Just nu!




Godmorgon!


Så blev det onsdag igen.
Vintern börjar lida mot sitt slut. På lördag är det första mars och just därför är det då—VÅR!
Jomen, våren börjar alltid den första mars. Alltid.
Sommaren börjar den första juni, hösten den första september och vintern den första december. Här envisas de ju med att en ny årstid börjar vid jämningarna. Nope, inte i min bok, hehe. Så, snart är det alltså vår oavsett allt.


Gillar morgnarna nu, de börjar bli så vackert ljusa och jag kan ge mig ut på mina rundor långt före klockan 7. That I like! 


Men idag ska vi ägna oss åt en riktigt gammaldags blogglista.
Minns ni när bloggandet var ungt och friskt på det glada 00-talet? Då när listor stod som spön i backen på allas bloggar. Så kul ju!
Än idag poppar listor av det här slaget upp hos bloggvänner då och då. Det tycker jag är jättekul. Igår hittade jag denna hos min väldigt kära vän Anna i Portugal.


Så nu kör vi!


Vad jag jobbar med.

Jag är ju en sådan där hemmafru som är vanlig på denna sida pölen. Det utan att någon lägger minsta värdering i det. Så lever de flesta av mina svenska tjejkompisar här likaså, och många andra med oss, ingen unikt på något sätt med andra ord. Det ifrågasätts inte ens här, vilket det görs hemma i Svedala. Jag behöver aldrig försvara det här valet för någon här. Det är enormt skönt.
Jag har lyckan att kunna ha det på detta vis, och det är absolut inget jag tar för givet. Tack vare detta har jag kunnat uppfostra en dotter som har sina rötter, stadigt, i två länder och som är totalt tvåspråkig. DET är en stolthet både för Karolina och för mig, dessa språkbad hon fick under långa somrar, och ibland vintervistelser, i Sverige och svenskfinland.
Tack vare detta har jag kunnat vara med mina föräldrar så mycket som jag har varit genom åren, hjälpt dem, bott med dem, skrattat med dem, haft roligt med dem, men det har även funnits många mörkare stunder, förstås. Dock, som jag brukar säga— jag ångrar inte en enda av mina många och långa resor hem till Sverige (och Finland).

Faktum är att jag kan göra den här listan lång av fördelar. Det går att leva på en lön här, om din partner har ett någorlunda välbetalt jobb.  Och kom detta ihåg--jag har allltid sagt att ska man bo i US är det lika bra att se till att du, eller din partner, har ett välbetalt jobb från början, annars är det svårare.
Med en lägre lön har man det mycket, mycket bättre i Sverige.
Den lön jag skulle ha haft om jag yrkesarbetat hade vi inte kunnat leva på. Den lön som en dekoratör har. Eller den lön som en som jobbar på Montessoriförskola (eller valfri förskola för den delen) har.
Nej, jag är mycket ödmjuk inför den livstil jag för. Jag tar den (som tidigare sagt) heller aldrig för given. På något sätt.

 Innan jag fick Karolina arbetade jag som dekoratör på varuhuset Lord and Taylor. Det var jätteroligt, och jag trivdes så bra. Jag jobbade även extra där ibland sedan hon fötts. I ett par år hoppade jag in och hjälpte till med julskyltningen.
Fast mitt första jobb här i US var på en förskola, en Montessori. Där träffade jag världens bästa chef Laura, som än idag är min kompis.

Saknar jag att jobba utanför hemmet? Nej, det gör jag inte. Skulle jag arbeta idag skulle jag göra det på frilansbasis.

Och den här bloggen? Den är förstås sedan måååånga år som ett jobb för mig. Det är så roligt!


Vad jag läser. 

Jag läser något hela tiden. Just nu läser jag den tredje boken i Viveca Stens Åre-serie. Jag gillar Viveca Sten mycket. Men serien på Netflix tyckte jag inte speciellt mycket om, snacka om att helt förvränga Vivecas böcker, en skymf ju. Hon kan ju inte vara helt nöjd med serien själv, tänker jag.
Innan dess läste jag Ruth Kvarnström Jones hela Halleholm-serie. Den var okej, men jag gillar hennes historiska romaner mer.
Sedan jag blev med Kindle läser jag mycket mer. Det är en enorm lyx att kunna ladda ner svenska böcker direkt på den.
Om jag vant mig vid att läsa på platta? GISSA om jag har, numera tycker jag nästan det är lite jobbigt att hålla i en vanlig bok (lite överdrivet, men …)

Läser också tidningar via appen Readly på min platta. Hello! Så lyxigt att ha en hel radda svenska tidningar där som droppar in med jämna mellanrum.
Att läsa magasin på platta? INGA problem det heller. Tvärtom!

Däremot grunnar jag på om vi ska säga upp vår papperstidning. Alltså Washington Post som vi har som morgontidning sju dagar i veckan. Jag tror vi ska börja ta den helt digitalt.
Just nu nyhetsbantar jag. Peter också. Vi orkar inte läsa om all skit som sker i vårt land nu. Det är bara för deppigt. Men mer om det i ett kommande inlägg som helt ska handla om hur läget är här i det stora landet i väst nu.


Vad jag längtar efter

Jag längtar efter att träffa Karolina igen. Har inte träffat henne sedan i början av januari. Nu tycker jag hon ska komma hem igen och hälsa på sina gamla föräldrar, haha.

Vår kompis Keith bokade ett hus på OBX i sommar. Redan nu ser jag fram emot resan dit. Vi var inte där i fjol, och jag känner att jag behöver min OBX-fix varje sommar.

Vårlängtan? Lite kanske, men det får inte ske för fort. DET är alltid min mardröm att den ska slå ner som en bomb. Det och att det ska frysa på igen och därmed förstöra blomningen. Det har hänt titt som tätt genom åren. NOT fun! 


Vad jag lyssnar på

Jag lyssnar på radioprogram eller poddar då jag är ute och går, eller då jag städar eller jobbar i trädgården.
Igår lyssnade jag på “Are you a Charlotte?”, det är Kristin Davis (från Sex and the City) nya podd. Den handlar om åren med SatC. Lite halvkul, men en aning forcerat. Vi får se om jag forsätter. Älskar ju Sex and the City, men vi får se om jag orkar med denna podd i långa loppet.
Det var Karolina som tipsade mig om den.

Vad gäller musik är det mest på helgerna jag strömmar mina Spotifylistor. Jag har ganska smörig, gammaldags musiksmak. HA!
Peter är den i familjen, och Karolina såklart, som aktivt lyssnar på ny musik. Jag har liksom fastnat i det jag lyssnade på som ung. Eller sån musik som jag var lite för ung för då det begav sig, som väldigt vuxen 70-talsmusik. Love it
Min wrapped lista över året på Spotify var skrattretande, haha. Granny music, eller vad den kallades för. Fniss, men det är okej.
Fast ett kan jag säga, det är många av mina vänner som vill ladda ner min största lista på Spotify. Bara det är bevis på att jag inte är ensam, så're så.


Vad jag äter

Försöker äta så nyttigt och bra jag kan under veckorna.
På fredagar och lördagar äter jag precis vad jag känner för.
Lagar då mat med med både smör och grädde. Äter inte så mycket godis längre överhuvudtaget. Men jag är galen i god comfort food.
Under veckorna lagar jag mat efter Viktväktarna. Gillar deras recept, och deras mat. Äter några frukter varje dag, äter ingen frukost, en lättare lunch och en lagad middag. Funkar.
Fredag och lördag? whatever works :-)


Vad jag gör för att må bra. 

Jag är ute i naturen, går mina rundor, kollar in växtligheten och gläds över att jag bor så nära grönområden, skogar och sjöar.
Jag broderar och inser att jag nog är ganska OK på det, samtidigt som jag tycker att det är jätteroligt. Det är för mig världens bästa terapi.
Jag skriver den här bloggen, och jag besöker mina favoritbloggerskor.
Jag läser och ser favoritprogram på TV. 
Träffar vänner.
Trivs väldigt bra i hemmets lugna vrå och jag anser att mysfaktor i hemmet är det bästa du kan ge din själ.


Vad jag har för planer för helgen.

Jag vet inte vad vi ska hitta på. Men något blir det säkert. Vädret ska bli bra, och det är ju första mars på lördag.
Mars, månaden med det vackraste glasklara ljuset och de vackraste skymningarna. Ställ ett levande ljus i ett fönster en kväll i mars i skymningen— och se där, ren magi!


Med detta önskar jag dig en särdeles fin onsdag.
Om du gör denna lista på din blogg, hojta så kommer jag och läser direkt :-)

Comments

Hej Annika,
Så klockrent och härligt att läsa det där du skriver om att vara hemmafru och mamma på heltid. Precis som du så älskade jag att vara just det, och eftersom alla vi kände hade samma arrangemang så var det ingen som dömde och jag hade alltid folk att umgås med. För mig var det den totala friheten. Jag ägde min egen tid och kunde leva ett mycket hälsosamt liv. Jag som nu springer mig sönder och samman i det svenska ekorrhjulet och har något att jämföra med, vet vad jag pratar, till skillnad från alla de svenska kvinnor iSverige, jo, för det är 100% kvinnor som kritiserar andra kvinnor som är hemmafruar och klankar ned på heltidsmammor. Många svenska män önskar i hemlighet att de kunde ha en hemmafru och hemmamamma :-) Så det så! Stressfritt och ett totalt samarbete Men det tankesättet finns inte i Sverige. Här kämpar var och en för sig och när det blir skilsmässa så blir många svenska kvinnorna fattiga ensamstående mammor. Helt galet. Jag är såååå glad för din skull Annika att du kan vara en hemmafru. Love, love, love.....

Härligt inlägg!

Ha det gott.
Stor varm kram till dej!
Anneli
Anna i Portugal said…
Vilka härliga och uttömmande svar du bjuder på! Det var en lista som passade dig ypperligt ser jag, roligt! Och tank för länken! Jag håller med dig om att det är månaderna som styr vilken årstid det är. Här är det vårdagsjämningen som säger när det är vår, i Sverige är det temperaturen... larvigt. 1 mars börjar det! :) OBX, jag behövde googla, ser fram emot ditt besök där så jag får följa med. Ha en fin onsdag. Kram
Monnah said…
Åh, vad roligt det var att läsa detta! Jag känner igen mig i tankarna runt skillnaden i hur man kan leva sina liv och gillar att du presenterar det "värderingsfritt". Detta är ju ett ämne som kan leda till vilda diskussioner. Vi hade våra amerikanska vänner här på besök för några år sedan. Den 16-åriga dottern (idag ickebinär/bisexuell 24-åring) var då inne i feministiska tankar och hade delat många av dessa då hon började ondgöra sig över sin lika gamla kusin som "bara ville bli mamma och hemmafru". Hon spydde galla över kusinen och hennes drömmar. Då frågade jag om hon hade lyssnat på vad hon själv hade sagt minuterna innan. Hade hon inte sagt att den feministiska kampen handlade om att kvinnor skulle få frihet att välja precis vad de ville göra? Hon blev alldeles tyst och sa att hon skämdes och skulle höra av sig till kusinen och be om ursäkt för gallan som hon hade spytt över henne. Det är lätt att ta för givet att ens egna tankar och val, eller icke-val, är samma som alla andra vill och/eller ska göra.

Tack, det var jätteroligt att få följa med i dina tankar runt hur du lever delar av ditt liv! Kram och ha en fin onsdag!
Anonymous said…
Roligt som alltid att läsa om ditt liv over there! Ibland saknar jag bloggarlivet, det var lättare att lära känna bloggarvänner än facebookvänner. Men jag har inte tid (eller ro) att fortsätta med det.
Jag var bara hemmafru i två år, men gillade det. Fast eftersom alla väninnor jobbade blev det lite ensamt ibland. Nu älskar jag att vara aktiv pensionär. Jag tackar bara ja till sånt jag vill göra i firman.
Kram
Bloggblad
Så skoj det var att läsa dina svar på frågorna. Förstår att frågan att vara hemmafru klingar konstigt i öronen mer i Sverige än hos dig.
Idag är jag hemmafru på heltid (pensionär) och jag älskar det.
Kram Carin
Det är ju inget som helst fel i att välja att vara hemmafru när man har möjlighet till det. Det är bara att gratulera tycker jag. Min dotter har varit det rätt länge, även om hon har jobbat lite till och från men det har varit bra för familjen i all synnerhet som en av sönerna har haft det lite tuffare på grunda av dyslexi etc..
Jag hade gärna varit det om jag hade kunnat men jag valde att öppna hembageri för att kunna vara hemma så mycket som möjligt med mina barn och i all synnerhet när de kom hem från skolan. Ett val jag aldrig har ångrat.
Min son och min sonhustru har också gått in för att hon är hemma med barnen..det fungerar så bra och den yngsta mår toppen av det. Jag gillar när folk tänker till och struntar i pekfingrar från andra. Bra jobbat Annika! Tack för trevligt inlägg!
Kramar!