Lite om Halloween, men även skolan får hänga med på ett hörn ...




Godmorgon denna oktoberonsdag!


Ja, det lackar mot Halloween!
PÅ fredag smäller det.
Eftersom Halloween är en fredag tror jag det blir extra många barn som kommer när mörkret lagt sig.
Trick or Treat!



 

Samtliga bilder idag kommer från Pixabay.



Dessutom såg jag, när jag gick förbi skolområdet häromdagen, att skoleleverna i kommunen slutar två timmar tidigare på fredag.
Det beror nog delvis på att skoleleverna i Fairfax County är lediga på måndag och tisdag.
Detta är nog det närmaste höstlov vi kommer på den här sidan pölen.


Det första kvartalet för kommunens elever är över, lärarna ska sätta betyg och planera på måndag och tisdag.
På tisdag tror jag att de flesta lärare jobbar hemifrån.
Varför? Därför att det är valdag och skolorna behövs som vallokaler då.
Det är guvernörsval i Virginia, plus att en massa andra lokalpolitiska poster också ska tillsättas. SÅ ja, därav den lediga tisdagen för skolornas elever.


Här får eleverna betyg fyra gånger om året. Slutbetyget på vårterminen baseras på de betyg som satts  under året.
Att få betyg fyra gånger per år tyckte jag (inte Karolina heller, och det är väl eleven som räknas i detta fall) aldrig var något problem. Tvärtom.
På det sättet kunde det lätt ses om det var något ämne det borde läggas extra krut på.
Kan även tillägga att här får skoleleverna än idag betyg i ordning och uppförande. Det tycker jag är bra.
KOM även ihåg att jag NU pratar om min hemkommun, Fairfax.  
I andra kommuner i detta stora land ser det helt annorlunda ut.  Det är därför man aldrig kan resonera,  "i USA är det SÅ det går till".  Det går nästan aldrig att dra hela USA över en kam.


Under låg och mellanstadiet minns jag att det även gavs betyg i bemödande i samtliga ämnen.
Alltså i både prestation och bemödande.
Jag har för mig att betygen i bemödande försvann i högstadiet. Men i de lägre klasserna gavs sådana. Ärligt talat vet jag inte om det är så längre. Men på Karolinas tid var det så. Det var också bra.
Att låg och mellanstadieeleverna än idag får betyg i prestation vet jag alldeles säkert. Betyg delas ut redan till femåringar i Kindergarten.
Bra, betygen blir aldrig något stigma på det sättet när man från början får dem fyra gånger per läsår.


Nej, jag kan egentligen inte klaga på Karolinas skolgång från Kindergarten till gymnasiet ett enda dugg. Det var bra.


Men tillbaka till Halloween, jag minns att lärarna--i framförallt låg och mellanstadiet-- alltid sa att det var hopplöst att hålla lektioner på Halloween.
Alla barnen var helt stissiga och det enda eleverna ville var att gå hem och klä ut sig för att sen gå ut på godisrunda. Haha, det kan jag förstå—att det var jobbigt att undervisa under Halloween.







 
Så barnen går hem, de klär ut sig. De väntar tills det blir mörkt, vid 18-tiden i dessa dagar, sen kommer de och knackar på i in en strid ström. 
Först de allra yngsta, de som måste ha hjälp med att ens knacka på dörren. Ofta är de såååå söta att det inte är klokt.
Sen kommer de lite äldre barnen, det brukar stå föräldrar i bakgrunden som väntar lite längre bort. Till sist kommer de äldsta barnen, ibland ser man föräldrar, ibland kommer de ensamma i grupp.


Vädret spelar också in, såklart.
Om det är regn kan man räkna med att färre barn kommer, detsamma om det är kallt.
I år ska det bli runt 10 grader vid 18. Inget regn. Så det bör gå toppen.


Barnen vet hur det funkar.
De går till hus där det signaleras att de är välkomna. 
Hur vet de det? Jo har man en pumpa på trappan som är utskuren, utebelysningen är tänd och de vet därmed att dit kan man gå och få godis. 
Om huset är nersläckt, alltså det är mörkt vid ytterdörren, går man inte dit. De husen signalerar att de inte är med. Jo det respekteras. Det är lätt att se vilka hus som deltar, och inte deltar.



 



Inga barn dyker upp vare sig dagarna före, eller efter, Halloween.
De kommer bara på själva Halloween, alltså den 31 oktober.
Ingen behöver undra om barn kommer och knackar på under hela Halloweenveckan. Nope, det är bara den kvällen som gäller.
Ingen, absolut ingen, dyker upp den 1 november.
Här behöver man aldrig vara rädd för att Halloween ska blandas med Allhelgona. Jag vet ju att det kan vara lite si och så med den saken i Sverige. Att det är mycket oklarare där, tyvärr.



 



Nåväl, det var lite om både skolan och Halloween det …


Ha en riktigt bra onsdag, vänner!!

Comments

Yvonne said…
Här i våra kvarter är det bara en som gått in för Halloween rejält, det är huset snett mittemot oss och där hänger det både skelett och spöken och annat. Mamman är från Kina och de brukar ha väldigt mycket pynt just till Halloween, vet inte om det är vanligt i Kina eller om de bara gillar det i största allmänhet.

Här är det ju novemberlov så jag antar att det lär börjas tidigare med dörrknackningar, vi åker ju till Skåne imorgon så vi lär inte få några besök här hemma iaf.

Smart grej med betygen ni har, väldigt klokt. Kan förstå att barnen ser fram emot den kvällen så då passar det ju bra att de får ledigt några timmar före.

Ha en fin onsdag säger jag och skickar kramar från ett grått Åkersberga
Här hos oss har det aldrig varit några som knackat på när det varit Halloween. Men att det är spökparad i närheten av oss det vet jag för ett år var vi själva med.
Ha en bra onsdag.
Kram Carin
Annika said…
Yvonne: Kan mycket väl tänka mig att det ovanligare med hus där man går all in i Sverige. Den traditonen har nog inte riktigt fastnat ännu. MEN lite kul är det att din granne verkligen spökat ut huset. Ja säg det? Uppmärksammas Halloween i Kina? Vet verkligen inte.
Jo det är ju lite svajigt med vilken dag det är Hween hos er. KUL att ni ska ner till Skåne, blir urmysigt för er.
Betygen ja, har aldrig sett ngt problem med dem. Det var/är bra att de har det så, det blir inte så stort då.
DU med, ha en jättefin onsdag!!!
Kramar!
Annika said…
Carin: Inte i Spanien heller alltså, men KUL med spökparad. Gillar. Carin, ha en toppenfin onsdag!! Kramar!!
Goddagens!
Jag har alltid varit för betygsättning och hade önskat att det börjades tidigare när våra barn var mindre, ja även dom tyckte ju så. Sen kan jag förstå att det inte är för alla förstås, men jag tänker att det sporrar lite iaf :)
Halloween firas ju även här men är absolut inte så stort som i USA, och vi har nog aldrig haft några barn som har plingat på dörren här, det blir ju lite annorlunda i lägenhetshus mitt i stan med porttelefoner dessutom :)
Tänkte på det du sa om att USA är stort och man aldrig kan dra hela USA över en kam... jag fattar ju att det är så, men jag blir alltid väldigt full i skratt när vissa reels (ofta amerikanska) talar om skilnader mellan USA och EUROPA... vilken del av Europa syftar dom på tänker jag då... här kan man ju snacka om att livet ser olika ut beroende på vart man är... Sverige versus Spanien tex... Italien versus Polen... osv.. Ja, tom språken är ju helt olika :D
Vad anses då vara det typiska för "Europe"? Frågar dig som ju iaf är halvt amerikan, hihi :D Any clue?
Ha en fortsatt härlig Halloween!! <3
Kramar!!
Annika said…
Sara; jag har inte kunnat klaga på det där med betygen en enda dag. De kom fyra gånger per år, bara det tog bort stigmat. På dem kunde vi direkt se vilket ämne som det behövdes lägga extra krut på. Det var verkligen inget big deal. Tycker det är ett system som funkar.
KAN tro att det är lite annorlunda med Halloween hos er. Även här tror jag det är svårt för barn att gå godisrundor i städe (precis, med door men, porttelefoner och koder), men de löser det ofta på andra sätt där. Typ att man kan gå till en park och alla som vill kommer dit och sätter up pumpor etc och ger godis till barnen.

Nej, det är ses omöjligt att dra ett land som USA över en kam. OK, när det kommer till Super Bowl och Thanksgiving är det ungefär lika, men annars ... Nej, det går ner på delstatsnivå vad gäller så mkt, och sen ända ner till kommunen i många fall. Priser och rubbet är olika. Ja hur kan man jämföra USA och Europa? DET går inte. Alla länder i Europa är olika. Vet inte om du sett en ganska jobbig svensk tjej på Insta som bor i en stat västerut, hon säger alltid typ "idag ska vi se vad maten kostar i USA". varje gång jag ser det blir jag såååå trött för hon drar verkligen USA över en kam i sina reels.
Oftast ser jag nog reels som typ USA vs France. Eller USA vs Germany. Det är inte ofta jag ser US vs Europe, men nu LÄR det ju dyka upp, haha. DET ä
r ju altid så när man skrivit eller pratat om ngt--VIPS, det dyker upp i ens instafeed, creepy!!! Det där med Europa som ett och samma land, SNARK. DET kommer att störa mig när jag ser det, hahaha.
Kramar till DIG!!!!
De där spökena på åkern gillade jag, för det var ju en bild tagen mitt på dagen :)
Kul att hitta nya bloggar att läsa då och då.
Det blir som att resa, förmånligt och bra - då jag inte så ofta har råd att göra det i verkligheten, som består av frilansjobb och anhörigvård.
Hittade hit via Anna i Portugal och återvänder kanske en annan gång :-)
Annika said…
Carita: Hej och välkommen till min blogg! ja jättekul att du hittade hit!!! Du har så väldigt rätt i att det är som att resa från sin dator. Varmt välkommen tillbaka!!!!
Sofi said…
Tack för en så välskriven blogg. Brukar reagera på att många människor drar USA på ett bräde. Har varit där ofta, tycker om landet även om det idag är lite konstigt styrt…
Underhållande att läsa om ditt liv over there. Betyg, jag är för dom!
BP said…
Så intressant info om skolsystemet i din delstat. Betygsystemet som ni har i VA tycker jag är alldeles utmärkt. Det liknar det engelska betygssystemet.
Halloween är ju bautastor hos dig, och alla verkar ställa upp, förutom dom som har sina hus nedsläckta. Gissar att du har laddat upp med godis för dina små gäster. Du kan till och med fota barnen om du vill;-)

PS. Har du tappat lusten att fota? Pixabay har iofs suveräna foton, men dina är vassare;-)
Humlan said…
Jag håller med dig, täta betyg låter bra och jag gillar att man inte bara ser prestation utan också bemödande. Alla lär inte lika fort, men man vill ju att de barn som kämpar på och inte ger upp ska bli sedda trots att resultaten kanske inte har kommit än.

Jag har laddat upp med Halloweengodis i dag, men jag vet inte om jag får så mycket besök eftersom jag inte har så utsmyckat. Hittar jag något i affären i morgon så ska jag försöka locka lite barn, det är ju synd att köpa godis i onödan. Blir det godis kvar så ger jag det till en vän som ställer ut det i en godisskål i fikarummet på jobbet, det går åt och är uppskattat där och för mig är det roligare än att bara slänga det som jag bör låta bli att äta upp själv.
Kramar!
Elisabeth said…
Som lärare blir jag lite stressad bara av tanken på att sätta betyg fyra gånger per läsår, haha. Dessutom tycker jag att det skulle vara svårt att sätta betyg på en kurs som pågått så kort tid - för mig hade det helt enkelt inte funnits tillräckligt mycket underlag för en rättvis bedömning för betyg nu. Vi gör visserligen också en form av bedömning inför utvecklingssamtalen; markerar olika färger beroende på om eleven inte har presterat på en godkänt nivå, om hen är godkänd eller om hen är mer än godkänd, men det är ändå stor skillnad mellan dessa och ett betyg. Genom de här markeringarna syns det alltså om en elev riskerar att få ett sämre betyg en hen vill. Att sätta betyg är ju myndighetsutövning och då är det viktigt att det blir rätt. Jag hade inte velat sätta riktiga betyg nu, efter ändå ganska kort tid på respektive kurs. (Obs, detta är ingen kritik, utan bara en reflektion utifrån ett svenskt lärarperspektiv! Eleverna hos dig har säkert fler lektioner i veckan också, så att mer underlag finns, och då är det naturligtvis annorlunda.)

Betyg i ordning och uppförande? Ja, kanske... förutsatt att de är värda något, så att säga, att de räknas när man ska söka vidare och att de är värda något på arbetsmarknaden, för dem som inte pluggar vidare, samt att det finns kriterier, där det står vad som krävs för de olika betygen, så att det inte blir subjektivt! Vet du om det fanns sådana i Karolinas skola?
Anna i Portugal said…
Jag tycker det är vettigt med betyg och att börja med det tidigt tror jag är bra.Det är så bra också när det är väldigt tydligt när det är okej att knacka på dörren och förvänta sig godis. Det ger ju barnen en insikt i att det inte är något självklart, bra! Vi klarar oss från allt sånt här på landet och det verkar inte vara något stort med Halloween här i PT. Kramar
Annika said…
Sofi: ÅÅÅ tack!! Välkommen hit!!! Jomen absout, det är ofta man ser USA dras över ett bräde. Jojo, absolut ... konstigt var ordet ... TACK igen, blir så glad över dina ord. Välkommen åter!!
Annika said…
BP; TACK, skrev om det ganska ofta förr, när K gick i skolan. Men det tål alltid att tas upp igen. Betygen här har jag aldrig sett som ett problem, bara bra att de ges fyra gånger per år.
JAAA Hween ja, SÅÅÅ STORT och många bra regler som efterlevs. Jag har massor med godis, må det räcka. VET inte om jag kan/får fota de små. Får höra om deras föräldrar är med på noterna.
HAHA, NEEEEJ ... I 90% av mina inlägg har jag egna bilder. Har absolut inte tröttnat på att plåta,. Men på onsdagar blir det ofta så att jag lånar från just Pixabay. TACK för att du tycker att mina egna foton är bättre än deras :-)
Annika said…
Humlan: Det är verkligen ett bra system. Det hinner aldrig bli ett stigma. Har aldrig tyckt att de täta betygen varit problem. bemödande var såååå bra, men jag tror att de slutade med det i högstadiet. Men i de lägre klasserna var det toppen.

Det blir intressant att se om du får besök, Humlan. Det räcker nog gott med att du har ngt litet ljus eller en slinga tänd, eller en pumpa på trappan. JA gör det, ge överblivet godis till en vän. Jag vill inte heller ha en massa godis kvar. Men är rädd för att det blir över. Stora kramar till dig!
Anonymous said…
Här i Italien börjar man med betyg i första klass. Alltså är man sex år. Jag har alltid upplevt betyg som negativt. Man klassas ut redan när man är så liten. Ja, för alla har inte bra läshuvud. Min äldste son kämpade sig igenom skolan och sa att han bara kände sig dum i huvudet. Min yngste gick jättebra tills jag blev sjuk. Då tappade han intresset och lärarna förhöll sig bara till presterandet inte hur han mådde. De säger inte betygen här något om. Kanske är det annorlunda om man har uppförande med...fast jag är tveksam. Det känns inte alls kul som system. Kul att få veta hur det fungerar på riktigt med Halloween. Kramar Marika
Monnah said…
Mycket bra beskrivet, Annika! Precis såhär var det i UT också. Fast inte helt gällande betygen. Vi har roliga minnen från Trick or Treat, både då barnen var små och tonåringar. Trunk or treat var ju perfekt för småbarnen också. Trist då det kom utsocknes roffiga tonåringar som grävde i godiskorgen och skränade. Kram!
Annika said…
Elisabeth: Kan förstå att du som lärare ser det stressigt, och det är säkert inte LÄTT. Minns att Melinda sa att det var knepigt med första kvartalet. Ja när hon jobbade som lärare, idag är hon vice rektor.
Ja mkt annorlunda hos dig, men ändå en slags utvärdering. DET är bra. Tycker att det känns som om svenska skolan numera har fler utvecklingssamtal + att man pratar om elevens prestation på ett helt annat sätt än då jag gick i skolan. Vi visste typ ingenting. Vi hade ett kvartssamtal med föräldern en gång om året. Inget annat. Och betyg fick jag i trean och sen nästa gång i åttan. Och sedan då slutbetyget i nian.
Oh god no, fattar det, Elisabeth. Det är bara annorlunda. OCH jag vet att första kvartelets betygsättning är det svåraste för lärarna här.

BRA fråga där om ordning och uppförande spelar in i collegeansökan tex. Minns inte. Måste höra mig för. Jag har inget minne alls ifall det spelade in eller inte ... ska fråga Peter om han kommer ihåg ....
OK frågade Peter, han minns inte heller. Men han sa att han mindes att frånvaro starkt räknades in på HS.
Men jag frågar Melinda, hon vet till 100. Återkommer om det.
Bra fråga!!!!
Annika said…
Anna: Mycket bra med betyg ofta. Det tar bort stigmat runt dem. Mkt bra att börja direkt med den, redan i KG när de bara är fem år.
Visst är det bra regel där på Halloween, att in te knacka på hos ngn som har släckt ner. Kramar!!
Annika said…
Marika: AHH, du har en liten annan syn på det hela än vad jag har. Men tror du inte att barnet kan se det som en sporre att bli bättre och bättre? Jag menar om de får betyg direkt, och kanske blir det då en morot att sträva efter? Nej du. har så rätt, alla har inte lika bra läshuvud, HELT klart. Marika, du har en annan vinkel än vad jag har, och jag fattar att det inte var lätt för din äldste son. Usch vad jobbigt att känna så.
Men visst är det så, fördelar och nackdelar med allt. I HS här kan eleverna välja så många olika spår, från väldigt avancerade klasser (på uni-nivå) till det enklaste basspåret. Sedan finns det en massa vägar at gå emellan också. DET var bra. I min kommun har alltid barn med svårigheter fått mkt hjälp. Massor med extra resurs på skolorna. MEN det var DÅ, jag vet faktiskt inte hur det är idag. Ytterligare ngt jag borde ta reda på. Det är en annan administration idag, och även om detta sköts på kommunnivå spelar det ju inte lite iaf. Som sagt, sk höra mig för.
Stora kramar till DIG!!!
Annika said…
Monnah: Tack!! Du vet ju verkligen som bott här. Kan tro att somligt skiljde sig i UT, absolut. Sen är det ju det klassiska, ju mer pengar en kommun desto bättre blir skolorna. Orättvist det där. Trunk or treat har tagit över mkt här med, och det är ju kul om det finns barn som inte vill eller kan gå på Hweenkvällen. Tonåringar ja ... jomen jag VET!!! Jag är lite orolig för att de kan ränna sent ikväll. NOT fun!!! Kramar!!!