Du kan glömma dina ensamma stunder (du kan lita på teknikens under)*




Hej vänner!


*Rubriken idag från Wilmer X låt med samma namn.


Jag har bott i USA sedan 1993.
Första gången jag satte min fot i landet var i mars 1990. Alltså för 35 år sedan. Det var då kom jag hit som au-pair för att stanna i ett år. Ja ni vet vad som hände, världens bästa Peter kom in i mitt liv. Världens bästa Peter kvarstår. I år firar vi 32 år som gifta. 


Hemma i Stockholm, och i Närpes i Österbotten, fanns en radda familjemedlemmar, vänner,  arbetskamrater och bekanta kvar.
Hur hålla kontakt för en hemmakatt som jag?
För jo, jag är en hemmakatt. Men en hemmakatt som begav sig ut på äventyr.


Kontakten med alla därhemma hölls nästan enbart via brev. Handskrivna
Och de breven var långa. Jag hade världens sötaste lilla låda som var full med brevpapper, frimärken, stickers, brevkort och vykort. Ja, den lådan var väl lite av vad sociala medier är idag för mig. Brevväxlingen gick i strid ström över Altanten det året, och fortsatte så i flera år till. Det var så roligt att öppna brevlådan. Nästan dagligen låg det ett brev hemifrån och väntade.
Ibland var det ren jackpot, det kunde ligga fem brev och vänta. Jag skrev svar så fort jag kunde. Ah, så kul det var.



 

Foto från Pixabay.


Telefonsamtal var mer sällsynta.
På den tiden kostade det så fruktansvärt mycket att ringa utomlands. Både härifrån till Europa, och till US från Europa. Det gick inte att prata länge. OCH jag ville ju alltid prata länge. Men nej, det var bara att begränsa det hela.
Ibland gick jag upp mitt i natten för att ringa någon hemma. Det var billigare taxor nattetid.


Musik och annat, ibland var det någon gullig kompis hemifrån som skickade ett blandband, eller spelade in från Radio Stockholm. GULD!
Annars var det amerikanska radiokanaler som gällde. Det fanns inte ens på kartan att kunna lyssna på Radio Stockholm back in the day.


Att fotografera. Kom till USA med en nyinköpt Canon kompaktkamera.
Så villig och ivrig att fota allt!
Men hey, på den tiden köptes film med 24 alternativt 36 exponeringar. Det minns ni också, iallafall ni som är någotlunda till åren komna. Att ha en 36-exponeringars rulle var LYLLIGT!!
Men det gällde att vara sparsam med hur många foton man knäppte. Framkallningen gick på en timme på People's Drug (numera CVS) och jag minns att det var billigare att famkalla bilder här än vad det var i Sverige. Här behövde jag inte ens be om dubbla kopior, det var standard. 
Det roliga var att klistra in dessa foton i album och att sedan skriva bildtexter. Jag säger ju det, tänk om sociala medier funnes då, vad jag hade varit flitig på dem.



 

Bild från Pixabay.  Gamla trogna filmrullar från Kodak :-)



Tidningar i brevlådan.
Rena rama lyxen var när någon skickade tidningar. Alltså det var väl i det närmaste en högtidsdag då jag hittade tidningar i brevlådan. AHHH!!
Jag kunde läsa om de där tidningarna åtskilliga gånger, fylla korsorden och allt sånt.



Vi skaffade oss vår första hemdator 1998.
Jag minns än idag hur uppkopplingstonen lät när jag skulle ut på The World Wide Web. Under  tiden man var uppkopplad mot internet kunde ingen komma fram på telefonlinjen.
Då och där tog emailen över så smått. Jag började emaila med många jag dittills brevväxlat med.
De som ännu fick handskrivna brev var min mormor, och mina föräldrar (som skaffade dator ganska sent) samt några till.
Men de flesta fick emails. DET var ju fantastiskt då det kom. Vilken revolution! Skicka, och brevet kom fram på momangen.



Sedan kom bredbandet. Bort med den gamla “dial up”. Det gick nu att lyssna digitalt på radio också från andra länder. Så jag brukade ibland lyssna på Sveriges Radio via en gammal laptop jag hade då.



OCH nu då …



NU kan jag hur lätt som helst, och gratis, prata med vem jag vill HUR länge jag vill via FaceTime, WhatsApp eller Facebook.
HUR fantastiskt är inte det! Ja, det är ju ändå smått otroligt. Vilken fantastiskt grej ändå. Merparten av dessa samtal håller hög kvalitet. Ingen behöver längre tänka på kostnad och hur länge vi pratar. SÅ skönt!!!
Peter och jag har gjort oss av med vår fasta telefon i det här huset. Vi, liksom flertalet av våra vänner. 


Emails gäller än idag när det ska skickas brev till nära och kära.


Våra smart phones har allt och lite till.
Våra datorer har så många finesser och jag känner bara till en bråkdel.
Men på våra smarta mobiler finns appar med de radiokanaler vi fick skickade till oss per kassett förr. Nu kan vi lyssna på allt vi vill i realtid, eller så kan vi ta det i poddform efteråt. 
Alltså, det finns ju appar för allt.


Sociala medier sedan, de har också gjort världen mindre.
Så lätt att hålla kontakt med folk via Instagram och dylika appar. Bloggar ska vi inte tala om, det bästa sociala medieformatet av dem alla. OM sociala medier funnes för 35 år sen hade jag verkligen nyttjat dem, kan jag säga.




 

Bild från Pixabay



GAAAHH, utbudet är så stort. Och allt ligger vid våra fingertoppar.



Att fotografera idag. 
ACK ja, idag bränner jag 36 bilder på en enda promenad. Eller, jag knäpper många fler, för det mesta--rest assured.
Jag har över 100.000 bilder i min telefon och dator (NÅÅÅJAA,  de ligger ju i molnet förstås, men redo att trilla ner till mig på en bråkdels sekund).
Om vi en gång vetat att vi skulle kunna knäppa otaliga bilder en dag hade vi nog inte trott på det. OCH därtill bilder vi aldrig behöver lämna in för framkallning!  De bara finns där. Direkt.  VILL vi ha papperskopior av våra digitala bilder kan vi lösa det problemet lätt också.
Jag skulle behöva rensa i bildbanken, ta bort dubletter och annat. Men eftersom allt försvinner upp i molnet så låter jag det mesta vara kvar. Tar bara bort rikigt misslyckade foton.



 
Screenshot av min lur igår ... Ja ni ser antalet bilder jag har ... Say no more, haha. OCH här har vi ett bra exempel på bilder i dubblett.  Ett inlägg med det jag fotade igår kommer på fredag, hehe.


Musik?
Jamen ja, Spotify, Pandora, Apple Music, Amazon Music och sååååå många fler.
Gå in på valfri där du har abonnemang och bara ta för dig. Alltså, hur härligt!


Tidningar?
NU finns appen Readly och där har du i princip närapå allt i tidningsväg från stora delar av världen. Vilken tjänst det är! Älskar den.
Numera köper jag inga tidningar då jag besöker Sverige. Och jag måste säga, det syns att många bara läser digitalt idag. Tidningshyllorna i affären är inte längre vad de brukade vara. 
Läser Dagens Nyheter tack vare min mammas prenumeration. Djupt tacksam för det. Washington Post kommer vi snart att börja läsa helt digitalt också, men ännu har vi papperstidningen på daglig basis. 


Böcker, ja även där kan jag numera ladda ner det jag vill på min Kindle.
Slut är det härmed att släpa böcker över Atlanten.



 


Min Kindle just precis nu.  Boken jag läser heter My Husband och är skriven av Maud Ventura.  Det är en fransk bok jag läser översatt till engelska :-). GILLAR!! KAN verkligen rekommendera!
Köper böcker på engelska via Amazon och böcker på svenska via Bokon.



TV?
Ja vad kan vi säga? Allt finns där med, allt vi vill via strömning.
Och med VPN blir det ännu bättre.


Tekniken har tagit jättekliv sedan jag kom till US.
Otroligt faktiskt vilken utveckling som skett på mindre än 30 år. Och fler kliv kommer att tas.


Gläds över hur lätt allt är idag när det kommer till det här att hålla kontakten.


Ha nu en särdeles bra onsdag

Comments

Channal said…
God morgon kära Annika! Grattis till dina 35 år och 32 år som gift med din bästa Peter!

Vilket underbart och nostalgiframkallande inlägg! Så fint du beskriver kontrasterna mellan då och nu! Tänk hur mycket vi har fått vara med om i den tekniska utvecklingen på bara några decennier. Det är nästan svårt att greppa hur stort det faktiskt är. Jag blev särskilt berörd av dina minnen av brevväxling, de där handskrivna breven och de inspelade blandbanden som var fyllda med omtanke. Tänker på Annas Spotifylista som hon har suttit och gjort! Lite som blandbanden vi spelade på kassetten.

Jag hade många brevvänner! Så mycket kärlek och tid låg bakom varje kommunikation. Samtidigt är det ju fantastiskt att vi idag kan prata med våra nära närsomhelst, och gratis! Idag har jag bloggen där jag skriver i bloggvärlden. En annan tid, en annan värld, men vilken rikedom att ha upplevt båda. Tack för att du delar med dig så levande och varmt! Tack för nostalgitrippen.

KRAMAR till DIG! Anna
Anna i Portugal said…
Back on memory lane, kul! Modemtonen kommer jag nog aldrig glömma, trots mitt teflonminne. Och skriva brev och vykort var verkligen något speciellt, kanske därför jag försöker hålla det vid liv lite fortfarande.

Visst är det häftigt vilken förändring det blev med digitaliseringen och som utlandsboende som ung med allt vad det innebär måste det varit en enorm revolution för dig. Så bra att relationer kan skötas digitalt och utbudet som du nämner är fantastiskt. Kram
Yvonne said…
Brev skrev man på den tiden, nu får man knappt ett enda brev i brevlådan, på sin höjd reklam. Julkort och påskkort är också ett minne blott att få i brevlådan, allt går digitalt och portot kostar noll, motför att skicka med Postnord som bara höjer och höjer portot.

Ringa var ju dyrt överlag, lite billigare på kvällen men fasta avgifterna var också dyra. Dottern pluggade spanska i Malaga efter studenten och körde med "collect call" och en röst som frågade om vi betalade för att ta emot samtalet, vi sa nej varje gång som vi kommmit överens om och så ringde vi upp till det numret hon ringde ifrån för det var billigare att vi ringde än att hon betalade från en automat eller vad det var. Till slut kom nog Telia på vad vi höll på med, men då hade året gått och det var dags att komma hem, ha, ha.

Filmrullar, ja det är också något man minns och ibland hade inte de inte "fastnat" rätt i kassetten och inga bilder hade blivit till. Rätt dyrt att framkalla film också.

Fantastiskt är det med all teknik och det allra bästa är nog email och ringandet och såklart bilderna man tar med sin telefon och har sparade i molnet. Böcker läser jag fortfarande med en i handen vilket ställer till problem då våra bokhyllor (ca 10 st höga Billyhyllor) är proppfulla och slänga en bok är svårt. Har skänkt massor till en loppis här i Åkersberga men de kan inte ta emot mer i perioder så jag ger till en granne som sen ger vidare till sina vänner och det känns mycket bättre att fler läser
samma bok än att den slängs.

Tack för en tillbakablick i tiden och man blir påmind om hur det var då och hur det är nu. Väldigt kul

Kramar och tack!
Anonymous said…
Ler igenkännande när jag läser om filmrullar.. det var verkligen "lylligt" med en 36 bilders... ha ha och tänk kameran som man köpte till fyrkantiga blixtar och satte på toppen och då hade man fyra blixt tillfällen.. och att man vevade tillbaka filmen och stoppade ner i en rund ask och skickade in... ja jäklar..
/Hälsningar Vendela
Får säga grattis till dina 35 år där borta.
Tänk när man fick brev i lådan, det får man aldrig nu.
Så mycket som har ändrats som man aldrig skulle kunna trott för 35 år sedan.
Ha en bra dag.
Kram Carin
Annika said…
Anna: Tusen tack för att du gillar det här inlägget. Det är ju sådana skilnader på nu och då. OCH snabbt har det GÅTT!!
Ja, att få de där blandbanden var stort, och inspelningar från radion. GISSA om hag lyssnade med andakt. SÅ mysigt. Ja blandbanden var vad listor (som den Anna jobbade med) är dig på olika plattformar. Idag kan man skicka en blandlista till ngn, då var det blandband. OCH sen, det där att bränna CD-skivor. Det kom senare, men det gick det med.
Anna, visst är det BRA att vi levt i bägge världarna, både före och efter internet. Jag är glad att vi inte att internet under tonåren. Läser idag hur kämpigt många tonårstjejer har det.
De handskrivna breven tillhör en svunnen tid. Men vad roligt det var. Bloggarna idag, de är guld.
TACK för dina fina ord. Kramar!!!!
Annika said…
Anna. Tack vännen!! Ja den tonen ja ... glömmer den heller aldrig. Den sitter i minnesbanken. De handskrivna breven och vykorten var mkt speciella och roliga. Både att skriva och att få. Det är bra att du håller i det lite, Anna. Det var så fint då du skickade vykort till alla Bloggbrudar. Det har skett en otrolig revolution på dessa år, 35 år. Vilka steg som tagits. OCH nästan alla till det bättre. Vill absolut inte gå tillbaka i utvecklingen. Kramar till DIG!!
Oj oj, så mycket igenkänning här <3 Visst har det förändrats på både gott och ont... haha, minns verkligen den där tanken när man satt och blurrade i telefon men nån för stunden oerhört intressant person och man lekte med tanken att "tänk om man kunde se varandra när man pratar, wow!!" ...och ja, det kan man numera, gratis dessutom...otroligt ändå.
Brevväxling var såå mysigt, hade många brevvänner både i och utanför Sverige :)
At fota digitalt versus analogt ör ju som natt och dag förstås, men visst känns de analoga fotona ibland mer värda på nåt vis, man fångade ett dyrbart moment som sen bevarades väl i ett fotoalbum, nu har man ju så många foton så man nästan glömmer bort dom tyvärr.
Jag är glad att jag tillhör generationen som har levt i både den analoga, såväl som digitala eran, och verkligen kan uppskatta dom på olika vis, och se både för och nackdelar med båda :)
Grattis till dina 35 år i USA, och 32 år med maken <3 (Vi hade 34 år häromdagen :)
Härlig läsning!!
Bamsekram till dig <3
Annika said…
Yvonne: SÅ sant!!! Numera är det bara skit i brevlådan, reklam och räkningar. Typ. Sällen och aldrig ligger ngt kul där. Därför hämtar jag inte posten mer än typ en gång i veckan, haha. Vi har låsta postfack. Det är sant, jag fick nog inte ett enda julkort i julas. Skickade inga heller. OCH har inte gjort på åratal. Ett minne blott numera. Förr skrev jag väl valda julkort till alla jag känner. Numera, inget alls.
Collect call minns jag också, och jag nyttjade det ibland härifrån. smart att ni ringde upp istället. This is a collect call from Annika, will you accept the charges? Minns det mkt väl.
Smart smart av er att göra som ni gjorde. Telia kom inte i tid, hahahahaha. BRA det!!
Det kostade såååå mkt att ringa utomlands förr, inte klokt.
Film och framkallning ja, det var dyrt!!! OCH ja, om man inte var försiktig och filmen fick ljus på sig kunde några bilder förstöras. Ack ja. Saknar INTE alls de där.

Tekniken idag är otrolig. OCH snabbt har det gått. SÅ snabbt.
Ja samtalen och att kunna ha dem gratis är gyllene!! Vilken revolution. Vi betalar ju inte ett smack längre.

Böcker ja, vill inte heller slänga. Vi gjorde oss av med massor av pocketböcker då vi gjort drinkhörnan i vardagsrummet istället. Använde oss delvis av The Little Free Library som finns lite här och där i grannskapet, men nog slängde vi också. Inte så roligt.

TACK för att du gillade det här inlägget, jätteroligt. Kramar!!
Annika said…
Vendela: KUL att du känner igen mycket :). Ja, 36 bildersfilm var en ren lyx. SÅÅÅÅ många bilder, liksom. JUST det, instamatic hade de där fyrkantiga blixtarna, ja! HA minns det så väl. Those were th days. TUR att utvecklingen gått framåt där. :-)
Annika said…
Carin. Brukar räkna från 93, men ja jag kom hit för 35 år sen första gången. Inte klokt så länge sen nu. Det var ju mysigt med brev i brevlådan, så spännande att kolla. SÅÅÅÅ mkt har ändrats på så kort tid. Det mesta till det bättre. Ha det bäst och stora kramar!!
Annika said…
Sara: ja tänk vilken revolution det skett på 35 år. Inte klokt egentligen. det mesta till det bättre.
DET minns jag också, Sara. ATT det där med bildtelefon var en ren utopi. Kommer du ihåg från A till Ö där ugglan Helge på taket hade en bildtelefon, det kändes som rena rama fantasin då, haha. Minns att jag brukade önska att det fanns en telefon man kunde ha med sig ... little did I know ...

ABSOLUT Sara, de där gamla analoga bilderna ... de sattes in i album. De finns kvar. Det var roligt att titta i folks album. Det är absolut inte samma sak att kolla in ngns mobil.

Jag med, så glad att jag växte upp utan allt detta. Känna liksom sunt att jag var runt 30 då det kom in i mitt liv. men nu gillar jag det.

Kramar och tack, Sara!!
Cari said…
Vilket härligt nostalgiskt inlägg. Älskar det. Så många minnen.

Så ung du var då du reste till USA för jobb. Häftigt. Och så bra det blev. Grattis till dig och Peter för era år tillsammans.

Vilken teknikutveckling de senaste åren. Nästan obegripligt. Och ibland kan jag sakna att mobilen med kamera fanns då våra barn var små. Vissa år har vi inte så många foton ifrån. Och inte är det säkert att man har koll på datumen heller. Dethar man ju nu. På sekunden till och med.

Anonymous said…
Minns den där tonen när man kopplade upp sig. Ha ha ha! Nostalgiskt! Saknar breven fast jag kommer inte för mig att skriva. Inte ens julkort. Kramar Marika
BP said…
Hahaha! Jag har nog gått samma utveckling som du, men vi skaffade vår första dator en Sinclair Zx10 och sedan en Spectrum i början på 1980-talet. Den första "riktiga" datorn var en stationär väldigt tung stationär PC. Tror det var en IBM.
Ja, även jag fotade med "riktig" film, men ägde aldrig en systemkamera. Det gjorde min man. Jag har alltid haft kompaktkameror. Och filmerna var ju lika dyra för det. Agfa-filmer till exempel var alltid rödstickiga, så de skippade jag. Kodak var väst. Fuji billigast.
Det var rätt mysigt ändå när jag tittar tillbaka - hahaha:-) Vi genomgick i alla fall en riktig utveckling på teknikområden om man säger så. Nu är det AI generationen som tar över;-)
Anonymous said…
Ja, visst har tekniken utvecklats! Tänk vilken skillnad nu, och jämfört med när du först kom till USA. Ibland tänker jag på vilken skillnad det är mellan nu och när jag bodde i Österrike, höstterminen 2004/2005. Förvisso länge sedan, men det är ändå märkligt att tänka på saker som att...
... det inte fanns trådlöst nätverk på studenthemmet, utan bara fast uppkoppling
... jag tyckte att det var ONÖDIGT (!!) att skaffa den där fasta uppkopplingen, för jag bodde ju "bara" (bara?!!) 10 minuter från universitetet, där jag kunde använda datorerna (inom parentes: på söndagar var universitetet stängt, men då gick det ju bra att åka till Hauptbahnhof och besöka ett internetcafé där, tyckte jag)
... Youtube och Spotify inte fanns
Jag är SÅ glad att jag bodde där, i Österrike, innan smartphones och trådlösa nätverk, för p.g.a. avsaknaden av detta, och p.g.a. att vi inte hade något tv i vårt "allrum", så umgicks vi verkligen, på ett sätt som vi inte hade gjort annars. Själv vet jag att jag till 100 % varit mer på mitt rum om jag hade haft dagens teknikutbud.

Minns för övrigt också den där uppkopplingstonen! Ibland tog det extra lång tid, och ibland fick man testa flera gånger. Det var tider det, haha. ;-)
Elisabeth said…
Glömde: Det du skriver om 36-bildersfilmer är verkligen så sant! Minns att vi tyckte att pappa (det var alltid han som fotade) hade tagit många bilder om han tagit slut på en sådan rulle under en semestervecka. Nu är det minst sagt annorlunda. Och ändå kan jag så väl minnas resor från min barndom genom att titta på de där 36 fotona...

Och, för att svara på dina frågor i kommentaren till fredagens inlägg (klart jag läser dina svar för övrigt, jag ser alltid fram emot att se vad du skrivit!): Ja, jag försvann några år. Tyckte att jag misslyckades med allt, medan bloggvärlden var så lyckad. Men jag är så glad att jag vågade börja kommentera igen.
Elisabeth said…
Anonym är Elisabeth. Fattar inte varför jag blev anonym!
Monnah said…
JA du, tänk så mycket som här hänt på de här 35 åren! Jag är så tacksam över tillgängligheten, både gällande kommunikation, musik och annat, men samtidigt kan det bli överväldigande. Jag har svårt att välja, så ibland blir det varken hackat eller malet... Det där att ringa hem då det var billigare minns jag. Vi bestämde att ringa på söndagar. 8 kr/minut, det var skitdyrt, så vi pratade bara kort med våra mammor. När mejlen kom var det ett stort lyft och bloggen är i sanning något av det roligaste jag hållit kvar i. Det ska bli intressant att se vad som händer framöver. Jag har förutspått att vi går mer tillbaka till den lilla världen, fast där har vi fler personer som är utspridda runt omkring i världen. Tack för din roliga nostalgitripp! Kram kram!
Annika said…
Cari: TACK Cari, så himla kul att du gillade det här inlägget. Njaa var väl närmast antik i aupair-sammanhang, 24. Och 27 då jag gifte mig och verkligen flyttade hit. Så inte superung precis. Vilket jag är glad över.
Jag vet, teknikutvecklingen är sanslös. Och fort går det. Jag vet, tänk om vi haft kamera i mobilen då våra barn var små. Å andra sidan är jag glad att vi inte satt och glodde ner i lurarna i lekparker och andra ställen, vilket man ju ser hela tiden idag. Men ja, vilken frihet idag när vi har kameran med oss hela tiden. Allt finns med i den infon, datum, tid och plats.
Och tack för ditt grattis, så glad att jag har min P.
Annika said…
Marika: Haha ja, den sitter som inristad i hjärnan-tonen när man skulle ut på nätet. Kan sakna breven också, men å andra sidan är det ju toppen som det är nu med. Jag md, inte ens ett julkort ... Kramar!
Annika said…
BP: WOOOW vad tidig du var med dator!!! Körde ingen på den tiden som hade en sådan. Kul att ni var så tidiga.
Inte jag heller, har aldrig ägt en systemkamera i analog form. Däremot kompaktkameror som automatiskt drog fram filmen och drog tillbaka den då rullen var full. Ja jäklar vad dyrt det var md filmrullar. OCH framkallning.
Absolut, glad att jag har alla fotoalbum hag gjorde. Det är så kul att titta i dem ibland. Att sitta och se bilder i ngn mobil är inte riktigt detsamma. AI, gud ja ... Jag låter väl väldigt gammal nu, men jag är rädd för AI.
Annika said…
Elisabeth: Helt galet vilken utveckling som skett, och på väldigt kort tid. OCH som du säger, bara på 20 år! När du bodde i Österrike. Tekniken har tagit jättesteg. Exakt, när kom egentligen wifin in i allas liv?? Jag minns ju exakt det du minns också. Nu känns det som eoner av tid sedan. Internetcaféer ja, men minns dem!!!! Herregud JA! Brukade använda mig av dem då jag var i Sverige (innan mina fldrar hade dator). Nej, det var OK att åka in till ett av dem, hehe. FINNS sådana kvar??
Minns du YouTube i början? Det var bara musikvideos där. Och idag, ett himla orakel om man vill se hur ngt går till, haha. PLUS alla duktiga kreatörer som finns där.
Exakt Elisabeth, fast du är 18 år yngre än jag så har du ändå levt i den tid innan allt detta fanns, du gick i skolan utan internet och du var ung vuxen utan. DET är så bra, för visst var det annan gemenskap då. Det var bra för alla att få vänner på det sättet. Som du säger, idag hade det varit annorlunda. Och uppkopplingstonen, vi som vet vi VET!! :-D
Blogger gjorde dig anonym, ibland lever Blogger sitt eget liv.
Annika said…
Elisabeth: HAHA, ja jösses JA!! SÅ sant. Just det, var man borta i fem veckor kändes det maxat att lämna in en film på 36 bilder för framkallning, hahahaha. Gud, jämför mot idag. Fast ja, det är ju sant. Det var ändå mkt mer genomtänkt än idag på ngt sätt. Nu fotar vi ju allt. Kommer hem efter fem veckor med flera tusen bilder hehe.
Just det, och jag uppskattar som FAN att du läser svaren, ska du veta. Då känns det ännu mer som en dialog. TACK för det. Minns då du försvann, jag saknade dig och din blogg. Sen kom du igen, och det är jag sååå glad för. Och bloggvärlden, tja ... allt syns ju inte där precis. Men så tänkte du nog inte då. Glad att du på alla sätt är på en mkt bättre plats i livet nu.
Annika said…
Monnah; Otroligt så mkt som HÄNT på dessa år! jag med, sååå tacksam över allt som finns idag och hur det krympt världen. OCH gjort allt så mkt lättare.
Men visst, det var liksom inte alls samma skval då som det är nu. Som du säger, det blir så mkt att det till sist inte riktigt går att välja. Och mer på kommande. Söndagar var det billigare taxa, absolut. Det var sååå dyrt att det gjorde ont.
Mailen, en revolution!! UNDERBART på såååå många sätt. Bloggandet, bara BÄST! Den som kom den ideen borde få pris, haha.
Hoppas ändå du har rätt, Monnah, jag skulle nog gilla om det blev mer "den lilla världen" på många sätt. Tror också att det kommer ngn motvikt till all SoMe som finns idag. TACK för att DU gillade. KRAMAR!"!
Jossu said…
Ditt inlägg fick mig att tänka på vad som hände i Panama på mitt hotell. Ett yngre par bad mig fota dom med en gammal kamera med filmrulle. Alltså vilken nostalgi jag hade i min hand! Och det kändes så konstigt att dom inte skulle kunna se hur bilden blev förrän rullen framkallades.
Första tiden med internet var verkligen tålamodskrävande. Jag minns hur lång tid det kunde ta att ens få se en bild. Bit för bit, uppifrån och ner dök den upp på skärmen.
Annika said…
Jossu: ÅÅÅ du fick fota med en riktigt analog kamera. Idag känns det så märkligt att behöva vänta på framkallning. Men Peters unge systerson fotar mest och helst analogt han också. JA!! HAHA, det tog sååå lång tid för en bild att laddas upp, haha.