Skärtorsdagen, Abstinens? Poddslir.




Hej på skärtorsdagen!


* Skärtorsdag

Kallas för Maundy Thursday här i US.
Såklart uppmärksammas den inte, men så heter den. Inga påskkärringar kommer att knacka på. Nej, det är ingen här som ens vet att sådana häxor existerar.

Men jag hoppas att ni som bor i den höga Nord ska få besök av sådana idag.
Minns med värme hur KUL det var att gå påskkärring på skärtorsdagen då jag var liten. Vi klädde ut oss, vi hade ritat påskkort som vi gav till dem vi knackade på hos.
Minns att vi mest fick mynt. Kan inte minnas att någon gav godis överhuvudtaget. Det var småpengar vi fick.

Hur minns du det?
Mynt?
Godis?
OCH vilken dag gick ni påskkäringar? Skärtorsdagen?
Vet att det är tradition med påskkärringar på påskafton också i vissa delar av Sverige.

Men skärtorsdag är det iallafall idag, och jag hoppas att ni alla har det riktigt mysigt.



 

Bild från Pixabay


* Abstinens?

Har du abstinens nu när The Pitt är slut för säsongen?
The Pitt som KAN vara den bästa sjukhusserie som någonsin gjort. Finns på Max och den är älskad av många.
OM du inte sett den, ja isåfall har du femton fantastiska avsnitt framför dig.

MEN vi har upptäckt en annan sjukhusserie som verkligen håller måttet den med--The Resident. Serien  finns på Netflix. 
Det var Karolina som först tipsade om den. Sedan vet jag att min kära läsare Yvonne också har rekommenderat den!

OCH ja, den levererar med bravur. Visst, vi får oss till livs lite mer av läkarnas och sköterskornas privatliv, och bakgrund, i denna serie.   Mer privata draman överlag.
MEN det är en fantastiskt bra sjukhusserie som följer AT, ST, övriga läkare och sköterskor på ett sjukhus i Atlanta. Det är inte bara på akuten vi rör oss, utan även på kirurgavdelningen och på cancerkliniken.

Jag ger denna serie högsta betyg.




Screenshot.


* Podden som slirade … 

Igår tänkte jag lyssna på ett avsnitt av Karlavagnen på P4 medan jag tog min morgonrunda.
Jag lyssnar ju nästan alltid på något podd, eller något radioprogram, då jag är ute och går. Tycker om det. Mest lyssnar jag på Sveriges Radio. TACK för att den tjänsten finns.

Jag klickade på avsnittet och det bara förde mig till P4+, alltså den kanal som finns “för de lite äldre”. Jag försökte igen, men samma sak hände, det var någon musik på P4+ som spelades istället för den podd jag vill lyssna på.
Det var en massa gamla låtar på rad, bara musik.
HA, jag började tycka att det var riktig trevligt faktiskt. Det var en massa låtar som det var sååå länge sedan jag hört. En del var nya för mig. Det var en blandning mellan svenska och engelska. OCH de gjorde mig så glad. En trevlig “hiccup” med andra ord. Oväntad.

Nu har jag lagt till P4+ i min lista på Sveriges Radio också.
Jodå, jag går mer och mer över till “de äldres” sida. Fniss.

Fast jo, jag lyssnar faktiskt på en del program från P3 också, som Verkligheten. Ibland, om jag känner mig modig, lyssnar jag på Creepypodden också (P3). Men ett varningens ord, den kan vara mycket otäck.

När jag broderar lyssnar jag på När man talar om trollen via Spotify. DEN är härlig, handlar om gammal folktro, det övernaturliga, väsen och legender. Den är mindre otäck än vad Creepy-podden kan vara. Älskar den.
Har till och med blivit medlem på deras Patreon-sida. Det är en perfekta podden att lyssna på medan jag sitter med nål och tråd.

För övrigt lyssnar jag nästan uteslutande på vanliga P4 när jag är ute och går, jobbar i trädgården eller städar.

 

Screenshot



***


Med detta önskar jag dig en mycket bra skärtorsdag!

Comments

Yvonne said…
Ja, nu börjar påskhelgen här och det är rusning i affärerna efter påskmat, var det redan igår kan jag säga. Många "sommargäster" som handlar på väg mot sina sommarhus i skärgården som stannar till och bunkrar upp varor inför helgen.

Här har vi sett Pitt och nu släpper de ett avsnitt i veckan och är inte helt säker på om vi sett det sista eller om det finns några kvar, det är min man som sköter den biten. The Resident tycker jag mycket om, inte lika "blodig" som andra sjukhusserier utan blandad med privataliv, intriger mm så den serien har allt man kan önska sig. Just nu ser vi på en som heter Pulse som också är amerikansk serie i sjukhusmiljö, riktigt bra den också även om jag inte tycker det verkar vara den roligaste arbetsplatsen på Akuten, ha ha. Klart sevärd är den iaf!

Jag lyssnar aldrig på något när jag promenerar, låter bara tankarna flyga fritt, hi hi.

Ha en jättefin torsdag och få se om vi får besök av några påskkärringar, tror godis är mer vanligt nu när ingen har kontanter eller kanske tar de swish, vi får se :-)
Stor kram skickar jag från Åkersberga

Monnah said…
Vi ska ha lite mysfrukost med ungdomarna innan de drar hem till Danmark igen. Det har varit så fint att ha dem här! Efter det blir det jobb och inredning av verandan. Några påskkärringar har jag inte sett på många år. Dessvärre har denna tradition bytts ut med anskrämliga spökutklädningar till Halloween. I USA kan man åtminstone se en massa härliga och uppfinningsrika outfits denna dag, svenskar tror det bara ska vara zombies och blod… Så nä, jag gissar att påskkärringarna permanent uppehåller sig i Blåkulla numera. Önskar också dig en fin dag! Kram!
Cari said…
Tack för tips om serier på Netflix (den enda vi prenumererar på).

Ett tips på podd/radioprogram är ”Familjehemligheter ”. Det handlar om personer som söker sina biologiska föräldrar, eller syskon. Mycket intressant. Knappt 30 minuter långa avsnitt.

Gomorron!

Jag har aldrig varit påskkärring i hela mitt liv faktiskt, vi firade inte alls påsken på det viset i min barndom utan ur ett mer religiöst perspektiv :)

Radio P4 var det enda vi lyssnade på nu när jag var i Sverige, P3 gillar varken jag eller sonen, alldeles för gapigt och för mycket 2025 helt enkelt :D P1 lyssnade vi också på ibland, gillar att ha det som lågmäld statist i bakgrunden, både P1 och P4 :)
The Pitt har jag inte sett då jag inte har den kanalen, men däremot alla säsonger av The Resident, den gillade jag mycket även om det ibland kanske var lite väl orealistiskt, hehe :D "The good doctor" tycker jag också om i just den genren :)
Ha en fin Skärtorsdag!!
Kramar!

Anonymous said…
Känner också värme när jag tänker på tiden när man var liten och gick påskkärring (skärtorsdag)på området (villakvarter) vi hade lagt mycket tid på att rita påskkort. Vi fick mest godis, någon gång ibland blev det en slant. Man blev glad oavsett! Älskar påsk!
Har sedan länge gått över till radion P1 i bilen. Orkar inte med sorlet från skränkanaler ha ha åldern förmodligen.. Fast ibland får det bli Melodikrysset även i bilen. Har aldrig löst men gillar konceptet med mycket variation av musik och så är det lite mysigt..
Glad Påsk!
/Hälsningar Vendela (född 65)
Här kommer det inte heller några påskkärringar och knackar på.
Mina kompisar och jag ritade kort och knackade dörr och önskade glad påsk när vi var små. Men jag vet att vi både fick slantar och godis när vi gick.
Sedan var det ens egna barn som gjorde det när de var små. Tror det mest var lillgrabben som tyckte det var roligast mot vad tjejerna tyckte.
Ha en fin och bra påskhelg nu.
Kram Carin
Här finns nog inte den traditionen att små påskhäxor kommer och knackar på. Jag är inte säker men jag skulle märka det om det var så, rätt många barn bor nämligen på gränden.
På Åland fanns inget av det där när jag själv var barn...det kom mycket senare när mina barn var skolbarn. Då smög det sig in ..från fastlandets sida. Många finländska barn som bodde på Åland tog in traditionen. Nu är den allmän där skulle jag tro. Roligt är det utan vidare.
Men här, nej, jag tror inte det.
Ha en fin Skärtorsdag!
Kram
Anna i Portugal said…
Jag saknar också Roddy! Jättebra serie, tack för tipset. Den andra du tipsar om gillade jag inte alls början på, så jag gav upp direkt :) Men the Pulse på Netflix gillar vi båda, så det är kul. Inget påskfirande här, annat än att det lär slinka ner en och annan godisbit. Kram
Humlan said…
I perioder så lyssnar jag rätt mycket på poddar och det blir ofta från Sveriges Radio, men jag har också lyssnat på När man talar om trollen, men jag har inte Spotify, så det har inte kommit så många avsnitt senaste året. Jag får väl skaffa Spotify.

Jag kom ihåg att köpa hem lite godis (försöker låta bli godis själv) ifall det kommer några påskkärringar eller -gubbar i dag. Det är väldigt olika här, vissa år kommer det många och andra kommer de inte någon alls.
Jag firar inte heller påsk men i går kom jag i alla fall ihåg att plocka fram en fin gammal porslinstupp som jag har ärvt. Påsken är väl mest för de som har familj som de kan fira med, jag fixar inget bara till mig själv.
Kramar
BP said…
Det var minst 10 år sedan granntjejerna och deras manliga kompisar var barn och gjorde ett besök i vårt hus. Den traditionen har nästan dött ut, eller så beror avsaknaden av påskkärringar på att det endast verkar bo vuxna i mitt bostadsområde eller att vi har portkod/-lås.
Kollade i centrum idag, och där var barnen visserligen ansiktsmålade, men inte som påskkärringar utan som katter...
P4+ visste jag inte ens att den kanalen fanns - ooooops. Jag ligger långt efter med allt vad Netflix, streaming eller serier hette. Senaste (och enda) sjukhusserie min man och jag kollade var House. Den serien var enastående.
Elisabeth said…
Som jag minns det fick vi mestadels godis när vi gick påskkärringar. Intressant att ni fick pengar! Undra vad det kommer sig? Där jag växte upp var påskafton den stora dagen för påskkärringarna, men då vi ofta firade påsk hos min mormor när jag var liten förknippar jag påskkärringar främst med skärtorsdagen. (Inom parentes: Vi kunde åka dit, till min mormor och morfar alltså, redan på skärtorsdagen eftersom mamma var lärare och påsklovet var innan påsk. Ganska ofta var vi där stora delar av påsklovet.) Då gick jag främst till grannarna. Var lite försiktig av mig och hade inte velat ringa på hos okända personer, haha. Här var det för övrigt påskparad idag. Lite roligt att traditionen hålls igång på det sättet.

Visst finns det mycket bra att lyssna på via Sveriges radio! Jag lyssnar visserligen aldrig på poddar när jag är ute och går, men däremot när jag lagar mat, diskar eller när jag gör enklare skolarbete - planering, viss rättning och liknande. Lyssnar också en del på kvällarna, för man somnar ju så bra till radioprogram! Har du förresten lyssnat på Släktband? Det är så fina och intressanta program om vanliga människors livsöden. Tror att du skulle gilla dem.
Susjos said…
Visst minns jag att jag klädde ut mig till påskkärring och gick runt och delade ut påskkort, helst ville man väl ha pengar, men minns att man fick godis också..tror jag i alla fall? Minns inte vilken dag man gick ut?
Här har inga påskkärringar ring på idag, skönt tycker jag! Men vi har ju portkod, så vem som helst kommer inte in...
Har sett 1.a avsnittet av The Pitt, få se om/när jag hinner se fortsättningen. Det tog en stund innan jag kände igen Noah Wyle från Cityakuten!!!!
Ha en fin Glad Påsk!
Varm Kram!
Annika said…
Yvonne: ja det kan jag tro. Rusning deluxe. Precis, kan tro att det är många som handlar hos er innan de drar vidare ut till sina hus i skärgården. Hoppas du har allt hemma och slipper ge dig ut.
Yvonne, det finns 15 avsnitt av The Pitt. Det sista sändes förra veckan. Så du borde ha varenda en att se.
Tycke också jättemycket om The Resident. Alltså verkligen. The Pulse, nu är ni två som tipsat om den. Borde nog ge den en chans.
Undrar om ni fick besök igår? Swish, haha .. ja jösses ... tänk om påskkärringar nu tar det, fniss. Vilken utveckling. Kramar i massor!!!! TREVLIG Påsk!!
Annika said…
Monnah: Låter toppen, Monnah! Mysigt mysigt att inreda verandan också. Sommar hallå!!! Nej, det kanske är så att påskkärringar gett vika för Halloween. OCH precis som du säger, i Sverige har man verkligen missuppfattat Halloween. Det behöver inte var skräck, död och gastar. Det kan vara brandsoldater, nallar och älvor också. Här är det många som inte alls kör skräcktema, utan det är mer hösttema. Men jag vet vad du menar.
Du har nog rätt, påskkärringarna har dragit sig tillbaka till Blåkulla. Ha en fin Påsk, bästa Monnah!! KRAMAR!!
Annika said…
Cari: Varsågod, du kommer att gilla, hoppas jag :-) TUSEN tack för tips. Ska genast kolla in det, åter som ngt för mig. Glad Påsk till dig!!
Annika said…
Sara: Nä, det förstår jag, Sara. Ni uppmärksammade väl inte påsken alls?
P1 gillar jag, har en massa favoriter där. P3, skulle nog inte heller orka med att lyssna live (för gammal för skrik och sånt, haha), men de har en del bra poddar. P4, I like it a lot- The Resident, såååå bra. Men visst, jag märker ju också att det blir lite väl mkt drama (som säkert aldrig skulle kunna ske i verkligheten). The Good Doctor har jag inte sett. Gillar sjukhusserier överlag.
Ha en riktigt Glad Påsk, fina Sara. Kramar från mig!!!
Annika said…
Vendela: DU och min Peter är lika gamla. Och jag ett år yngre än ni. Ja vad mysigt det var med påskkorten, att rita dem och pyssla med dem. Visst blev man glad av allt. En gång minns jag att vi fick ihop fem kronor. OCH det kändes som oändligt mkt pengar. Tror de flesta gav en tioöring eller en 25-öring. Ja tänk vilken avlägsen tid ändå ...
HAHA, det är åldern. Fast i bilen gillar jag musik, för det mesta. TACK bästa Vendela för fin kommentar. Kramar och Glad Påsk från mig!!
Annika said…
Carin: Kan tro det, att det inte finns en enda en i Spanien som hört om det heller. ÅÅÅ vad gulligt att din son tyckte mera om det än dina tjejer. SÅÅÅÅ gulligt ju. Påskgubbe. Carin, önskar dig en lugn, fin och bra Påsk. Varma, varma, varma kramar från mig!
Annika said…
Miss Ellie aka Karin :-) Nej, det tror inte jag heller. De har nog aldrig ens hört om fenomenet. Ja jag undrar när påskkärringar började dyka upp? Ja minns det från hela min uppväxt. Men kanske det kom ngn ngn på 60-talet eller 70. ja en kul tradition som jag ser tillbaka på med värme. Kramar till dig och ha en underbar påsk.
Annika said…
Anna: Jag vet, jag med ... Ni for vi vänta ett tag tills nästa gång vi ser The Pitt och hela gänget. SYND att du inte gillade The Resident. Men ja, jag ska nog ge The Pulse en chans. Ni är ju två som tipsat nu. Yes för godbitar. Anna, ha en underbar Påsk. KRAMAR från mig.
Annika said…
Humlan: SR är ju så bra. Vilken tjänst det är . Uppskattar den så enormt mycket. Humlan, du vet att du kan ha gratisversionen av Spotify. Det enda som är nackdel då är reklam, men annars kan du lyssna på allt. Ja När man talar om trollen är härlig. Gillar den mkt.
Undrar, fick du ngn påhälsning igår??
Nä jag bryr mig inte heller om påsken, så jag förstår dig verkligen. Glad Påsk ändå till dig, kära Humlan!!!
Annika said…
BP: SÅ är det, jag om min mamma pratade om det häromdagen. Att barnen kommer ju inte in i portarna längre. Såklart kan det då inte bli besök av några påskkärringar. Lite trist. Men samtidigt kan jag såååå förstå koder och portelefoner etc. Absolut. House, vet du har inte sett den, men förstår att den är SÅÅÅ bra. Glad Påsk till dig, bästa BP!!
Annika said…
Elisabeth. Ja vi fick mynt, mest småmynt. Om vi fick enkronor var det stort. En gång samlade vi ihop fem kronor. Gissa om vi tyckte det var mkt! HAHA. När jag säger vi menar jag tre stycken. Godis, tror ingen gav oss det. Kan det ha kommit på senare år? Tänker att du är yngre, och att det kan ha blivit norm på 80-talet? Vet absolut inte.
KUUUL med påskparad. Blir glad av att höra det.
Tack Elisabeth, la till Släktband som favorit nu. Låter verkligen som ngt för mig.
Elisabeth, ha en jättejättefin Påsk och njut av allt.
Annika said…
Sus: SÅÅÅ roligt det var att klä ut sig. Ni fick godis ibland alltså? Tror inte det för vår del. Det var småpengar. Nä det är ju så, påskkärringar kommer inte in längre för alla portar är låsta. När vi var barn fanns inget sånt, alla portar öppna. ÅÅÅ du kommer nog att gilla The Pitt. Jag vet, Noah Wyle, det är som en fortsättning på hans karriär från när han var AT läkare. Susanne, ha en riktig God och Fin PÅSK!! KRAMAR!!