Mat och val!




Godmorgon onsdag!


Här sitter jag och försöker vänja mig vid min nya arbetskompis, min MacBook Air.
Med tiden tror jag säkert att vi ska bli goda vänner.
Jag gillar verkligen att ha min magic mouse tillbaka (via bluetooth.  Min gamla laptop gav upp vad gällde bluetooth-musen för länge sen).  Ett annat stort plus att jag inte behöver ladda den nya laptoppen hela tiden. DET fick jag göra med min gamla. Om batteriet så bara gick ner till 98%  slocknade datorn.
SÅ visst är det skönt med ny, ung, pigg och frisk maskin.


Men nog om DET.


Idag tänkte jag att vi ska tala lite om mat.
Vi ska välja lite … HIHI!





Samtliga bilder idag är lånade från Pixabay



Jag är allätare. Jag gillar nästan all mat och provar gärna nya rätter och smaker när det faller sig så.
Det är endast några få livsmedel jag helst inte stoppar i min mun.
* Blue cheese (smakar kräk, tycker jag då. Inser givetvis att de flesta av er inte är av den åsikten).
* Chevreost (inget jag väljer någonsin, tycker inte om den smaken alls).
* Ostron (men gissa om jag skulle vilja tycka om ostron. Det låter så gott när någon säger att de ska njuta av ostron och bubbel).


Ja, det är väl ungefär det jag kan komma på att jag inte tycker om så här på rak arm, men som sagt, jag äter det mesta.
Under veckorna lagar jag mest mat på recept jag har via Viktväktarna. Jag håller igen vad gäller mitt matintag söndag till halva fredagen. Från lunch på fredag till middag på lördag har jag inte restriktioner.
OCH så kan ju tala om att jag använder mig av metoden 16:8.
Mitt ätfönster är “öppet” mellan klockan 13 till klockan 21.  Men jag äter (oftast) inget efter klockan 19:30.
Så sant, jag äter ingen frukost. Jo bara på torsdagar när jag träffar mina svenska vänner äter frukost med dem. Annars hoppar jag frukost alla andra dagar i veckan. Jag dricker bara kaffe och vatten fram till klockan 13.
It works for me.






Nu skulle jag vilja veta, vad skulle du välja mellan dessa tre basproteiner?
 
Du får bara välja en enda för resten av ditt liv.
Dina val är:
* Kyckling.
* Kött.
* Fisk.


Vad väljer DU bland dessa?
Jag väljer kyckling, du kan variera kyckling i all oärlighet närapå. Så det valet passar mig bäst.


Nu till de sedvanliga tillbehören.

Samma här, du får bara välja ett alternativ:
* Pasta.
* Ris.
* Potatis.


Här behöver jag inte ens tänka, jag väljer potatis.
Det är samma där, det finns oändliga varianter av rätter du kan göra med potatis.


Sallad, grönsaker och frukt får du äta så mycket du vill.
Du slipper välja där, snällt va? HAHA.


Det finns rätter jag inte tycker om, vilka jag heller inte ätit på år och dag.
Jag tror ju, fullt och fast, att smaken ändrar sig genom livet.
Det som inte var gott förr kan mycket väl falla en i smaken idag.
En av de rätter jag ratar är lutfisk.
Jag avskydde det som barn och tonåring. Eftersom jag inte ätit det sedan dess skulle jag numera gärna kunna ta mig en smakbit. Vem vet? Jag skulle kanske gilla det. 
Lever med lökssås.
Oj vad jag inte gillade den rätten under uppväxten, men jag skulle nog kunna tänka mig att smaka det idag.
Blodpudding, avskydde det.
Samma där, idag skulle jag nog inte säga nej om någon bjöd på det. Fast heller aldrig skulle jag köpa det i Sverige om jag skulle laga middag åt mig själv. Nope.
Risgrynsgröt är en annan rätt jag inte äter.
Gröt överhuvudtaget faktiskt. Det är konsistensen. Som barn brukade jag tycka mycket om mannagrynsgröt, men jag tror inte jag skulle kunna äta det idag.
TROR tyvärr inte att jag ens skulle kunna ta mig en smakbit av gröt idag. Eller jo, såklart jag kan, men jag vet att min smak inte ändrat sig där.
Mjölk, kan inte dricka det som det är. Kunde inte dricka mjölk som liten heller. Jag har verkligen alltid avskytt smaken av mjölk. Mjölk för övrigt går bra, i matlagning eller i pannkakor och dylikt.







Nu vill jag veta hur du tänker runt detta?
Vad skulle dina val bli vad gäller mina frågor ovan?
Och har du någon rätt som du inte tyckte om som barn men som du gillar nu?



Med detta önskar jag dig en riktigt fin, OCH GOD, onsdag!

Comments

Yvonne said…
Jag håller helt med dig vad gäller Chevreost och Ostron, har försökt med de sistnämnda, men det går bara inte att få ner dem. Tycker också det låter gott med bubbel och ostron. Blue cheese i måttliga mängder är ok.

Jag äter frukost, lunch och middag men har börjat med att inte äta något efter kl 20.00 om det inte är något speciellt just den dagen. Frukost tycker jag är godaste målet så det kan jag absolut inte avstå, ha ha.

Skulle helt klart välja fisk, men är tyvärr inte så bra på att laga fisk då min man inte är lika förtjust i fisk. Väljer alltid fisk när vi är ute på restaurang. Kanske skulle jag bli ett proffs på det om jag var tvungen att laga det mest varje dag och lyckades jag inte med det skulle jag nog säga att jag skulle valt kyckling.

Potatis har blivit min favorit på senare år, bara älskar olika former av potatis, inget kan bli "äckligt" av potatis utan tvärtom. Pasta är också gott, ris tycker jag är dötråkigt som tillbehör men typ stekt ris med grönsaker är ok.

Jag äter det mesta i matväg och tycker jag lärt mig tycka om smaker som jag avskydde när jag var yngre, typ pepparrot. Lutfisk har jag smakat en gång och aldrig mer, lever har jag aldrig gillat men tvingat i mig leverbiff några gånger för det sägs vara så nyttigt. Kokt lax har jag svårt för, mest för doften när man kokar det, huuuu

Blodpudding med lingonsylt tycker jag är gott och alla slags gröt förutom mannagrynsgröt gillar jag också.

Tack för ett härligt och roligt inlägg, ska bli kul att höra vad andra tycker och tänker i frågan. Ha en jättefin onsdag säger jag från ett ff kyligt Åkersberga och skickar en kram
Gomorron Annika!
Vilket roligt inlägg! :D
Hehe, vi är motsatser på mycket hör jag, i ämnet mat :D
First thing first... Jag älskar all typ av ost!! Blue cheese, Chevre, Mozzarella, lagrad ost, krämig ost... you name it, I'll eat it :D
Frukost, ett måste!! Viktigaste målet på dagen om du frågar mig :) Äter gärna gröt, älskar risgrynsgröt och mannagrynsgröt, dock till frukost gör jag oftast en smoothie av bär, protein, banan och mandelmjölk och så fullkornsbröd och pålägg till det :)
Om jag skulle välja något att äta av proteinen, så är det kyckling eller fisk, men kyckling är lättare att variera tänker jag...
Basprodukt är nog pasta, av samma skäl, lätt att variera :)
Tack för att jag inte behöver välja mellan frukt och grönsaker , hehe ;)
Som barn tyckte jag inte om lök, det älskar jag nu, sill tyckte jag inte om och det älskar jag också nu, och kokt potatis (den var ju alltid lite lustig i skolan minns jag) och så grönsakssoppa.
Blodpudding och lever gillade jag inte som barn, och det skulle jag aldrig få för mig att äta nu heller, samma med lutfisk:D Något jag älskade som barn var Norrlandspölsa med stekt ägg och rödbetor, det har jag svårt att tänka mig att äta nu :D
Bra med 8:16-metoden, men jag skulle aldrig klara mig utan frukost som sagt :)
Kramar!!

Anna i Portugal said…
Vilket kul inlägg!
Det jag inte äter alls är: fågel, kött, mögelost, musslor/ostron och allt som innehåller gluten. Skulle kunna skriva upp getost också, men igår fick jag en sallad som var pudrad med chevré och det var ruskigt gott i just den salladen och i den lilla mängden.

Jag väljer definitivt fisk då, men önskar du hade med ost och linser också, för det är det jag äter mest av när det gäller basprotein.

Håller med om potatis, jag väljer det med. Men en härlig curry är godast med ris och pasta är väldigt gott. Men båda de sakerna kan jag klara mig utan. Potatis äter jag bara under ett par månader under året, så även det skulle jag klara mig utan, men det är en bra utfyllnad i kosten tills sommargrönsakerna kan skördas.
Du är snäll att jag får äta så mycket grönt jag vill :) För det äter jag ju väldigt mycket, där finns också mycket protein.

Älskar blodpudding, tunt skivad och hård stekt. Men det innehåller inte bara köttprodukter utan även gluten, så det äter jag inte längre. Finns nog inte här i PT heller :)

Älskar gröt! Just risgrynsgröt har jag lärt mig att äta, men äter det bara en gång per år, på jul. Mannagrynsgröt åt jag gärna som barn, med en stor klick smör i och mycket socker på.. haha det var nog inte gröten i sig som lockade då.

Grönsaker åt jag inte gärna som barn, det äter jag ju mängder av som vuxen. Stjälkselleri har jag aldrig gillat, särskilt inte i sallader. Konstigt att jag odlar det då.. hahah men det är bra i vissa grytor.

Älskar mjölk! Men dricker det inte, känns lika onödigt som att dricka ett glas med fanta. Men mjölk i kaffe óch te är lyxigt, och något jag njuter av när jag dricker det inom ätfönstret.

Oj vad långt svar, men så fick det bli idag. Kramar
Just det, glömde säga, att ostron och bubbel är väldigt trevligt förstås :) Maken skulle kunna äta hur många som helst tror jag, själv tycker jag att det räcker med några stycken dock :) Kram igen ;)
Halloj!
Jösses så svårt för en allätare som jag är.
Jag skulle ha kunnat tagit alla tre alternativen av fisk, kött eller kyckling. Men jag väljer kyckling.
Likadant med potatis, ris eller pasta. Men jag väljer pastan.
När jag var liten så tyckte jag inte om mexicanarsoppa tror jag att det hette. Det var på dagis och man var tvungen att smaka och jag vet att det växte i munnen och sedan kom allt upp. Men idag så skulle jag kunna äta den.
Te var något som jag inte drack utan det var chokladmjölk om man skulle doppa mackan.
Leverstuvning med ris och lingon gillar jag. Även palt, kroppkakor och pölsa som många rynkar näsan åt.
Något som jag inte äter idag är bläckfisk och sniglar det åker upp och ner när jag har smakat. Gillar inte ens de friterade bläckfiskringarna.
Kram Carin
Jag är allätare jag också och äter det jag blir serverad om jag är bjuden på middag eller lunch. Säger aldrig att jag inte äter det där eller det där.. Men allt gillar jag inte för den skull. Ostron förstår jag mig inte på helt enkelt och allt man säger om den höjdpunkten. Det smakar hav rakt upp och ner för min del. Jag kan lika gärna dricka havsvatten men troligen finns det varianter på den saken också.
Alla slags ostar går ner här...vill gärna ha mycket smak på de ostar jag äter.
Jag väljer fisk, jag gillar ju både kött, fågel, fisk och grönsaker ...men om jag måste välja så vet jag att jag inte vill välja bort fisken.
Potatis blir det sen.

Jag var kinkig som barn och krånglade hur mycket som helst. Fick nöja mig med att äta potatis och smör om inget dög annars.
Så i jämförelse med barndomen så har det verkligen gått framåt...jag äter allting.

Kram från Pärlan i Atlanten
BP said…
Vi har förvånansvärt likadana matvanor, bland annat att vi inte äter frukost, vilket inte är ett dugg smart om man ska tro vad experterna säger. Sedan är vi likadana "ätfönster" också. Chèvre gillar jag inte heller, och har aldrig förstått hur man får ner Chèvre i kombination med honung.
Basproteiner: väljer en blandning av alla tre.
Tillbehör: pasta och potatis
Sedan väljer jag sallad, då jag är otroligt dålig på att gilla grönsaker och är dålig på att äta frukt.
Lutfisk och surströmming gillar jag skarpt, även ostron, dock utan bubbel. Förstår mig inte på den kombon alls. Lever gillar jag endast som kalvlever anglais, stekt alltså.
Svensk blodpudding är yuck, däremot är den salta engelska blodpudding riktigt god. Gröt i alla former påminner om tapetklister och går inte ner här.
Mjölk använder jag aldrig, men tar en skvätt mellangrädde i min Nespresso
Annika said…
Yvonne: HA kul att vi tycker lika där!! Chevre, det går inte. Tycker inte om den smaken alls. Ostron, tycker det låter så underbart mysigt och lyxigt. OCH ser så fint ut när de serveras, men nej ... Inte för mig. Inte för dig heller.
Jag tror att många tycker som du, Yvonne, de vill inte vara utan frukost. Och frukost kan verkligen vara såååå gott!! Tror det är bra att inte äta för sent på kvällarna, du äter sällan efter 20. Som sagt, jag tror det är bra.
OK, fisk för dig :-). Ja jag tror du skulle bli mkt bra på att laga det om det skulle bli ditt enda protein. HIHI! Håller med om att fisk ute ofta är så gott. Tycker inte jag är så bra på att få till bra fisk heller.
Potatis, vi är väldigt eniga där. Potatis kan man ju göra i så många former, koka, mosa, steka, ungsteka, pommes, gratäng. Allt. Vilken bra rotsak det ÄR!!! Älskar pasta och ris också, potatis är bäst i långa loppet.
KUL att höra om de rätter du inte gillar, lutfisk har vi gemensamt. Kokt lax, gillar det men fattar vad du menar under kokningen.
TACK YVONNE!!! SÅ kul att du gillade det hör inlägget, blir jätteglad!!
Kramar!!
Annika said…
Sara: ÅÅÅ vad roligt att du gillar det här inlägget. TACK för det, blir glad.
HAHA, ja vi är lite motsatser där. Gillar ost, men inte dessa sorter. MEN det gör DU, bra där!! Gillar alla andra ostsorter du räknar upp :)
Frulle gillar du också, det gör jag också egentligen. Fast det går bra utan. Men frulle ÄR gott, inget snack om den saken.
Exakt, kyckling kan man variera i all oändlighet nästan. Så där tycker vi lika :)
Pasta för dig, och det är bra med tanke på maken din, haha.
Potatisen i skolan var faktiskt rent äcklig. Vet inte vad de gjorde med den där? Men oj vad konstigt den smakade.
Pölsa ja, nej det är inget för mig heller. Inte alls. Skulle jag smaka idag? Absolut, men jag tror inte jag skulle tycka om det. OCH ja, visst ändras smaken ... BRA att du gillar lök idag. DET är ju så gott. TACK för din kommentar, så roligt att läsa.
Kramar!!
Annika said…
Anna: KUL att du gillar dagens inlägg. TACK för det!! Det är så roligt att läsa allas svar.
Nej jag vet ju att du har en del restriktioner vad gäller mat, som gluten. Då blir det ju genast lite annorlunda, vilket jag ju förstår till 100. Å men du gillade chevren alltså, vad BRA. I små mängder kanske det skulle funka för mig med.
Fisk för dig, noterat :-). Det är ju så bra med bönor, vilket bra livsmedel det ÄR! Ost, såååå gott! valde bara de tre "stora" idag, det blir knepigare, hehe. Men tack och lov att det finns alternativ!!!! OCH tack och lov att vi slipper välja, haha.
Potatis för dig med, tack för det :-). Och jag vet att du kan leva "of the land" och det är ju helt fantastiskt.
Nej ja ... det är ju sant, blodpudding innehåller väl en hel del mjöl som ställer till det för dig. Morr.
HAHA, skrattar år det där från barndomen. Just det, det var socker och sylt som gjorde att gröt etc gick ner, fniss. Eller fil, massor med socker på. Tycker inte om filmjölk heller.
TUR att vi ändrar smaken genom åren, bra att våra smaklökar utvecklas. Älskar selleri i alla former, mums!!
TACK för långt svar, love it. Det är så roligt att ta del av allas svar idag. Kramar!!!
Annika said…
Sara igen: AVIS på er som älskar det. ÅÅÅ vad jag skulle ÖNSKA att vi gillade det också (jag och P). Det ser så extremt mysigt ut när folk tar in ostron och bubbel. Kramar igen!!
Annika said…
Carin. HIHI, jag vet. DET är svårt. TUR att vi slipper välja i livet, haha. Att vi får äta allt :-)
Kyckling för dig, check på den :)
Pasta, check där med :-)
Det är sååå kul att ta del av allas svar idag. Just det, känner igen namnet på den soppan. Tror vi fick den i skolan också. Den var tråkig, minns jag. Undrar vad de hade i den på den tiden? Usch vad hemskt att du kräktes av den.
Oboy? Classic. Du gillar det mesta, bra där. Men inte bläckfisk och sniglar, älskar bägge :). MEN jag kan givetvis fatta att du inte gör det. DET är ju speciell konsistens där med. TACK för dina svar. Kramar!!
Annika said…
Karin: Jag med, jag med. Blir jag bjuden på mat så äter jag, oavsett allt. Fast mjölk skulle jag vägra som måltidsdryck, haha. Ostron, samma där för dig som för mig alltså ... BRA där, det smakar havsvatten och har en konstig konsistens, sant!!
Fisk för dig, check!
Potatis, check!
Du var som Karolina som barn!!! KINKIG!! OCH ja, tänk vad BRA att det växt bort för er bägge. Underbart. Tusen tack för svaren idag. Kramar!!
Annika said…
BP- KUL! Nej, de säger ju att frukost är dagens vikigaste mål ... men det tror jag inte på, haha. Nej, men vad roligt att vi har kör samma ätfönster. Tycker det funkar sååå bra!!
DU gillar lutfisk och surströmming. DÄR skiljer vi oss åt, minsann. Men jag har aldrig ätit det senare, lukten får mig att vägra.
Annars är vi mkt lika i smaken. Verkligen. Tusen tack för dina svar!! PS, gillar mjöl i en caffe latte. Men kall direkt från paketet ... mardröm.
Annika said…
Hej Annika -
Roligt tema (mat är alltid intressant). Jag skulle välja fisk eftersom jag vare sig äter kött eller kyckling - och potatis (här är ris (brunt) mer enligt min matlagning men svårt att vara utan potatis tycker jag. Finns ju så mycket man kan göra med den.

Jag äter oftast en smoothie med avocado, spenat, mandelmjölk, frusen banan och frusna bär samt lite proteinpulver till frukost. Som att äta glass till frukost! I åratal åt jag havregrynsgröt och det gör jag fortfarande om jag har slut på smoothieingredienser, reser eller är frusen men numer blir det oftare smoothie.

Lunch och kvällsmat också. Min diet är en slags paleo/medelhavs med ganska mycket protein (ägg, fisk och vegetariskt), grönsaker och frukt och ganska lite kolhydrater (helst brunt ris, quinoa el dyl). få mjölkprodukter men lite grekisk yogurt och fetaost eller färskost ibland. Så ingen hårdost, inga smörgåsar, inte mycket vitt mjöl och inte kött. Som du gör jag undantag vissa dagar, resor och speciella tillfällen.

Vad gäller mat där jag inte klarar smaken - tonfisk på burk tycker jag är fasansfullt - allt annat går ner. Nej, förresten, har allvarliga problem med Subwaysmörgåsar - klarar inte bismaken på dem riktigt.

Och jag har f.ö också en Macbook Air! :) Den har funkat väldigt bra för mig men jag slapp installera den själv - det gör de på jobbet åt mig.
Kram,
Annika
Annika said…
Annika: Hej och KUL att du gillar ämnet. Som sagt, det är mkt tacksamt att skriva om :-). Alla gillar mat, och alla måste äta.
'Fisk för dig alltså, check där.
Potatis, check där med. Potatis är nog det bästa just därför att det går att göra SÅ mkt med potatis. Brunt basmatiris lagar jag titt som tätt. Gillar. Vildris också. Precis som du gillar jag quinoa likaså, mums.
Din frulle låter god!! Så nyttig också.
Vet att du håller en ganska strikt diet, och det funkar ju bra för dig, toppen där.
Japp kan hålla med om tonfisk på burk. Som kattmat. Brukade gilla det, men det var år och dag sedan jag åt tonfisk på burk. Tonfisk annars? ÄLSKAR!!!
Subway? HAHA, tycker du det??? Har aldrig tänkt på det. Inet för att jag äter mackor därifrån ofta, men har aldrig funderat på det. P var där idag och köpte en macka till sig för lunch.

Yes Annika, nice!!! SÅ bra att jobbet sköter alla installeringar. YAY. Undebart ju. Och ja, jag gillar den nya so far.

Stora kramar!!!!
Elisabeth said…
Jag äter ju inte kött (och där ingår förstås även kyckling, fisk och skaldjur), men bortsett från det kan jag tänka mig att äta det mesta. Är dock inte den som är i behov av variation eller den som gillar att prova nya rätter, för det går så bra med de gamla. Det gör att jag ofta hör om en massa mat som jag inte har testat, eller ens vet vad det är. Det är inte det att jag inte vågar prova nytt, jag har liksom inget behov av det! Fattar dock att det kan vara svårt att förstå för många.

Håller SÅ med dig om gröt och mjölk! Det finns få saker jag inte kan tänka mig att äta/dricka, men mjölk och gröt kvalar helt klart in på den listan. För ja, grötkonsistensen är synnerligen otrevlig! Kletig och otrevlig, urk. Mjölk har jag heller aldrig gillat, vilket många tyckte var oerhört konstigt när jag var barn. Där är väl smaken det största problemet, och att det ser så ofräscht ut med "mjölkrand" på glaset. Huh!!! Precis som du har jag inte några problem med mjölk i matlagning eller kakor.

Överlag, när det gäller dryck, är vatten det jag gillar bäst. Dricker ett glas Proviva varje morgon, och det är gott, men många andra drycker gillar jag inte. Framförallt har jag svårt för varma drycker, såsom te, kaffe, glögg och liknande, för det blir alldeles för varmt att dricka dem! Läsk blir så sött, och bara TANKEN på drickyoghurt är avskräckande. Såhär har det alltid varit, även när jag var barn. Min mamma har berättat att hon tyckte att det var lite jobbigt att jag alltid bara ville ha med mig vatten på utflykter med skolan; hon var rädd för att folk skulle tro att jag inte FICK ha med mig något annat. Hon försökte därför med diverse olika drycker: varm saft, varm choklad gjord på vatten (jag gillade ju som sagt inte mjölk), men nej, det var inte för mig, haha. Jag drack mitt kalla vatten och var nöjd och glad med det.

Beträffande pasta, ris eller potatis, så tvekar jag mellan pasta och potatis. Jag äter nämligen inte speciellt mycket potatis under höst/vinter/vår, mycket beroende på att jag alltid har matlåda till lunch, och att jag förbereder dessa på helgen, för att sedan frysa in dem. Potatis blir ju inte så bra att frysa. MEN egentligen är potatis mycket bättre än pasta, för det är mycket mer av en fullvärdig måltid, så jag skulle trots allt välja potatis.

Som barn gillade jag inte alls svamp, vilket jag numera tycker är mycket gott.
Brysselkakan said…
Kul inlägg!
Jag väljer kyckling, äter så lite rött kött som möjligt för jag mår bäst då.
Här hos oss äter vi aldrig potatis. Japp, du läste rätt! T tål det inte och jag har aldrig gillat potatis. Dock äter jag strips då och då.
Så här blir det pasta eller ris.
Chevre... skulle aldrig äta det som det är men på kokta rödbetor! Eller på vit pizza med päron och fikon! Mmmm!
Dricker aldrig mjölk men har en son som i år fyller 35 och mer än gärna dricker mjölk.
Skulle aldrig äta rotmos, bruna bönor, stuvade grönsaker (ryser), ärtsoppa, leverpastej, inlagd sill och... ja du ser ju att listan blir lång!
Gröt var det länge sedan jag åt så vet nog inte om jag gillar det ens längre, åt mannagrynsgröt när jag var barn. Med socker och kanel! T, som har Celiaki, äter bovetegröt varje morgon (som trots namnet inte innehåller vete alls). För frukost äter vi alltid här hos oss, skulle aldrig klara mig fram till lunch utan! Men två av tre söner äter aldrig frukost.
Annika said…
Elisabeth; Nej såklart, för dig går allt bort som jag listat på proteiner. Du får lägga till legymer istället.
Nej men funkar gamla hederliga rätter så funkar de, så är det ju :-). Själv älskar jag att prova på nya rätter.
ÅÅÅ vi tycker lika samma vad gäller gröt och mjölk, hihi! Nä det går bara inte. Filmjölk kan vi räkna in också, visst. OCH yogurt kan jg äta, men jag skulle aldrig välja det. Drickyoghurt, håller med dig till 100. Aldrig!!
Vad lik du är min K, hon gillar inte heller varma drycker. Om hon dricker te lägger hon i isbitar, och är det varm choklad låter hon den svalna. Kaffe dricker hon inte alls. SÅ olik mig vad gäller varma drycker, älskar dem. OCH du är som K. Rätt lik henne överlag, tycker jag :-). Petig som hon var som barn, hehe. Du med.
Och ja, hahaha, förstår din mamma. KLART att Elisabeth FÅR dricka läsk, saft etc ... MEN HON VILL JU INTE!!! GAAAHHH. Haha. Du har så rätt, pasta är mkt lättare att frysa in än pot. Så där förstår jag dig. Potatis ftw för dig med annars, check. Svamp, håller med, så gott! Mjölk, det går bra i maten, som vi säger, men jag kan också tycka det är supergott med en caffe latte, det är det enda som värmer mig inifrån om jag fryser :). Varm choklad kan jag lätt avstå, men det är nog mest för att det är så sött. OCH så fick jag stora skälvan av skinnet som bildades på den varma chokladen av mjölken då jag var barn. Avskräckande, haha.
Annika said…
Brysselkakan. TACK, kul att du gillar inlägget :)
Kyckling, bra där ... check på den!
Nej just det ja, jag minns att du berättat det förr om potatis hos er. Kommer ihåg att du sagt att du inte gillar potäter direkt. JUST DET, det minns jag nog-- T är allergisk. USCH vd jobbigt att vara allergisk mot just potatis. SÅ trist. Men det går ju det med, såklart.
Ris och pasta kommer man långt med.
Det låter gott med den pizza du skriver om, blir riktigt sugen, hihi! TROTS chevre.
Ingen mjölk för dig heller alltså. ja tänk vad många vuxna det är som tycker om mjölk. Min mamma har det som måltidsdryck, min moster med och min mormor skulle nog inte ha kunnat äta en måltid utan ett glas mjölk till, hihi.
Rotmos!? inte det alltså. SÅ gott ju.
Nej men ,vi tycker alla olika. Kan hålla med om ärtsoppa, inte ätit på år och dag .. Bruna bönor är ingen höjdare heller, det ska gudarna veta.
TACK för din input, så intressant att ta del av.
Monnah said…
Detta var ett jätteroligt inlägg! (Ligger efter både med bloggande och bloggläsande med lilla Titti. 😅 Tjejerna bor dessutom i mitt arbetsrum med datorn, så jag är bara därinne då jag har samtal.) De där valen, såhär tänker jag:
Jag gillar egentligen fisk, men den ska vara fräsch och det är så dyrt med färsk fisk… En riktigt fin köttbit men sällan uppskattar jag, men det får bli kyckling som får förstaplatsen.
Glutenfri pasta är ”sådär”, jag gillar basmati- och jasminris som väl bara är tomma kolhydrater, så det får bli potatis.
Blodpudding är den enda mat jag spytt av, så det går bort. Annars finns det massor av rätter jag äter med glädje. Mums! Nu är det dags att gå ner till lillan. Kul inlägg! Trevlig helg önskar jag dig, kära Annika. Kram!
Annika said…
Monnah: TACK Monnah, vad kul att du tycker det, hihi!! Mat är Såå tacksam att blogga om. Du har ju fullt upp nu med gulliga lilla Titti! SÅ jag förstår att bloggarna får komma i andra hand :-).
Kyckling, check på den! Vi tycker lika där.
Potatis, check där med. SÅ tacksamt med potatis som vi kan variera i all oändlighet. JAG gillar också basmati och jasminris, så gott ju!
Blodpudding, vi är överens där med. HOPPAS din helg var fin med lilla Titti! Kramar till dig, min vän!!!