Så var det dags för ännu en fredag!
YAY!
Och i Svea Rike firas nationaldagen idag.
Den 6 juni!
ÄNNU en långhelg för er alla, LUCKY bastards :-D
Hur ska ni fira dagen, vänner!?
Berätta!
Jag är nyfiken.
När jag bodde i Sverige var 6 juli ingen röd dag.
Det var Svenska Flaggans Dag, och således flaggades det överallt, men inte mer än så.
Ibland ägde Stockholms Festdag rum den dagen också.
Men som sagt, det var ingen som brydde sig om dagen direkt.
DET var/är ju alltid en högtidsdag.
Allt så högtidligt och vackert. För att inte tala om spänningen i luften. OCH förväntan inför ett sommarlov som kändes oändligt LÅNGT.
Än idag kan jag återkalla hur det kändes när jag gick på sommarlov. Frihet och lycka!
Så många dagar låg framför en.
SÅ mycket att se fram emot, inte minst den årliga resan till mormor och morfar i Norrnäs, Närpes.
Som vi längtade.
Igår tog min brorsdotter Ella studenten!! Bilden har min bror Staffan tagit. Grattis till ELLA!!
Vi cyklade till badet, vi kunde ligga vid Mälaren i timmar.
Mamma var ofta med, och hon hade alltid med matsäck, saft, mackor och bullar.
Saften alltid lite halvljummen, men ack så god. Ja ni som vet, ni vet :-)
Sen alla lekar med kompisar.
Sommarmorgon, som SVT alltid sände, vid 9-tiden. Vi brukade alltid se det under några barndomssomrar. Träskor, knästrumpor, hopprep, hage och typ NOLL solskyddsfaktor.
Det var bara att leka i solen hela dagen.
I trakterna runt Ryssby i Småland.
Eftersom nationaldagen ändå är rätt så ny finns det kanske inga direkta traditioner heller? Jo jag vet att det är festligheter med kungaparet och annat sånt.
Men annars?
Typ nästan det godaste, och svenskaste, jag kan tänka mig i matväg. MUMS!!
Idag då?
Vad ska ni äta?
Vad ska ni hitta på?
Har du skapat egna traditioner runt dagen?
Eller, tycker du mest det är skönt med ledig dag?
Upplys en okunnig svenska i förskingringen. Jag är så nyfiken och vill veta.
Och jag själv då?
Jamen jag ställer svenska flaggan på bordet ikväll när vi ska äta. Vi ska skåla för Sverige.
Men annars? Nej, det blir inte mycket alls.
Men svensk är jag. Du kan ta Yours Truly ut ur Sverige, men du kan aldrig ta Sverige ut ur Yours Truly.
Så är det.
Äpplen utanför Håkans barndomshem i trakterna runt Ryssby, Småland.
Det är väldigt blandat inom mig, det kan jag redan nu säga. OCH konstigt vore det annars efter 32 år här.
Comments
Tror Sverige aldrig riktigt kommer ikapp typ Norge som alltid firat sin dag så stort, här infördes den väl först 2005 som röd dag om jag inte minns fel. Imorgon är ju pingstafton och den tycker jag man har mer "känsla" för än nationaldagen. Tråkigt att de tog bort annandag pingst för alla som jobbar.
Början av juni känns ju liksom att nu är sommaren här på riktigt, vackert i naturen, syrener i full blom och nationaldag, pingst och skolavslutning.
Låter jättespännande att du ska skriva om hur svensk resp amerikansk du känner dig. Det ser jag fram emot att läsa.
Tack för kul inlägg och fina bilder och de där svenska äpplena lockar mig till hundra procent, älskar svenska äpplen. Nu för tiden kan man ju äta dem året runt men redan efter jul har de tappat mycket i smak och hela våren är det ett helt vanligt äpple som skulle kunnat komma från vilken del av världen som helst. Jag äter aldrig några andra äpplen än svenska så sensommaren och hösten är högtidsstunder då man kan frossa i äpplen, mums! Svenska jordgubbar är också en favorit, har köpt mest varje dag även om de är dyra som tusan, men goda som tusan också, hi hi. Jag är och har alltid varit en "fruktoman" och bara måste ha frukt varje dag. Dottern är likadan, inte min man och inte sonen heller.
Ha en fin 6 juni over there, själv ska jag grubbla lite på hur vi ska fira dagen. Flaggan ska upp och god mat och dryck till kvällen, ja kanske stannar det vid det. Kramar och hoppas du får en fin dag
Idag fyller min svärson år så vi ska fira honom. Sen ska vi ha Frank och Alma hos oss. TV’ n är på… Skansen, kungafamiljen och KAJ! Och vi får inte glömma att sätta upp vår lilla flagga!
☀️🍃💙🇸🇪KRAMAR till dig! Anna
Jag bodde kvar i Sverige när de ändrade i kalendern 2005 och 6 juni blev nationaldagen. Men jag har inga minnen som förknippar mig med den. Har aldrig firat eller gjort något speciellt när den infaller.
Ha en fin och skön helg.
Kram Carin
Nej, jag tror att för att verkligen kunna fira ordentligt , som Norge och USA, mfl länder, måste det vara en självständighetsdag. Då tror jag det blir mkt mer krut och känsla bakom. Ingen har ju helkoll på 6 juni och varför. Jo Gustav Vasa, men det är ju lite vagt. Skönt med ledig dag iaf, alltid. Snart kommer den riktiga dagen, midsommar. DEN är det krut bakom, minsann!!
NI har nästan er finaste tid nu, i början av juni. LJUVLIGT!!!! Pingst också ja!! JUST det.
Japp, jag ska börja fila lite på det inlägget om hur svensk resp amerikansk jag är, hihi.
TACK för att du gillar det här inlägget, blir glad!!
ÅÅÅ ja, svenska äpplen är SÅ goda. Men det blir så sällan jag får äta dem. Som du säger, på vintern har de förlorat mkt av sin smak. OC H när jag åker tillbaka hit, då har de knappt hunnit mogna (början av sept), men brukar njuta av transparente blanche- De brukar vara tidiga.
HA, vi är lika. JAG MED!! Måste också ha frukt eller bär varje dag. Just nu köper jag körsbär och blåbär i sinne. GODAST nu. Svenska jordgubbar ÄR jättegoda!!!
Jag tar fram min svenska flagga, och sen får vi skåla lite ikväll. HA en jättefin dag, bästa Yvonne. KRAMAR!!!
Jag har såååå fina minnen från den här tiden på året. DET tror jag många har. SÅ tack för det, det kan ni lärare sträcka på er för. DET var så speciellt att gå i skolan i slutet av terminen. SÅ mkt som hände och så mkt förväntan.
Anna, vi körde ju Hawaiian Tropic sololja UTAN minsta SPF, hahaha. Alltså det var ju mer i tonåren, men ändå. Fniss. Minns doften. DEN och Delial. Kommer du ihåg den gula flaskan?
Ha en jättefin kväll och dag nu, Anna. Det låter som ett bra firande. Kramar!!
Bara med en kladdkakebakelse från Ica Maxi.
Flaggan fanns också med på bordet.
Ha en fortsatt trevlig dag/kväll "over there".
Kram.
Skolavslutningen däremot - DET är en speciell dag! Precis som du skriver finns det så många minnen och känslor kring den, och för min del är det förstås fortfarande en viktig dag. Älskar verkligen glädjen och stämningen! (Och de svenska flaggorna, för det är så fint att de symboliserar fest, inte bara nationen Sverige.) Blir dessutom så stolt över mina elever, att de lyckats trots att de har en annan bakgrund och ett annat modersmål.
Midsommaren tänker jag inte alls på som särskilt svensk däremot. Den firas ju på Åland, i Finland, i Norge, Danmark...och också här men givetvis på ett annat sätt. Det ska bli roligt att läsa ditt inlägg om den svenska Annika, den amerikanska Annika. Ha en riktigt fin helg!
KRAMAR!
Vår nationaldag är ju konstgjord. Det är ju endast sedan 2005 som nationaldagen blev officiell helgdag och röd dag. Så jag har absolut noll känslor för dagen.
Men självklart uppskattar jag en ledig dag. Minns dock hur sura alla blev när man 2005 istället tog bort två röda dagar för Pingstfirandet.
Det ska bli skoj att läsa hur många procent du fortfarande är svensk jämfört med att vara amerikansk;-)
Mona Sahlins klassiska citat tar väl priset: "Jag tror att det är det som gör att många svenskar är avundsjuka på invandrargrupper. Ni har en kultur, en identitet, en historia, någonting som binder ihop er. Och vad har vi? Vi har midsommarafton och sådana töntiga saker." Detta citat gjorde mig arg då jag hörde det första gången, men idag går det ännu mer på djupet och skakar om mig i själen. Att inte förstå att ett lands kultur blir som något slags hud som gör att man kan hålla ihop och få samhället att funka är rent farligt. Vi behöver samlas runt det som faktiskt är vår kultur och ta hänsyn till den på olika vis. Hur det ska komma dit vet jag inte, men tror faktiskt att en nationaldag iallafall kan få oss att tänka förbi Sahlins tankar. Kram!
Ha det gott!
Kram!
Kramar!
Kramar!!
VISST är skolavslutningen en mkt mkt speciell dag. DEN är som en helgdag i sig, samma känsla.
Håller med om allt du skriver. Och för en lärare, som du, blir nog detta med avslutningar aldrig gammalt. Det är säkert så att du kommer att njuta av dem alltid. OCH jag fattar fullkomligt att du är stolt över dina elever som kommer från andra länder. Heja dem! och dig!
Ja jag ska knåpa ihop det där inlägget, kan inte lova när det läggs ut, men det kommer :-)
Kramar i massor till dig!!
Typiskt väder då hos er, alltså ... ja. Exakt, en konstgjord nationaldag. Som jag skrev ovan i en kommentar, tror det blir ett helt annat tryck om det är en självständighetsdag. Samma, noll känslor för dagen. MEN härligt med ledig för er alla såklart. Yes, det inlägget kommer ngn ggn innan jag stänger för sommaren, alltså det om svensk vs amerikan. Hoppas att din helg ar fin!
Mona S ... tack för att du la upp det här. Jag hade glömt bort det, men minns nu.
Ja det gör mig arg också. What the ...? HUR kunde hon säga så, Snacka om att kasta sig själv, och alla svenskar under bussen.
Har inte Sverige en kultur? Traditioner? Pinsamt Mona S, Pinsamt.
Du har helt rätt i det du skriver, Monnah. Jag skriver under.
Kramar!!
Kramar!
Ja det är kul med festligheter och flaggor och fosterlandskänsla. Gillar också de där flaggorna som bussarna brukar ha. Festligt.
Sommarmorgon ja, läste att det har måååånga år på nacken.
TACK för att du gillar att färdas genom minnen ibland här på min blogg.