilder på isarna i morgonljus! Jag gillar det ljuset när solen tittar fram, här kan det ju bli långt mellan gångerna, men nu har vi fått lite snö igen och det gör ju att det känns ljusare.
Jag har stött på de där förkortningarna när jag har läst något (kommer inte ihåg var just nu) men har för mig att SIL även användes för sister-in-law, vilket ju är naturligt och det kanske är så att man vet av sammanhanget vem som menas. Kul med den där gruppen och allt du får veta därifrån.
Jag är inte bra på vare sig hår eller makeup, så jag tycker att det låter väldigt skönt att få hjälp med det en så viktig dag.
Jag tycker att det är så roligt att få följa med er i alla planer och förberedelser inför bröllopet.
Kramar!
Susjos said…
Brr, ni har riktigt kyligt, men ja, kylan ska komma hit med! Snö har vi haft så det räcker, men jag förstår att barnen tycker det är kul, och visst lyser snön upp!
Va kul att få bli sminkad och fixad i håret till bröllopet, och med den klänningen , wow!!! Ska bli så kul att få se dig i den sen!
KRAM
Monnah said…
Ooooo, måste tillbaka och leta upp din klänning! Kul ju.
Amerikaner och shorts är en grej. Min danske svärson är likadan, men han fryser verkligen inte. Samma med vår son. Han tar på sig ordentligt om han ska ut och åka skidor etc, men annars säger han att man vänjer sig med den temperatur som man har. Jag är som du, skulle aldrig gå ut på promenad utan att vara påpälsad. Det förstör upplevelsen för mig att frysa, bär mycket hellre omkring på extrakläder.
Ps: Jag kraschar alltid is om tillfälle bjuds! Ett av de bästa ljud jag vet. Kram, kram, dags att spana in klänning.
Annika said…
BP: Bara kyla framöver. De hade rätt då de spådde att det skulle bli en kall vinter här. Sol ja, det går ingen nöd på den.
Haha, nä det är fint hos dig också, och i dina omgivningar.
BL kan nog finnas, haha. Ha en fin fredag!
Annika said…
Elisabeth: SÅ ensam, en och annan hundägare. Världigt få som motionsgår.
Samma, jag har alltid vantar då jag börjar gå. Kan frysa om händerna mkt i början, men när jag gått ett tag och blivit väldigt varm, då åker vantarna av. Händerna är en bra termostat
OH ja, samma med mig, Elisabeth, jag kan bli så kall vid datorn om händerna och om jag läser en bok med en filt över mig. Händerna blir så kalla. Vi är lika där.
Shorts, det är så märkligt. Men säkert finns det ibland en förklaring, fast mest tänker jag att de inte ids, haha.
JA kolla in isen, det är som konstverk. Älskar att se sådan isporr, haha.
Det är så skumt med toapapper och snö. Precis som du har jag också alltid ett laget hemma, men man undrar vad 17 som händer med snö och toapapper i kombo. HAHA. Kollade i butikerna---mycket utplockat. Komsikt
Ja vi får se ... det är iaf det enda det pratas om, denna storm som komma skall. men ska det bli snö eller en stor isstorm? Vi får se.
Alla förkortningar ja, det är galet, haha. HA en fin helg!!
Annika said…
Humlan: TACK!! Ja det är så härligt med isen i morgonljuset. Så vackert. Härligt att ni har snö igen. Det är ju ändå vinter, let it snow!! SIL är mkt riktigt även en förkortning av sister in law, absolut rätt.
Precis som med mig, Humlan, har aldrig varit bra på hår och makeup så jag är glad att jag får hjälp!!
TACK det gör mig så glad att du gillar att följa bröllopsförberedelserna. Stora kramar och trevlig helg!!
Annika said…
Susjos: DET har vi, och det bara fortsätter. Precis, det är ju ändå vinter och då kan det lika gärna få vara lite snö på marken. Trevligt och så blir det ju ljusare.
YAY, så glad att jag får hjälp med hår och smink. Underbart och TACK!!! Stora kramar och trevlig helg!
Annika said…
Monnah: YAY!!
Ja amerikaner och shorts ja. Vad i!!! HAHA.
OCH din danska svärson kan sälla sig.
Men det är nog så med många killar, de fryser inte. Har hört det förr också. Märkligt det där. Jag fryser bara jag ser dem.
Eller hur, att krasha is på vattenpölar är såå härligt. Kramar!!