Fredagsfrågan: Tre-i-Topp




Hallå alla fredagsvänner!


Hoppas att ni har lite kul inplanerat denna veckohelg. 
Att vädret ska vara vackert och solen skina. På oss alla. Vi beställer det, här och nu.
Räknar med att inviga decket på lördag. Inte för att det ska bli sådär jättevarmt, 21 grader. Så vi får se hur vi gör.


Fredag och Fredagsfrågan.
Undrar du över något, har ett önskeämne eller dylikt, fire away.
Hojta i kommentarerna eller maila mig på den adress som finns i min högermarginal.
Men detta vet ni redan, gammal skåpmat som jag babblar om varje fredag, haha.


Idag är det min kära läsare, Elisabeth, som bestämt dagens fråga. 
I och med det blir det ännu en Tre-i-Topp!
Elisabeth kom med en massa förslag på Tre-i-Topp och jag har betat av dem tre och tre under ett par tidigare inlägg i år.
Tack Elisabeth för väldigt tacksamma ämnen!


Fredagsfrågan: Tre-i-Topp!


*Tre-i-topp filmer.

Det är en så svår fråga …
Oj oj. Det finns så enormt många bra filmer att det är svårt att välja ut tre.

Det får bli tre filmer jag verkligen tycker om och har sett om massor med gånger.
Jag kan säga en sak, jag hade säkert kunna lista 50 filmer till jag älskar och ännu fler efter det :-)
Men det får bli så här …

*   When Harry Met Sally.
Älskade den från första gången jag såg den på bio då jag var 23 år. Sen har den hängt med mig genom livet. OCH gissa om den håller ÄN!!






* Moonlight in Paris.
Woody Allen då han är som bäst. Underbar och förtrollande  tidsresa under Paris himmel.



 



* Utvandrarna-Invandrarna-Nybyggarna med Sista brevet till Sverige.  Jan Troells filmer
.
Har inte sett den nyinspelning som gjorts, vill inte. Befarar helt enkelt att den inte ens är i närheten av Troells filmer.
Tro mig, denna film-trilogi har satt sina spår.
Såg dessa filmer i tv-serieformat då jag växte upp. Sedan såg jag långfilmerna då jag blev lite äldre. Tycker det är helt enormt bra. Och ja, jag har dem alla på dvd.

Jo jag har läst böckerna av Wilhelm Moberg också och älskade dem.
En annan favorit av Wilhelm Moberg är Din stund på jorden. Har dock inte sett den filmen, bara läst boken.



 



*Tre-i-topp tv-serier.

SAMMA, det finns så många bra serier jag sett att det inte är klokt
Fiskar upp tre av alla jag ÄLSKAR. Men som sagt, listan kan göras milslång av serier jag har älskat, och älskar.

* Thirtysomething.
Jag började titta på Thirtysomething i slutet av 90 talet då jag själv inte ens var i närheten av de 30. Faktum är att jag blev helt uppslukad av den serien, spelade in den på video och kunde se ett avsnitt flera gånger. 
Jag älskade alla rollfigurer, deras samtal, relationerna, deras kemi sinsemellan. Ja deras vänskap, helt enkelt. 
När Gary dog grät jag så det skvalade.

Det konstiga är att ingen strömningstjänst tagit sin an denna otroliga serie
MEN för den som vill se den kan jag tala om att någon välsignad själ lagt upp samtliga avsnitt på YouTube.



 



* Gilmore Girls.
Jamen vem älskar inte den serien?
Lorelai som blev tonårsmamma åt Rory och som klarade av att uppfostra henne på egen hand.
Vi lär känna dem när Rory går i high school.
Emily och Richard Gilmore, Lorelais strikta, förnäma och välbärgade föräldrar har stora roller i serien. Mor och dotter relationens glädje och problem spänner över tre generationer.
OCH såklart Luke!
Sedan Rorys pojkvänner genom åren. Team Logan all the way, är jag. Ni som vet, ni vet :-)
OCH Suki, Paris och Kirk … 

Mysfaktor, relationer och blixtsnabba dialoger är seriens styrka.

Den här serien såg jag inte då den gick på linjär TV utan jag knarkade säsong för säsong för kanske 11 år sedan på Netflix.
Peter gillade lika mycket som jag, under en höst inhalerade vi alla sju säsongerna  Skulle lätta kunna se om den igen, om det inte fanns såååå mycket annat som pockar på mig via min Apple TV, haha.

Flera år efteråt gjorde Netflix filmen “A year in the life” där vi fick träffa Gilmore-tjejerna många år senare.
Men den filmen är alls inte lika bra som serien var. Jag har bara sett den filmen en enda gång.



 



* Tre Kärlekar.
Som jag föll för den serien då det begav sig. SÅ pass mycket att jag skaffade DVD-boxen då den kom ut. Samuel Fröler och Jessica Zanden i rollerna som det komplicerade kärleksparet.
Serien skildrar livet runt andra världskriget i en liten landsortstad i Sveige. 

Den håller än, jag såg om den för bara några år sedan.





*Tre-i-topp böcker/bokserier.

Lika svårt här. Precis lika svårt …
Men här kommer tre älskade.

* Mina Drömmars Stad—hela sviten. Per-Anders Fogelström. 
VET att vi var tvungna att läsa iallafall Mina Drömmars Stad på högstadiet. Tyckte boken var tråkig  då.

MEN som vuxen har jag läst hela serien, i ett svep.
ÄLSKAR den!! Vilken helt fantastisk skildring av Stockholm och dess invånare, främst då Henning och Lotten. Senare deras ättlingar.
Söders höjder såg jag ur ett helt annat perspektiv efter att ha läst de böckerna. SÅ BRA!!



 



* Mor gifter sig-trilogin.
Självbiografi av Moa Martinsson.
Minns att jag såg tv-serien Mor gifter sig på 70-talet.
Men när jag många år senare läste denna trilogi föll jag som en fura.
Jag har läst om böckerna, massor med gånger. Hedvig och Mia, mor och dotter. Mia är född utom äktenskapet, en stor skam på den tiden det bagav sig.  Hedvig gifter sig senare med slarvern Albert som super och gör sig osams på varenda gård de jobbar. 
Mia är runt sju år i första boken. I den tredje och sista delen befinner hon sig i sena tonåren.
Hedvig, Mia och Albert flyttar ständigt mellan olika statarjobb på gårdarna runt Norrköping. Mia har läshuvud, men får aldrig någon chans att plugga vidare. Hon ska ut i jobb som piga så fort det bara går. 

Böckerna beskriver statarlivet i detalj. Hur kvinnorna hade det, och hur de slet. Den handlar också väldigt mycket om Hedvigs och Mias relation och om hur svårt det var för Mia och Albert att komma överens. 

Statarlivet, så tufft det var. Det var inte så länge sedan det såg ut så här i Sverige, trots allt.



 



* Mole People av Jennifer Toth.
Denna bok fick jag upp intresset för då jag läste en artikel om de som kallas för the mole people. De som kallas så är människor som bor i tunnlar under NYC.
De har gjort sig ett hem under marken, i alla de vindlande tunnlar som finns inom NYC tunnelbanesystem. Där återfinns hemlösa, psykiskt sjuka, drogmissbrukare och andra som hamnat på samhällets baksida av olika anledningar.

Jennifer Toth ger sig av på en runda i tunnlarna där hon får intervjua flera av dem som bor där.
Boken är så fascinerande och folket hon träffar… ja de har minsann historier att berätta både från ovan jord, och under jord.


Den här boken har jag också läst om många gånger.
Den är lika fängslande varje gång. Jag har flera böcker på temat i min bokhylla, men jag tycker att denna är bäst.


Mole people lär finnas i många städer i detta land, framför allt i de städer där det finns tunnelbanor. Vet att det finns en stor skara som bor i tunnlar under Las Vegas exempelvis.  För den som är nyfiken, sök på YouTube.  SÅ värt att se.  Läs denna bok om ni kommer över den.






***


Kära vänner, jag önskar er alla en fin helg.
Här i US, och i flera ändra länder, är det Mors Dag på söndag. Vi får se vad som händer då, hihi. 
Ha det bäst!!

Comments

Yvonne said…
Håller med om When Harry met Sally, sen Pretty Woman, En officer och gentleman, Notting Hill, ja du det finns många, många bra filmer.

Just nu ser vi "Hundarna" på SVT Play, jättebra svensk serie med 8 avsnitt tror jag och fler kommer. Handlar om advokater.

Streamade serier finns ju hur många som helst som är fantastiskt bra, Pitt är ju en av dem. Under pandemin såg vi massor av fantastiska serier som gick i flera säsonger.

Böcker, ja där finns ju hur många som helst, håller med om Fogelströms svit, sen Denise Rudbergs serie "Det första chiffret", väntar på den 7:e delen av 10, fantastiska böcker som skildrar tiden under kriget. Älskar Ruth Kvarnström Jones böcker där också en ny snart kommer, tror den heter "Systrarna på Sophiahemmet" om jag inte minns fel. Böcker finns det en uppsjö att ösa ur. Just avslutat en som var väldigt bra "Mellan himmel och här" av Cassandra Brunstedt, fastande från sida ett när jag öppnade boken och den höll till sista sidan och har allt.

Ha en fin helg
Kramar!

Gomorron Annika!
"Thirty something" tittade jag också på, mycket bra vill jag minnas :) 80-90-talet hade många bra serier tycker jag, både svenska och engelska, "Melrose Place" följde jag också slaviskt :D
"Gilmore girls" började jag titta på men fastnade inte alls, den är ju hyllad av många men jag vet inte...nån gång får jag kanske ge den en ny chans ;)
Midnight in Paris älskade jag, Woody Allens filmvibe tilltalar mig mycket :)
Har inte läst nån av böckerna du nämner, trots att jag alltid har varit en riktig bokmal, med en ständigt pågående bok :D
Ha en fin helg!!
Kramar!!
Monnah said…
Måste erkänna att jag aldrig sett Gilmore Girls! Det borde ju vara en serie helt i min smak, men det har aldrig blivit av. Du prickar in tre av min mans favoriter: Tre kärlekar, Vilhelm Mobergs böcker och Mina drömmars stad! Själv älskade jag också Thirty something, blev genast sugen på att se om. Harry och Sally - håller med! Men har inte sett på jättelänge, undrar om jag fortfarande hade gillat, alltså? Och Midnight in Paris har jag tänkt se många gånger, men det har inte blivit av (som så mycket annat). Tack för tips! Och så önskar jag dig en riktigt härlig helg. För mig är 21° varmt. Ni får ta på er filtar! Kram på dig, Annika!
Halloj!
Åhh, vilka svåra frågor för det finns ju massor av bra filmer, serier och böcker.
Pretty Women och även din film när Harry mötte Sally.
Ingen av dina serier har jag sett faktiskt.
Likaså med dina böcker även om jag har en bok i örat nu mest hela tiden.
Kram Carin
Channal said…
Hej finaste Annika! Kul fredagsfråga! Tre i topp är alltid ett roligt tema! Instämmer på flera! När Harry mötte Sally och Moa Martinsson är med även på min topp3!

Just nu har jag lite resfeber! Om några timmar flyger vi ner till Grekland! Ska bli så skönt!!

Trevlig helg och KRAM till DIG!! Anna
Annika said…
Yvonne: JAG vet, det finns så galet MÅÅÅÅÅNGA bra filmer, serier och böcker att det är sgs OMÖJLIGT att välja de tre bästa. Jag fick fiska istället, typ bara dra upp älskade böcker och filmer som dök upp i skallen.
TACK för SVT.tips!!! Jag har ju VPN så jag kan se även det som är blockerat på just SVT. Men Fyran...NOPE-. KÖRT.
VET du, jag har inte läst Denise Rudbergs chifferböcker. KAN tänka mig att jag har en hel läsupplevelse framför där. Men än har jag inte gjort det. SKA, det lovar jag. Brukar ÄLSKA böcker som utspelar sig runt andra världskriget.
ÄLSKAR Ruth K-J har läst ALLT hon skrivit. ALLT. Och jag längtar till Sophiahemmet. Du ser, det är OMÖJLIGT att välja. TOTALT!!! Det finna alltid böcker och filmer och serier jg älskat precis lika mkt som de jag listar ...
TACK för tipset om den bok du nyss läst. Skriver upp den!! KRAMAR och ha en jättefin helg!!!
Annika said…
Sara: Ja visst var 30-something SÅ bra. Melrose place, samma .. jag med. Och 90210 såklart.
GG, alla kan inte älska den, så är det bara :-) Ja Moonlight in Paris är magiskt bra, älskar den!!! Som att dyka in i en saga.
Aha, då får du bita tag i dessa bokserier, Sara. HIHI. Nämen jag vet, det finns SÅÅÅÅÅ mkt att läsa och se. KRAMAR och ha en bra helg!
Annika said…
Monnah: ÅÅÅÅ, gör det!! den ligger på Netflix. Alla säsonger. ÄLSKAR den sååå mkt.
KUL att jag och din man tycker så lika, hihi.
30-something, kolla YT, Monnah, där ligger samtliga avsnitt. OC h jag tycker den håller än.
Harry och Sally blir aldrig gammal. Älskar den.
SÅ är det ju, Monnah, det finns sååååå mkt att se och läsa att det inte går att ta sig an allt. Ikväll ska jag på HH utomhus, ska bli 22. MEN om det är sol är det inga problem. Imorrn hoppas jag verklgien på decket.
MONNAH, ha en toppenhelg i det vackra Blekinge!! KRAM!!!
Annika said…
Carin: OMÖJLIGA, det blev att fiska. helt enkelt skriva ner de tre filmer, serier och böcker som poppade upp först. Det finns ju såååå mkt fantastiskt bra!! Det är omöjliga frågor, men väldigt roliga.
Pretty Woman, när den kom var jag au pair. Såg den på bio ...sju gånger kanske, hahah. Samma med Ghost, den kom det året också ... såg den säkert lika många gånger då. HIHI!!
Böcker, underbara är de!!
Carin, ha nu en riktigt bra helg. KRAMAR!!
Annika said…
Channal: KUL och SVÅR Fredagsfråga. Kul att vi har några gemensamma. Moa Martinsson, det är ju in din stad och dina trakter ... LOVE it. Tänker på när hon skrev om kvinnor som rodde från skärgården och in till stan för att sälja på torget, i alla väder. Fy sjutton så tungt. DET och s¨mkt annat slit statarna hade, och de som var fattiga bönder i Kolmården etc.
Måste komma till Norrköping och ta en vandring i Moas fotspår. OCH skålat, träffa dig!

ANNA, har en jättefin resa till Grekland. ÅÅÅ vad HÄRLIGT att ni ska dit. HA det bäst och bomba på Instagram!!

KRAMAR!!!
Anonymous said…
Tack för dina svar på dessa svåra frågor... Kul att höra :D! Att bara välja tre är inte lätt. Jag har tex. Våra bästa år med Streisand och Redford som en favorit. Sen fastnade de spännande När lammen tystnar och Inside man. Och naturligtvis Lassie-filmerna när jag var barn! Men många franska filmer är också favoriter men de minns jag aldrig namnet på). Serier: The Crown! (Försökte se The Pitt men gillade inte det stressiga tempot och läskiga klippen med skadade osv. Sjukhus är inte min starka sida). Böcker - finns så många bra att jag inte kan välja... Har läst många av Anne Tyler och gillade de skarpt liksom en del japanska ganska tunna böcker har fastnat hos mig. OCH håller med om Din stund på jorden :)! Trevlig helg på decket! 21 grader låter perfekt för min del ;). Kram, Annika
Anna i Portugal said…
Jösses vad svåra frågor. Vi har inte alls samma favoriter, jag har inte ens sett allt eller läst de du nämner annat än Gilmore Girls, som jag absolut gillar och When Harry met Sally, men det är evigheter sen. The Pitt hade kommit med på min lista över TV-serier iaf :) Ha en fin helg och hoppas verkligen det blir premiär på ert fina deck. Kram
Anonymous said…
Intressant med the molepeople. Det finns folk i en del tunnelbanetunnlar i Stockholm också. Det finns en tyst överenskommelse mellan personal som behöver gå in i tunnlarna och de som befinner sig för att personalen tänder ljuset och sedan väntar ett antal minuter innan de går in i tunnlarna.
BP said…
Filmer och serier är inte min styrka. Har dock läst Wilhelm Mobergs serie, men inte sett filmerna. Blir alltid så besviken när en film inte motsvarar bokens kvalitet, så det har jag slutat med...
Vad gäller serier är det uteslutande engelska deckarserier (surprise;-) som jag följer, åsså Robinson just nu. Skippade den serien efter de två första åren, men de senaste tre säsongerna har jag tittat igen. Kan lugnt säga att "originalen" var vassare.
21 grader har vi inte, men jag kan skryta med 12 grader och strålande sol;-)
Jossu said…
Mor gifter sig måste jag läsa. Så intressant att få en inblick i hur det var förr. Just därför älskar jag även Fogelströms böcker.
Annika said…
Annika: TACK vad roligt att du gillade detta. SVÅRA frågor, nätan omöjliga. Fick liksom fiska upp dem, bara ta det som dök upp först i skallen.
Älskade Våra bästa år. SÅ fin film. När lammen tystnar, så bra.
The Crown ja, helt otroligt bra. SÅ bra serie.
VET, the Pitt är grafisk, men jag hade kunnat lägga upp den på listan också.
SÅ SVÅRA frågor detta då det finns så oändligt mycket som är bra.
Kramar till dig!!!!
Annika said…
Anna: SGS omöjliga att svara på, det finns så otroligt mycket som är SÅÅÅÅÅ bra!! Så det får bli att vraka liksom.
The Pitt, hade lätt kunnat hamna på min lista också, TROOOO MIG!! Liksom såååå mkt annat. Ursvårt.
YAY Anna, premiären på decket skedde, så härligt.
Hoppas din helg är toppen!!
Kramar!!
Annika said…
Ano: Visst är det, håller med. Ja det kan jag tro, att det bor folk i tunnlarna under Stockholm också, i t-banesystemet. Säkert är det så överallt. ÅÅÅ gillar det du skriver om att de som ev bor underjord blir förvarnande genom ljuset. Försök få tag på Jennifer Toths bok, tror du skulle tycka den är intressant.
Annika said…
BP: Nej, jag vet ... verkligen INTE, haha,. Jag skulle våga påstå att filmatiseringen av Utvandrarna, alltså Jan Troells filmer, är lika bra som böckerna. Lovar dig det. Alltså verkligen. Men annars kan jag hålla med dig. Bäst läsa en bok innan man ser filmen. AHA, du ser Robinson. Har gett upp på den, Survivor heter den här. BRA alltid, K o M är besatta. Men jag har slutat se den. Fast börjar man är det alltid kul.
Vi hade så skönt väder igår, hängde på TBD, decket alltså. Hoppas att du har en fin helg.
Annika said…
Jossu: GÖR DET!!! Det är så bra böcker, alla tre i trilogin. Jag med, Fogelströms böcker är toppen!!
Anonymous said…
Gilmore Girls! Jag är också Team Logan. Min dotter var Team Jess.
"Kelly Bishop is Team Logan" hittade jag här när jag kolla runt lite.
https://www.today.com/popculture/tv/gilmore-girls-rory-boyfriends-rcna170851
Nilla Tankebubblor said…
Det var jag med Team Logan
Elisabeth said…
Som alltid lika roligt att läsa dina svar på dessa frågor!

Jag håller med, det är verkligen SÅ svårt att välja tre favoriter, och då är jag inte ens en person som tittar så mycket på tv-serier, än mindre filmer. Men att välja tre favoriter är ändå svårt! Böcker/bokserier är ännu klurigare, för där är jag mer insatt, så att säga. Precis som du älskar jag Stad-serien. Måste läsa om den snart. Har visserligen läst den ett otal gånger redan, men det gör liksom inget, för jag hittar alltid något nytt. Moa Martinson gillar jag också. Och Utvandrar-serien! Mycket bra finns det att läsa, helt klart.

Har förresten ett annat förslag till fredagsinlägg: ett brev till ditt framtida jag. Mina elever fick skriva ett sådant, och det var så spännande läsning! Nu är det förvisso kanske mer passande för gymnasieelever, eftersom de befinner sig i en brytningstid, men det skulle vara roligt att läsa detsamma från dig.

Du kan skriva ett brev till dig själv i maj 2031, i vilket du berättar om ditt liv just nu, var du tror att du kommer att befinna dig om fem år, vad som gör dig glad och stolt, vad du ser fram emot, eventuellt något som oroar dig (det behöver ju inte vara något stort, utan något så enkelt som att du oroar dig för vädret på Karolinas bröllop - det blir så att säga ett bevis på att just Karolinas bröllop är något som tar upp mycket tankar nu), och framförallt: Vad du tror att ditt framtida jag kommer att tänka om dina svar på frågorna. Inled brevet på följande sätt: Hej, mitt framtida jag! Hur mår du? Kommer du ihåg hur du tänkte i maj 2026?
Tove said…
Wilhelm Moberg, jag har läst böckerna på norska. Såg första filmen på Coloseum kino i Oslo. Sedan när jag flyttade till Sverige tog jag fatt på böckerna på svenska, tv, serien och filmerna. Om och om igen! Och jag är nog inte klar än :-)
Tre kärlekar - jodå. flera gånger,senast för någon vecka sedan flera gånger!
Per Anders Fågelström - hela serien finns i bokform här hos mig, lästa ett antal gångert. Moa Martinssons med, men inte lika många gånger.
Det är så fint att ha gemensamma favoriter, det blir ett möte i det, men också att få lite input av annat jag inte läst eller ens känner till.
Tack Annikka, stor kram!
Annika said…
ANO: GOOO team Logan. Jassa Kelly B var det också, haha. GG, så kul att vi är många som gillar den serien.
Annika said…
Nilla: GOOO team Logan!!
Annika said…
Elisabeth: TACK för alla Tre-i-topp du gett mig till Fredagsfrågan. SÅÅÅÅ kul att svara på, om än SKITSVÅRT som i denna trea. Närapå omöjligt.
Ja så mkt bra att LÄSA. Tänker att jag borde läsa Selma Lagerlöf, men det är ngt som tar emot och jag vet inte vad.
Har du läst henne?
WOW, tack för det förslaget ... SVÅRT.
DET får jag flura på. Men mkt bra ide. TACK!!!
Annika said…
Tove: SOM du säger, Utvandrarsviten kan man faktiskt, ffa se (Jan Troell) hur många ggr som helst. Där tycker jag att filmerna är lika bra som böckerna. SOM han lyckades fånga såå otroligt mkt.
Tre kärlekar, såååå bra!!!
Tack Tove, du skriver sååå himla trevliga kommentarer. OCH jag håller med om ALLT du säger. KRAMAR!!!