Idag blir det endast ett kort inlägg här på bloggen.
I och med idag försvinner jag helt in i Thanksgivingbubblan.
Nu blir det lite bloggledigt för mig ett tag framöver.
Nästa inlägg publiceras den andra december.
Då har vi hunnit fira både Thanksgiving och första advent.
OCH vi har dessutom tagit ett kliv rakt in i december.
Alltså, det här året har väl gått i raketfart ändå.
Julen ligger bara runt hörnet, och 2026 är synbart.
FATTAR inte!!!
Samtliga bilder idag kommer från Pixabay.
Det är ju vår nya tradition, att vandra onsdagen före Thanksgiving.
I skrivande stund VET jag inte riktigt hur det blir. Vädergudarna har snackat en del om regn, så vi får se.
MEN det bör funka.
Jag hoppas det iallafall.
Vi ska även handla det vi ska ha med oss till Peters syster imorgon.
Det är Peter och jag som står för småplocket innan middagen, plus att det vi som tar med vinet.
Butikerna denna vecka hörni—JÖSSES så packade de ÄR!!!
Har varit på både Harris Teeter och Wegmans, och gissa om det är matshopping innan storhelg som försiggår nu. Good Grief alltså, haha.
Men men, det är ju så. Jag säger inte att jag är förvånad på minsta sätt.
Sedan följer allt traditionsenligt och schemalagt denna helg. Från Macys Thanksgiving parade till julgransinköp på lördag—och första advent på söndag.
Jag önskar er alla en jättefin första advent-helg!
OCH till er som firar Thanksgiving, Happy Thanksgiving!



Comments
Kul att ni delat upp förberedelserna inför det stora kalaset, hoppas du hittar allt du söker. Förstår det är fullt i alla affärer en sådan här helg som ni har framför er.
Tänk att det är första advent på söndag, skrämmande fort det gått sedan sommaren, ja egentligen hela året. Fr om söndag måste jag lägga på ett extra kol så jag slipper stress på slutet. Julklapparna till barnbarnen är jag en bra bit på väg med, beställer på nätet så jag slipper springa i affärer. Var inne i stan igår och det kändes rätt lugnt än så länge, var in på NK och där var det verkligen lugna gatan. Åhlens ska jag nog till nästa vecka, men har t om beställt därifrån för att slippa trängas därinne, lättare att hämta ett paket här i ett paketskåp.
Ha en jättefin Thanksgiving och första advent.
Kramar
Yvonne
Roligt att ha hand om sådant som sätter tonen till festen! Hoppas att ni får en riktigt härlig TG! Själv har jag lagt in kalkonen i kylen nu på morgonen. Kram, kram! Vi ses på andra sidan.
/Hälsningar Vendela