Det bidde en hel radda TIPS om trevliga YouTubare denna listtorsdag ;-)




Godmorgon denna torsdag!


* Nu haver jag …

… Höstat inomhus! Iallafall lite. Det känns bra. Jag har bytt ut filtar, kuddfodral och annat smått och gott. Några nya ljusslingor har satts upp likaså.
Jo, några små pumpor har också inhandlats och de har placerats på mitt lilla bord i täppan. Om några veckor ska stora pumpor införskaffas också.


* Vilka följer vi?

Tidigare i veckan berättade jag att vi följer ett gäng vloggare på YouTube.
Dessa YouTubare har Peter och jag följt i flera år. På söndagskvällar brukar vi slå oss ner framför TVn och ägna dem åt “våra” YouTubare.

Det är inte KLOKT så skickliga alla de jag listat nedan är. De skulle precis lika gärna kunna göra äkta TV. Deras sätt att filma är bara så proffsigt! Ja så är deras utrustning är av rang också.

Samtliga YouTubare vi följer förtjänar hela sitt levebröd via YT, Patreon och sociala medier i övrigt. De ägnar sig alltså åt detta på heltid.

 De allra flesta vi följer driver resekonton!


* Kara och Nate.

Våra stora favoriter!
Vi upptäckte dem under pandemin. Vi har kollat in ALLT de gjort, från då de osäkert började vlogga 2015 tills nu när de helt och hållet lever (väldigt GOTT) på att resa runt världen.
Kara och Nate kommer från Tennessee och allt började då de två skulle dokumentera sin bröllopsresa. Efter det blev de bitna av att resandets tand. I dagsläget har de besökt långt över hundra länder. De reser även inom USA. Under pandemin skaffade de en van och kuskade USA runt med den.

De är superskickliga YouTubare och det är en ren fröjd att följa dem.



Bild från parets Instagram.



* Eamon and Bec

Kanadensiska YouTubare med bas någonstans utanför Toronto.
De bor i helt underbart hus vid en stor sjö. Hus och tomt fixar de med ständigt, och de har så fint där de bor. Eamon är Mister Handy Man Himself

Eamon och Bec började sin YouTube-bana som resevloggare. 
De dokumenterade sina resor i Europa, Afrika och Asien vilka de gjorde i sin van. De hade/har också en van i Kanada i vilken de reser/reste runt hela USA, Kanada och Mexico i.

Allt kom till ett skriande stopp när Bec fick bröstcancer för några år sedan. Hon har obotlig stage 4 cancer idag, men den hålls under kontroll på ett mycket (efter vad vi följare vet) effektivt sätt.
Paret har världens sötaste ettåriga dotter och de gifte sig i nu i sommar.
De är bästisar med Kara and Nate. Och ja, de bägge paren har träffats via cybern och respektive YT-kanaler och därmed blivit bästa vänner.


 

Bild från parets YouTube-kanal.



* Sailing La Vagabonde. 

Australiensarna Elayna och Riley träffades i Grekland för flera år sedan.
Elayna jobbade på en bar och Riley hade precis skaffat sin första segelbåt. 
Han hade som mål att segla över Atlanten.
Det unga paret blev ihop, och Elayna började dokumentera deras seglatser på YouTube.

Paret blev ganska känt då de seglade Greta Thunberg—och hennes pappa Svante— från USA över Atlanten år 2019.

Numera seglar Elayna och Riley ständigt jorden runt med sina två små pojkar och en liten besättning bestående av nya och gamla vänner. Besättningen byts ut med jämna mellanrum. Alla som kommer ombord som “crew” är samtliga segelkunniga.

Tycker att deras sätt att filma på är närmast konstnärligt och så intressant.




Bild från parets YouTube-kanal.



* Trek Trendy.

Resekonto drivet av Will Davis från England.
Det här är ett konto som specialiseras på de lyxresor Will åker ut på. Resorna görs ofta med flickvännen Millie, eller med Wills föräldrar.
Det är första klass på nästan allt. Lyx och extra allt.

Gillar Will, och tycker om att han nischat in sig på lyxresor (till skillnad från de andra jag nämnt). Visst, ibland tycker jag att han är lite dryg, if I may state that ;-)
Men det är faktiskt jättekul att följa hans hoppande runt jorden i lyx.



 

Bild från Trek Trendys YouTube-kanal.



* Jeb Brooks
 

Jeb Brooks är amerikan och han driver även han ett resekonto, ofta filmar han tillsammans med sin fru, Suzanne.
De reser mycket inom USA och Nordamerika, ofta med tåg. MEN lika ofta med flyg. Dock, de reser väldigt mycket utanför USA också, i Europa och Asien.

Gillar att följa dem, de är jordnära, trevliga och reko till max.



Från Jeb Brooks hemsida.



* Simon Wilson.

Simon Wilson från Wales är en mycket, mycket underhållande resevloggare.
Han är Trek Trendys raka motsats och tar ofta in på hotell med dåligt rykte, reser så billigt han kan samt att han alltid slår sig i slang med allt och alla.

Det är en en ren fröjd att följa honom över samtliga kontinenter. Ibland utmanar han sig själv med att ta sig fram med inga pengar alls, eller så ger han sig själv en strikt budget. Då och då spelar han tärning om vart han ska resa härnäst. Slår han en sexa måste han åka hem igen, haha.
Simon är bara såååå bra och KUL!!

MYCKET underhållande och otroligt smord i käften, för att tala klarspråk.



Bild från Simons YouTube-kanal.



* Downie Live.

Kanadensare från Vancouver som åker jorden runt, främst med tåg.
Mycket underhållande och trevligt konto att följa.



 

Från Downies YouTube-kanal.



* Nikki Delventhal.

Amerikansk före detta NFL-dansare, modell och för länge sedan deltagare i The Bachelor.
Men av hennes “glamorösa” förflutna märks inget idag. Absolut NOLL. 

Nikki skaffade sig en liten Toyota Prius som hon bodde i under tre års tid alltmedan hon väckte sitt YouTube-konto.
Numera kajkar hon runt, i framför allt västra USA i sin van. Hon ömmar för herrelösa hundar och reser själv runt med två stycken, Camper och RV

Nikki är cool, orädd och rolig.



Bild från Nikkis YouTube-kanal.


* Gareth Leonard.

Amerikan som ägnar sig mycket åt resor, vandringar och mat.
Han har också en intressant serie på sin kanal som heter “A day in the life of ...”
Där filmar han en dag med exempelvis hemlösa under tunnlarna i Las Vegas, eller begravningsentrepenörer, sjukhusvaktmästare och så vidare.

Mycket skicklig dokumentärfilmare.
Det är också superunderhållande när han dokumenterar sina matresor i olika städer, både i USA och i Europa.
Peter och jag har fått massor med krogtips via Gareth.


 

Bild från Gareths YouTube.


Vi följer flera andra också, men de ovan är våra favoriter.
Phew, nu vet ni lite om vilka vi följer iallafall.
Kan ju även berätta att vi då och då kollar in världens största YouTubare, Mister Beast. Mr Beast, från North Carolina, har 440 miljoner följare i dagsläget. 
Hans videos är i det närmaste produktioner. Bara 27 år gammal är han miljonär flera gånger om. Mister Beast är så sevärd!

Det var Monnah och Marika som gav mig inspirationen till att skriva ner en lista över mina/våra favoriter i YouTube-världen.

Om du har några favoriter på YouTube så hojta till om det i kommentarsfältet.


***


Det här inlägget blev så mastigt att vi slutar här. Pust!
YouTube-punkter från början till slut!


Ha en riktigt fin torsdag!

Comments

Yvonne said…
Så nu börjar hösten börja på riktigt hos dig med höstprylar inomhus och pumporna som ligger och väntar på sin säsong. Jag brukar nog bara byta ut en bomullspläd till en i ylle, men eftersom det är så varmt här fortfarande så lär det nog dröja, kanske ända in till nyåret då vi kommer nästa gång.

Tack för alla YouTube tips, låter spännande att följa dem, ska absolut kolla vid tillfälle. Kul med sådan variation på de olika YouTubarna och deras olikheter och att man kan bli så rik på det.

Ha en jättefin torsdag och jag skickar en stor kram till dig och tackar för idag, nu dags att göra sig redo för morgonprommisen
Monnah said…
Vad roligt att du gjorde inlägget som du tänkte! Wow, det var verkligen en diger lista. Jag är imponerad att det finns personer som verkligen vill leva sina liv inför publik på det viset. Naturligtvis kan någon tänka detsamma gällande bloggare, men det finns väl lite olika grader av hur publik man väljer att vara…
Av dessa fastnade jag genast för din beskrivning av Nikki Delventhal. Ska kolla in henne! Tack, tack! Och kram. 🤗
Channal said…
Hej Annika! Detta är en oupptäckt värld för mig! Jag varken tittar på YouTubers eller lyssnar på Poddar. Men jag blir lite inspirerad av din lista över YouTubanvändare och älskar hur du blandar reseäventyr, kreativitet och personliga berättelser. Jag ska genast kolla in några av dem nu när jag ligger nerbäddad här hemma.

KRAM till dig! Anna
Anna i Portugal said…
OMG vad många ni följer på YT! Har aldrig fastnat för filmformatet, varken för egen del eller att se andras. Så jag följer inga vloggare alls, kollade in ett par när du senast berättade vilka du följde, men det passar inte mig.

Jag prenumererar bara på kunskapskonton av olika slag där jag lär mig mer om kroppen, kost och fasta t.ex. Fast det kollar jag ju inte på varje vecka, utan när jag har lust.

Mysigt ändå ni gör det tillsammans, att ni delar intresset och glädjen av det ni tittar på. Kramar
Gomorron Annika!
Jag känner till många av dom YT-kanalerna och har tittat på dom också från och till :) Kara and Nate har jag faktiskt aldrig fastnat för, det är lite "för bra" haha, gillar oftast YT-kanalerna i början men tröttnar när det blir för mycket kommersiellt och reklamanpassat. Eamon and Bec följde jag också ett bra tag, men har inte kollat på länge.
Jag älskar när jag hittar nya YT-kanaler som fortfarande ligger i sin linda så att säga.. gärna stillsamt och vackert.
Min absoluta favorit är Jonna Jonton (det var också under pandemin för mig som jag hittade henne), och hon tycker jag fortfarande känns genuin trots hennes enorma följarantal genom åren :)
Det går i vågor för mig iaf med YT, och för tillfället tittar jag inte så mycket, men ibland får jag ryck, haha :D
Tack för tips iaf!
Kramar!

Halloj!
Oj det var många Youtube-kanaler, så tack.
Jag följer några svenska på Youtube och sett på några som du ser på med.
Kram Carin
Annika said…
Yvonne. DET gör den! Och ute ösregnar det i skrivande stund. DET regnet BEHÖVS!! KAN tro att ditt höstande får vänta lite till eftersom ni har så varmt.
Ja YT har såååå många bra!! Inte klokt alltså. Ja jösses, du kan leva gott på YouTube om du lyckas där!! Riktigt gott!!
TACK själv Yvonne!! ha en finfin prommis!! Kramar!!
Annika said…
Monnah: TACK för inspo!! RIKTIGT kul att skriva ihop det här inlägget. Vi bloggare kan nog resonera lite på samma sätt, Vi lägger ut det vi kan och vill. Det gör vloggarna också. Sen har vi ju Wahlgrens och Kardashians mfl, DET är en gåta för mig hur de vill visa upp sina liv som de gör. Som bloggare och vloggare bestämmer vi ju själva. Men när livet blir en produkt ... ja då blir det på en helt ny nivå. Nikki är Såå bra, såååå bra!! Cool tjej. Ni har hon skaffat en liten gård som hon rustar upp med sin pojkvän. Kramar och tack!!
Annika said…
Channal: Men nu har du fått lite tips, hihi. Kollar både YT och lyssnar på poddar. Har ett krav, det måste vara superproffsig och sömlöst. Det måste vara kvalitet. Orkar inte med amatörfilmare och poddare. Haha. Så jag har bara stora konton jag följer. ALLT finns ju på YT, precis allt. GÖR det, kolla in några av dessa!! DE är så bra!!! KRYA på dig NU!! Kramar!
Annika said…
Anna: DET gör vi!!! Jag skulle kunna tänka mig att följa ännu fler. Precis, allt finns ju på YT! Det är verkligen ett ställe där det går att lära sig, och hitta, allt. Som jag skriver ovan, har ett krav på att det måste vara proffsigt till max. Därmed blir det bara stora konton jag följer. Det är ju som TV, mer eller mindre.
Ja P och jag gillar samma, så det är jättekul! Söndagskvällar är givna. Vloggarna lägger upp i snitt ett avsnitt i veckan. Vi får inte fuska över sommaren och se var för sig, vi måste se tillsammans. HIHI!! SÅ vi har massor som vi tittar på nu i efterhand. HIHI. Stor kram till dig!!
Annika said…
Sara: Vet ju att du också kollar!! Jo alla måste ju vika tid åt sina sponsorer, som de ju tjänar sina pengar via delvis. Men det är bara att spela fram de bitarna. Vilket P och jag alltid gör. Fördelen med YT. K o N är verkligen bra, de har slipat ner sig till perfektion. Men samtidigt är de ändå väldigt jordbundna.
VILL gilla JJ, men har inte riktigt fastnat för henne. har försökt, men vill så gärna gilla henne. Ja hon är jättestor, det är hon. Kul för henne. Hon lever enbart på det också, det vet jag.
Det är bra att du får YT-ryck ibland, haha. Kramar till dig!!!
Annika said…
Carin: Det blir så få svenska för oss pga språket. Och jag har nog aldrig riktigt letat upp de svenska heller (vill kolla tills m Peter), Förutom Jonna J, men har aldrig fastnat för henne. Ibland kollar vi in en svensk tjej på Svalbard, och det är kul.
Kramar!!!!