This is how it looks right now.




Good morning March people!


Welcome to spring, kids!
To March with its magical light!


I hope the weekend has treated you well. Peter and I had a good one. 
However, my dear hubby had to work a lot due to an upcoming board meeting this week. Before a board meeting Peter is always swamped. However, that should ease up on Wednesday.


We did have time for a walk on Saturday, and I can therefore show you how nature looks right now in the very, very beginning of spring.
It is not pretty, in my opinion. It looks like it has since mid November. But rather soon this beige winter landscape will turn light green and very springy.  From ugly to soooo pretty!






The road you see in this pic is George Washington Memorial Parkway, the Potomac river and DC on the other side of the river.



But as you all know, a nice walk is a nice walk.
And it is always nice to be in nature. Here we are walking in Arlington. We are almost in DC. DC is located on the other side of the river.
Again, I am thankful to live in a place where nature is ever present. For public land (may we keep it. Nothing is certain today, rest assured) and for the rangers working for us. For the volunteers.
Go nature go, go public land go!



We watched the Academy Awards on Sunday night.
The opening act was so incredible. It made me cry.
Ariana Grande and Cynthia Erivo can blow. O MY GOD, can they sing. Goosebumps.
Simply. Damn. Blew. Me. Away.



   



  Have a nice Tuesday!

Comments

Yvonne said…
Tänk att vi redan är inne i mars månad, vart tog februari vägen? Här i Spanien har vi verkligen haft tråkväder och har så fortfarande denna vecka ut om prognoserna stämmer. Blåser dygnet om och det är rejäla vindar och mao inget behagligt uteväder precis. Har försökt mig på 30 min promenader iaf, vissa dagar regn också, men men bara att gilla läget för inget man kan göra något åt.

Det är så häftigt att se när naturen vaknar igen efter vintervilan, det saknar man här i Spanien där det alltid är grönt året om. Hemma såg jag att magnolian redan i börjanav februari hade stora, fina knoppar som är så vackra när knopparna slår ut.

Ni verkar bo på ett perfekt ställe med nära till allt och vi hoppas att det förblir så, men säker kan ni väl inte vara med Herr T och hans gäng :-)

Oscarsgalan tittar jag aldrig på, däremot brukar tidningarna visa alla vackra klänningar och det är kul att se.

Ha en jättefin tisdag säer jag och skickar en stor kram från ett mycket, mycket blåsigt Spanien
Anna i Portugal said…
Det är underbart att ha naturen nära, så förstår du uppskattar det väldigt mycket. Håller med om att träden ser lite kala och tråkiga ut. Jag gillar träd som är evergreen, i alla fall i en blandning med lövfällande. Kram
Monnah said…
För mig är det "tråkiga" en viktig del i det underbara med årstider. Våren hade aldrig haft en så genomträngande kraft om vi aldrig fick se knoppar brista och höra bäckar porla! Det är detta som gör att jag inte bara har fördragsamhet med det bruna, utan också njuter av det. Naturen är såklart inte lika spektakulär i detta skede, men under allt döljer det sig mängder med spännande skeenden. Djur som är i dvala, växter som ännu inte tagit sig upp över de bruna löven, till synes döda träd som bara kraftsamlar.

Visst kan tjejerna sjunga! Håller helt med dig. Jag har dock inte sett det där öppningsnumret, måste göra det. Tack för länken. Den funkar inte här i Sverige, men jag kan ju leta upp den på YouTube. Kram, kram!
Nu just ser mars ut som mars ser ut hos er...jag tänkte spontant på att nu får ni se våren anlända bit för bit i naturen, se hur allt vaknar till liv...tills det är fullständigt grönt och skönt igen och prasslandet av allt som gömmer sig under allt.
Och snart är det din födelsedag också..kom jag på. Vårflickan Annika.
Ha en finfin tisdag!
Kram
Gomorron!
Jag håller med Monnah, det finns en slags skönhet även i det där lite gråa, spröda, kanske en förväntan på vad som komma skall, som gör det vackert :)
Jag älskar den här tiden uppe i bergen nu, när man ser dom gråa, spretiga träden försiktigt, knoppas, de leriga stigarna, doften och känslan av nyuppvaknande <3 Vackert på sitt sätt <3
Stor kram!!
Så fint och vacker att bo så nära naturen som du gör.
Och vem gillar inte den fina gröna färgen som naturen skiftar till när våren är i antågande.
Kram Carin
Humlan said…
Jag instämmer med flera här ovan, jag tycker om den här tiden, jag vilar i det sovande lugna landskapet samtidigt som det känns som naturen håller på att vakna, man ser några knoppar, något grönt som sticker upp och doften ändras. Jag njuter av den här tiden även om blåsten som vi har just nu kanske inte är den skönaste.
Ni bor verkligen på ett bra ställe med nära till både natur och stad. Det såg ut att vara en skön vandring trots att naturen fortfarande vilar.

Jag såg inte galan, men har sett några bilder på klänningar vilket alltid är roligt.

Ha en bra dag
Kramar!
Channal said…
Kära Annika! Min helg var inget kul! Har leget sjuk och sen Trump på det! Usch!!

Visst är det underbart att få bo nära naturen! Håller med, naturen den är ful just nu! Lite smutsig så där... precis som alla bilar! Men snart så vaknar allt det ljusgröna! Ljuset på våren gör nästan lite ont! Det är strakt och man ser allt!

Jag har sett klipp från Oscarsgalan! Otroligt vackra skira klänningar de bar. Väldigt mycket transparent. En del såg ut som brudklänningar. Vill se filmerna som har blivit nominerade. Alla är vinnare. Kände lite för Demi Moore.

KRAM till DIG! Anna
Annika said…
Yvonne: Jamen jag vet, det är helt galet så fort det gått. Februari fullkomligt bara gick upp i rök. Så ni har så dåligt väder nu, inte kul. Min bästa vän är i Malaga, hade önskat henne lite värme och ljuvlighet, men ...
Som du säger, bara att gilla läget ändå.
Just det där me grönt året om, inte ens chans här. Förstår att du tycker det är härligt att det allt är grönt när ni kommer ner till Spanien.
So far so ... Men imorrn ska jag faktiskt skriva om hur jag känner angående sittande prez.

Skickar stora kramar från ett soligt Reston till dig på din blåsiga plats.
Annika said…
Anna: Jamen det är verkligen så härligt att alltid ha den tillgänglig. Visst, allt ser SKITTRIST ut nu, beige och brunt och grått. ISCH. Vinterfärger. Men snart så. Kramar!!!
Annika said…
Monnah. Så väldigt sant, det beiga banar väg för det vackra som komma skall. Det är väl så att vi uppskattar det ännu mer då det ljuvliga kommer. Jag kan också njuta av lugnet med kala träd. Drömmer inte om evig sommar, och har aldrig gjort.
Ja, se klippet ... det är gåshud och det är rent fantastiskt!! Det gav mig tårar i ögonen. OK, länken funkar inte utanför US. Men ja, leta upp det på YT. Kramar!!!
Annika said…
Karin: Ja det är ju faktiskt väldigt härligt, just att se naturen sakta vakna. Eller snabbt, om det kommer en värmebölja. Det är mysigt när allt vaknar.
JAAA, jag fyller snart år ... har inte firat min dag här sedan 21 så det blir lite kul. Varit i Sthlm de senaste tre åren i mars.
TACK detsamma fina Karin, ha en jättebra tisdag. Kramar!!
Annika said…
Sara: Men ja, det är sant. det ligger ngt vilsamt i det, det har jag alltid tyckt. Och sen blir det fint när man ser hur allting blir grönare och det börjar blomma. Precis, som hos dig i bergen, inte dumt. Kramar!!!
Annika said…
Carin: Är för evigt tacksam för det, närheten till naturen. Ja, så fint när det börjar grönska och den där gröna slöjan kommer. Kramar!!
Annika said…
Humlan: Det är sant, det ligger ett stort lugn i vinterfärgerna och vinterskogen. Det tycker jag med.
Just nu på gränsen till att vakna inför våren. Just doften, som du säger, så speciell. Ja jag är så tacksam över att få bo här där naturen ligger runt knuten. Och tacksam över att det finns så många platser att åka till. Jag är glad så länge det går.
Ha en jättefin dag!! Kramar!!
Annika said…
Anna: Nej, inte vara sjuk! KRYA. Imorgon viker jag ett inlägg åt D'T och co ... Fredagen var en efffing dissaster. Färgerna, börjar lessna på vinterskruden nu ... in med vårgrönt, haha. MEN det går inte gå för fort.
K säger att Anora är en helt fantastisk film, ska se den asap. Älskar att se klänningarna på Oscars. SOM jag hade unnat Demi Moore en Oscar.
Krya krya och KRYA. Många kramar från mig!!
Elisabeth said…
Jag är lite udda, för såhär års (ja, även tidigare under vintern, har ju som du vet inget intresse av snö!) tycker jag om de färger naturen har på dina foton. Tycker att det är så vackert med marssol mot det bruna fjolårsgräset! Om man sedan kryddar det hela med några snödroppar eller krokusar som lyser upp blir det ännu bättre.

Däremot är det inte roligt de år våren är sen, och naturen har dessa färger när den borde vara grön. Men den här tiden på året uppskattar jag dem verkligen!