Så var det återigen helg.
För er på andra sidan pölen är det dags att byta till normaltid igen. Hos mig, ja här byter vi nästa helg.
Det ska bli förbannat skönt att byta tillbaka till normaltid. Jag är så less på de mörkare morgnarna. De gör att jag inte kan gå ut och gå förrän det ljusnat någorlunda. Vill INTE gå i mörker.
Minnesgoda läsare kanske kommer ihåg att jag varje år fotograferar det lönnträd som står precis vid vårt deck.
Det här har jag gjort i många år nu.
Jag vet faktiskt inte vad det var som gjorde att just den 23 oktober blev Dagen Lönn. Men tjaaa … så blev det.
SÅ här har den kära, älskade lönnen sett ut genom åren.
Min älskade lönn. Lönnen är det första jag ser på morgonen från min säng då tittar ut. Denna lönn är också den som gör så vackra skuggor på mitt deck på sommaren. Det är det vackraste träd av dem alla (och det är många träd, det) som jag har utanför mitt hus.
Det är faktiskt ganska intressant att se hur annorlunda trädet ser ut år från år på samma datum.
2025
Just det, det är alltid lördagen före Halloween som halloweenfester äger rum. När Halloween är över är det ingen som ordnar dylika partyn längre.
Då börjar nedräkning till Thankskgiving, men även till jul …
Vad Peter och jag ska klä ut oss till? Ja det får ni se på tisdag.
Ha nu en jättefin och trevlig hösthelg!!











Comments
Intressant hur olika din rönn ser ut! Tror inte att skillnaden är lika stor mellan olika år i Sverige.