Alltid lika skönt!!
Eller hur!
Här ska vi tydligen få lite snö med tillhörande hårda vindar idag. Så fort jag gått min promenix denna morgon ska jag åka och köpa mat, och vin!!!
Bäst att passa på innan det sätter igång, fniss.
Idag tänkte jag att vi även ska ta oss en titt på årets andra halva.
Förra fredagen la jag ut del ett av min årskrönika.
Nu dags för andra delen.
På många sätt känns det som det mesta jag visar i dagens inlägg NYSS hände.
Somligt känns avlägset, nästan som en dröm …
DOCK, detta är vad som verkligen hände från juli fram till nyårsafton.
Häng med!!
Juli
Jag och Håkan for ut för att fånga solnedgången en kväll. Ren magi!! I slutet av juli bar det så åter av till ...
Augusti
Mysigaste biografen i stan!! Kaskad i Blackebergs Centrum. SÅ himla mysigt med levande ljus i lobbyn, udda möbler, böcker, hemlagad mat och gott bröd. När det inte visas film är det cafe i entrén, perfekt!!
Mamma och jag såg The Father och jag älskade den!
I övrigt i augusti träffade jag många kompisar, jag blev bjuden på middagar hos flera av dem. Jag bjöd också hem vänner till oss. Det hände en del annat på det privata planet likaså i augusti.
Vädret var lagom och skönt. Absolut inte för varmt, det tycker jag är skönt!!
September
Våra sängar i Thor. Badrummet längst bak, köket till höger. Van-life är inte dumt, men kanske att jag skulle vilja ha en storlek större bil nästa gång. Dock, detta gick utmärkt. Vi åt alla våra måltider utomhus. Vädret perfekt hela veckan. Nätterna KALLA. Riktigt kalla nätter var det. Dagarna så behagliga med värme runt 23 grader.
Oktober
Halloween blev en lugn affär. Vi var bara hemma, tog emot strömmen av barn utomhus. SÅ var oktober slut.
November
NU är det jul i mitt hus, bild tagen den 27 november. Granen barrade knappt då vi bar ut den på nyårsdagen. Jag är också väldigt glad över att jag börjar med julen så tidigt som jag gör. Allt vi behövde göra denna lördag var att köpa, och klä, granen!!
December
Tack för att ni hängt med så här långt i detta mastiga inlägg.
Med detta önskar jag dig en fin janaurihelg! Nästa gång vi hörs är det februari!!
Comments
Nu är det snart dags att dra mot flygplatsen, en lunch med goda vänner först, stänga det sista i huset och sen åka iväg. Vi lämnar bilen på en bevakad långtidsparkering på flygplatsen, så det är skönt att bara ta alla väskor och kliva av och sen när vi kommer nästa gång kör de fram bilen och lämnar över den, nytvättad och fin
Stor kram och trevlig helg
Nattbilderna från Finland är otroliga. Åsså visste jag inte att Blackeberg hade en biograf, än mindre att den är så mysig. Här lärde jag mig nåt nytt av dig, som är bosatt på andra sidan Atlanten. Så kan det bli ibland - hahaha:-)
Precis som med förra sammanfattningen var det jätteroligt att läsa denna! Ni har hunnit med så mycket, medan en annan mest bara gått fram och tillbaka till jobbet. ;-) Lite överdrivet kanske, men det känns ibland så och jag är egentligen helt nöjd och glad med det.
Det var verkligen fantastiskt att ni kom iväg både till Sverige och Finland, och dina bilder från Finland är underbara. Roligt att du kunde vara mycket i Stockholm också. Det måste ha nästan varit som att bo där "på riktigt" så att säga. Gratinerade falukorv var förresten en av min favoriträtter när jag var barn. Nu har jag gjort den ibland i vegetarisk variant.
Jag förstår att ni vill göra om er husbilsresa! Det är skönt att bara vara ute i naturen och inte tänka på något annat. Trevligt även med era "vanliga" vandringar i den vackra naturen.
Fotona från ditt hem i Reston är också helt fantastiska, och visst är det underbart att få spendera tid med nära och kära!
Ha en fin helg!
Kram
Jag tänker osökt på den trevliga dagen du och jag hade i Stockholm för några år sedan!
KRAMAR Anna
Och vilket snygg armband på sista bilden!
Tack!
Ja det är riktigt bra att göra inlägg som dessa. Man ser då verkligen vad man har gjort under året som gått.
Sommaren och finlandsvistelsen ffa ser jag verkligen tillbaka på med varma minnen. Så fint att vi alla kunde vara där samtidigt.
Verkligen!!
OCH du är hemma igen nu!!
Tänk vad jg tycker att ni lever ett så perfekt liv. Ni kan åka som ni vill mellan länderna. DET är ju helt fantastiskt med två boenden som ni har.
Fantastiskt!
KRAMAR!!!!
TACK!!
HIHI, kul att du tycker det :-)
TUSEN tack för ditt bildberöm, blir så glad över dina ord!!
Ja, lite kul där att vi blev fångade mitt i en selfie.
TACK igen, Karolina är verkligen duktig med smink!! Det tycker jag med. Önskar att jag vore hälften så bra.
JAAA! Och därtill den mysigaste bio jag sett!!!
HIHI!!
Ha en riktigt fin måndag!!
Hihi, for SURE!!
Första febriuari imorgon redan.
Tycke januari har gått snabbt.
Haha, nej men man gör mer än man tror på det ett år. När jag sätter mig ner för att skriva ett sånt här inlägg känns det mest som det inte hänt ngt. Sedan när jag går igenom bilder och tankar så fattar jag att det har hänt en del ändå Det är lite kul.
Jag är så glad över du gillade det här, och det första, inlägget från fjolåret.
Så tacksam över min långa vistelse hemmavid.
Ja, det blir som vardagsliv efter ett tag, SL kort, storhandling på Coop etc.
Men så vill jag ju ha det också.
Ja, ugnsgratinerad falukorv är barnsligt gott. Älsakr det.
Kan tro att den vegetariska blir god också. Vad använder du istället för korv när du gör den?
Husbilsresan var top of the line!!
SÅÅÅÅ härlig. Så så så härlig.
Vill så gärna göra om den.
Ha en riktigt fin måndag och tack igen för att du gillade detta inlägg.
TACK kära du!!
Blir jätteglad över dina ord!!
Ja, en del hände absolut under halvåret, och jag har gjort mer än jag trodde. Det är så lätt att tro att man gör nästan ingenting.
Men så ser man tillbaka och ... ja, det har hänt en del ändå.
Ja, Sthlm ja, så himla fin stad!
Förstår att du längtar tills du kan gå ut och vandra i stan igen.
Snart snart!
Och så hoppas jag att du MÅR bättre!!
En bra måndag önskar jag dig!
Kramar!!
DET är verkligen härligt med vandringarna. Här på hemmaplan har jag också slitit ut alla stigar och vägar, haha.
Så jag fattar vad du menar, hihi!!
DET var så mysigt i Sthlm då vi sågs. DET ska vi göra OM!!!
OCH jag vet, det blir lätt så knepigt när man skriver via mobil eller padda. Autocorrect och hopklumpade ord. Samma här :-D
Ha en finfin måndag!!
KUL!!!
Kommer snart och kollar. DET är riktigt roligt med dessa återblickar.
Jag tar mest hjälp av mitt bildbibliotek när jag gör mina återblickar, samt minnen.
Konstigt nog går jag inte tillbaka i bloggen så mkt. Men det är ju jättebra att göra det!!
Tack snälla Anna för fina ord.
Kramar och ha en fin måndag!
TACK! Roligt att du gillade det.
OCH tack, jag gillar verkligen också det där armbandet!!! Kul att du gör det likaså.
:-)
Hajade till lite av bilden på pumporna, den svarta (mörkgröna?) såg först ut som en svan!
Vilken temperatur brukar ni ha runt jul?
Angående Ett foto i timmen är det ett nytt tillfälle nästa vecka, onsdag 9 februari :-)
TACK!!!!
Ja, det var verkligen en riktig lyckträff att vi alla kunde ses i somras på vårt ställe.
Dt trots alla restriktioner och förbud. Men det gick!!
VISST, ser den pumpan ut som en svan. De kallas också Swan gourds! Visst är de coola!!!
I vanliga fall, en normal december, ligger tempen på mellan 0-8 grader. Ibland går det ner på minus. MEN i julas slogs alla rekord. Hem galet!!
Aha, kul, jamen då kanske jag hänger med på ett EFIT då!! TACK för tipset!!!
Fin sammanfattning av det sista halvåret.
Varm kram,
Anneli
TACK vännen!
DET är ett paradis. Älskar det så mkt.
Ja, haha, absolut!! DET är husmans och räkmackor och bakverk jag vill ha i good old Sweden!!
TACK för dina ord.
Kramar!!
VISST är det!!!