* Kul!
Kul med responsen på Bloggbrudarnas 10:a igår.
Resor engagerar och det är så roligt.
Tian dyker upp igen, i sinom tid, på en dator/mobil/platta nära dig!
Tack för all respons.
Och glöm inte, om du gör listan på din blogg så hojta till!
* Vädret.
Å vädret på hösten här …
Bästa tänkbara alltså.
Jag brukar ofta säga -- OM ska ni komma till min del av USA och hälsa på —KOM på hösten!
Eller förstås, när alla träd blommar i april. Men till saken hör, vädret är mycket pålitligare under hösten än vad det är på våren.
Under våren regnar det mycket, och det kan vara allt från ren kyla till en rungande, tung värmebölja.
Hösten här är solig, varm och torr. Vi slipper sommarens tunga fukt.
Det är höst, men det är sommarvarmt. Ja vissa dagar är det rent hett, runt 30 grader. Sådana dagar är jag bara less på nu. DET behöver faktiskt inte vara 30 grader i september, you hear!!
September är som en sittplats någon just lämnat, platsen är ännu varm men personen har rest sig och gått.
Sommaren har lämnat in för säsongen, det har den, men den har lämnat avtryck kvar.
September, igen ...💛
För visst märks det i övrigt också att det är höst. Dagarna är mycket kortare.
Jag personligen är mer än less på mina sommarpaltor, vilket jag alltid är den här tiden på året. Ni känner mig, ni har hört det förut.
Men än får jag nog dras med alla trötta sommarkläder ett tag till, jag skulle tippa att minst tre veckor återstår.
Jag ska börja plocka bort det somrigaste från deck och täppa. De ser mest malplacerade ut nu.
SÅ vackert sagt av självaste Tolkien, och sant dessutom. Bilden kommer från en annons på Instagram.
Jag sitter återigen som en fru från svunnen tid och broderar när lusten faller på.
Alltså, det är ju så skönt.
En podd i min lilla SONOS-högtalare, broderiramen, nålar, trådar och sax …
Terapi på hög nivå.
Just nu jobbar jag med ett julbroderi.
OCH se här vad jag gav Keith i inflyttningspresent. Keith har två katter, så jag tyckte det här broderiet passade honom.
Det var klart innan jag for till Norden, men Keith fick det först i söndags då Peter och jag besökte hans nya lägenhet.
Gillar den blå duken, och färgvandringen. Det var ett kul projekt.
NU, nästa projekt!
Doktor Jo, en trogen kommentator hos mig, undrar om man börjat se Halloweendekorationer ännu runt grannars hus och hem?
Svaret på det är, det är inte så många som börjat rigga ännu.
Men häromdagen såg jag en pyntad täppa då jag var ute på min runda.
Så visst, folk börjar dekorera lite smått. Men de allra flesta har inte börjat ännu.
Själv pyntar jag inte lika mycket som jag gjorde under de år då jag verkligen var The Queen of Halloween.
Numera är jag mycket mer modest.
Det var roligast då Karolina bodde hemma.
När Karolina började universitet taggade jag ner. Det är ganska skönt faktiskt, att ha taggat ner.
MEN om någon vecka ska jag hösta mitt hus. Det betyder att jag ska byta ut kuddfodral i soffor och fåtöljer. Det betyder också att jag ska ta fram mina höstplädar samt byta ut tavlorna i vardagsrummet.
Japp, då ska doftljusen fram också, de som doftar "höst".
Det ska bli härligt. För övrigt, nu börjar de levande ljusens tid, ahhh!!
Dock, höstpynt säljs i massor i butikerna nu.
Pumpor och annat finns också att få tag på överallt.
Jag ska också köpa, men inte än.
Ja, det gör den.
Jag får massor med annonser på Instagram.
Stör det mig? Inte alls, inte det minsta.
På något sätt tycker jag det är normalt och helt OK, haha. Skadad? MOI? Kanske det.
OCH jag har redan köpt en liten julklapp. Eller jag väntar på den, jag har beställt den online.
Faktiskt via en annons på Insta. I'M A SUCKER!! HAHA.
Jag har redan beställt biljetter till julhuset i Lucketts också, för den delen. HA!
Så nog ligger julen i min hjärnas inte alltför dunkla hörn och bidar sin tid alltid.
* Critical.
Nu kommer ett hett Netflix-tips!
Gillar ni sjukhusserier? Ja isåfall måste ni se Critical- Between Life and Death på Netflix.
Dokumentären är en kortserie i sex delar som handlar om Londons fem stora akutsjukhus.
Vi får följa allt från de personer som sitter på nödcentralen och tar emot samtal, till ambulanspersonal, läkare, sköterskor och patienter.
Scenerna är grafiska, alltså ha gärna en kudde i närheten som du kan dyka ner i när det blir för blodigt. DET är mycket blod, sår, skador, sprutor och operationer.
Men allt är galet intressant.
Critical påminner en hel del om dokumentärserien “24 Hours in the A&E”, som ju handlar om Saint George’s akutmottagning i London.
Själv älskar jag serier som dessa. Ja jag älskar fiction inom ämnet också, som The Pitt, The Residence med flera.
Medicin och vetenskap impar stort på mig, så är det.
Med detta önskar jag alla och envar en riktigt fin och bra torsdag.
Comments
Så fint broderi du gjort till er vän och passar ju bra till en som har katter.
Såg både pynt till Hallowen och jul i en affär, tror den är tysk, så fort man kom in genom dörren, kändes lite märkligt när man kommer in i T-shirt och shorts av att mötas av det, ha ha.
Tack för tipset på Netflix, älskar sjukhusserier och har sett hur många som helst. Vi brukar skoja och säga att vi kan fixa det mesta vad gäller operationer mm efter alla serier vi sett.
Ha en fin torsdag
Kramar!
Ja, jag kan ju bara nicka och hålla med angående september ;) Kunde inte låta bli att skratta gällande sommarpaltorna, är ju också sjukt trött på dom kläderna, men vi har fortfarande runt 28-30 gr och superfuktigt (runt 80-90 % har vi haft nu) så höstkläder är bara att glömma :D Får bli i Sverige nu när jag åker, hoppas på krispig hög höstluft ;) En sak slog mig som jag måste fråga, har du nånsin varit en hel sommar där ni bor? Eller har du alltid varit i Sverige dom månaderna? Bara nyfiken ;)
Halloween intresserar mig noll, har aldrig firat det men julen tycker jag är väldigt mysigt att bli påmind om ;) Även nu!
Älskar sjukhusserier!! Tack för tips :)
Och vilket gulligt broderi med katterna <3 Duktig du är!
Kramar!!
Dags att jobba lite, kramar och en härlig torsdag till dig från Johanna
September på östkusten - bäst! Den enda tiden i Philly som jag verkligen älskade. Då njöt jag! Hade så fina dagar med ungarna och vänner i olika parker. Även förorterna och landsbygden är mycket vacker i de trakterna. Ah, september! Jag håller verkligen med dig.
Hoppas att julen håller sig borta ett tag till, jag vill suga på längtan lite. Men häromdagen började jag nynna på julmusik, vi håller ändå på att repetera Bachs juloratorium i kören... Kram, kram!